روغن زیتون ملکه روغن ها

5 شهریور 1399   azizi   مطالب و مقالات / تغذیه   0 نظر   186 بازدید   |

روغن زیتون ملکه روغنهای مایع نباتی است. روغن زیتون بکر برای رفع یبوست و امراض کبدی بسیار مفید است.

روغن زیتون


تاریخچه روغن زیتون
از زمانهای بسیار قدیم انسان می دانست که اگر میوه زیتون را فشار دهد روغن مایعی از آن خارج می شود که مزه و طعم مطبوعی دارد. کشورهایی که درخت زیتون در آن جا به عمل می آید مخصوصا کشورهای حوزه مدیترانه روغن زیتون را به فراوانی در دسترس خود دارند و از آن مصرف می کنند و به این ماده روغنی ملکه روغنهای نباتی مایع لقب داده اند.

قبل از کشف دنیای جدید به وسیله کریستوف کلمب و فتح مستعمرات که باعث شناسایی بادام زمینی و روغن آن (آراشید) شد - کشورهای اروپایی غربی از گردو، منداب و میخک روغن می گرفتند و به مصارف غذایی می رسانیدند.

از قرون وسطی تا اواخر قرن چهاردهم کشت منداب که به فرانسه به آن کولزا می گویند و هم چنین شلغم و میخک بیش از سیصد هزار هکتار از زمینهای فرانسه را زیر کشت گرفته بود و صنعت روغنگیری از این محصولات رونق بسیار داشت.

در سال 1939 کشت این محصولات به یک دهم تقلیل یافت. در زمان جنگ روغنگیری از این فرآورده ها دوباره شروع شد و روغن تخم گل آفتاب گردان هم به آن اضافه گردید ولی در حال حاضر بیش از هر روغن نباتی مایع در فرانسه روغن مایع بادام زمینی (آراشید) زیاد شده است.

اکنون در فرانسه هر سال دویست و هشتاد هزار تن روغن آراشید (بادام زمینی) و پانزده هزار تن روغن زیتون مصرف می شود.

ارزش غذایی روغن زیتون
روغنهای نباتی مایع برعکس روغنهای سفت نباتی برای تغذیه بهتر و ارزش غذایی آن بیشتر است و از همه مهمتر اینکه زودتر هضم می شود.

روغنهای مایع نباتی از نظر کالری بسیار غنی هستند چنانکه صدگرم روغن زیتون هزار کالری حرارت تولید می کند. روغن مایع نباتی اگر صددرصد چربی داشته باشد املاح معدنی و ویتامین نخواهد داشت.

روغن های مایع نباتی خام بطور خفیف لینت دهنده هستند و از طرف دیگر ترشحات کیسه صفرا را آسان می سازند و تولید صفرا را زیاد می کنند. روغنهای مایع نباتی اگر بطور خام مصرف شوند همه هضم آن را می توانند تحمل کنند حتی اشخاصی که نارسایی کبدی دارند.

درخت زیتون را وقتی بکارند میوه آن دویست تا صدوپنجاه برابر درشت تر از میوه زیتون درختانی است که به طور وحشی می رویند. روغن زیتون املاح معدنی زیادی مانند فوسفور، گوگرد، پوتاسیوم، منیزیوم، کلسیم، کلر، آهن، مس، منگنز، کاروتن و ویتامینهای آ و ث دارد.

روغن زیتون مایع خام را چه اشخاصی می توانند مصرف کنند؟
روغن زیتون مایع خام را همه می توانند مصرف کنند. به کسانی که نارسایی کبد دارند توصیه می شود که برای رفع ورم کبدشان صبح ناشتا یک قاشق سوپخوری روغن زیتون خام بخورند.

چه روغن زیتونی مرغوب است؟
روغن مایع زیتون باید از میوه زیتون تهیه شود و با هیچ روغن مایع دیگری مخلوط نشده باشد و کاملا زیتون خالص باشد تا بتوان اسم روغن زیتون را بر آن گذاشت. بهترین روغن زیتون از فشار اول آن به دست می آید که به آن روغن بکر می گویند.

برای به دست آوردن روغن بکر زیتون، میوه های زیتون را در ماشینهای مخصوص له می کنند و به صورت خمیر در می آورند و با پرسهای هیدرولیک روی آن فشار وارد می آورده اند و به این ترتیب هفتاد درصد روغنی را که در میوه زیتون است خارج می کنند.

این روغن زیتون بکر زیتون است. بعداً به تفاله های خمیر میوه زیتون آب جوش می افزایند و آن را تحت فشارهای شدید قرار می دهند که سی درصد بقیه مواد روغنی آن خارج می شود. این دو روغن فشار اول با فشار دوم مخلوط می کنند و به نام روغن زیتون خالص در بازار می فروشند.

موریس مسگه در کتاب خود به مبتلایان یبوست و امراض کبدی توصیه می کند هر روز صبح ناشتا یک قاشق سوپخوری روغن زیتون بکر مصرف کنند تا عوارض یبوست و امراض کبدی در آنها برطرف گردد.

مصارف خارجی زیتون
- میوه زیتون رسیده را می کوبند و به صورت ضماد روی دمل و آبسه می گذارند خیلی زود آن را می رساند.
- بچه هایی که کم خون هستند یا استخوانشان نرم است روغن زیتون را به بدن آنها می مالند و حمام آفتاب می دهند.
- روغن زیتون را به لثه های دندان می مالند و با انگشت ماساژ می دهند تا از پیوره جلوگیری کند.
- روغن زیتون را با سیر کوبیده مخلوط می سازند و از آن مرهمی درست می کنند که آن را در جاهای دردناک رماتیسم، درد اعصاب و درد مفاصل می گذارند تا آن را درمان کند.
- وقتی بخواهند از ریزش موی سر جلوگیری کنند ده شب سر را با روغن زیتون چرب می کنند، و دستمالی بر آن می بندند. می خوابند و صبح آن را با شامپوی زرده تخم مرغ می شویند.
- برای معالجه نقرس، پنج بابونه را در چهل گرم روغن زیتون می خیسانند و آن را در بن ماری گرم می کنند و یا در آفتاب می گذارند تا شیره گل بابونه در روغن زیتون وارد شود. بعد آن را با فشار صاف می کنند و روی جاهای دردناک بیماری نقرس می مالند.
- برای معالجه یبوست های تشنج آور دویست تا چهارصد گرم روغن زیتون را با یک لیتر آب گرم مخلوط کرده و تنقیه می کنند.

مناطق زیتون کاری ایران
در حال حاضر تعداد درختان زیتون ایران در حدود 132 میلیون درخت است که سطحی که زیر کشت آن قرار گرفته است در حدود 2650 هکتار است حد متوسط عمل کرد یک تن و نیم در هر هکتار و جمع کل تولید زیتون 400 تن و مقدار تولید روغن زیتون سالیانه 400 تن می باشد. ولی در برنامه پنجم علاوه بر اصلاح باغات زیتون در رودبار، بهشهر، گرگان، گنبد کاوس در شمال و در استان فارس هم 10000 هکتار زمین زیتون کاری خواهد شد. رودبار و طارم به سه هزار هکتار باغ و یک میلیون درخت زیتون یکی از مهمترین مناطق تهیه و تولید زیتون ایران است.

کتاب: خوردنیهای شفابخش
مهدی نراقی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.