کره خوراکی و خواص آن

25 شهریور 1399   azizi   مطالب و مقالات / تغذیه   0 نظر   236 بازدید   |

کره غذایی ممتاز است که ارزش کالری آن قابل توجه است. صدگرم کره 750 کالری حرارت تولید می کند. کره خام شاه روغن مواد چربی حیوانی است.

کره خوراکی و خواص آن


تاریخچه کره
قرنها است انسان کشف کرده است، با زدن سرشیر ماده ای محکم و خوشمزه به دست می آید که وقتی نزدیک آتش شود زود آب می شود و عطری به غذا می دهد.

این ماده کره است. تکنولوژی جدید برای ساختن، ماشینهای مخصوصی اختراع کرده است که به طور خود کار کره ساخته شده و قالب می شود و در کاغذهای مخصوص حفظ می گردد.

با اکتشافات جدید ارتباطی، صنعت لبنیات سازی هم ترقی کرده، و اکنون کره ای که در استرالیا ساخته می شود به انگلستان آمده و مصرف می شود. در کشور ما ایران هم در حال حاضر مصرف کره همگانی شده و تقریبا همه صبحانه خود را با نان و کره و مربا می خورند.

ارزش غذایی کره
کمبود ویتامینهای آ و د بدن را با مصرف کره تأمین کنید. 

در بعضی از کشورها در قانون مواد غذایی آنها برای کره مشخصاتی تعیین کرده اند از جمله در فرانسه چیزی باید به نام کره نامیده شود که از زدن خامه تازه یا از شیر به دست آید و 82 درصد آن مواد چربی خالص باشد (که گلبولهای چرب کرم شیر است) و در 18 درصد بقیه آن نباید بیش از شانزده درصد آب باشد.

کره تازه به فراوانی دو ویتامین اصلی دارد که یکی ویتامین آ و دیگری ویتامین د است. ویتامین آ رل بزرگی را در رشد بدن بازی می کند و ویتامین د نقش مهمی در مبارزه با نرمی استخوان راشیتیسم به عهده دارد.

مقدار ویتامینهای کره بستگی به طرز تغذیه دامها دارد، به عنوان مثال شیر ماده گاوهایی که با یونجه سبز و مخصوصا شبدر تغذیه شده اند دو برابر بیش از ماده گاوهای دیگر است، درصد گرم شیر این گاوها تا 5 هزار واحد ویتامین وجود دارد، حال آنکه شیر حیواناتی که با علف خشک یا نواله تغذیه شده اند نصف این مقدار ویتامین دارد.

به همین جهت است کره ای که در تابستان به دست می آید بیش از کره زمستان ویتامین دارد.

بعضی از کارخانه های کره سازی کره شیر تابستان را در بیست و پنج درجه برودت برای ایام زمستان نگه می دارند تا کره ای که در زمستان تهیه می کنند دارای حداکثر ویتامین باشد.

مصرف کره خام به چه کسانی تجویز می شود؟
هر کس از سلامت عادی برخوردار باشد باید هر روز حداقل بیست گرم کره خام مصرف کند حتی کسانی که نارسایی کبد دارند و یا از حیث روده ها علیل هستند باید کره خام بخورند. کره را وقتی بپزند و به صورت روغن در آورند چون ویتامینهای آن در اثر حرارت می سوزد و از بین می رود هضم آن ثقیل می شود.

کره برای این اشخاص توصیه نمی شود و نباید مصرف نمایند
1- کسانی که چاق هستند و رژیمهای خیلی سخت لاغری را گرفته اند.
2- کسانی که میزان چربی خون آنها (کولسترول) بالا است زیرا کره اسیدهای چربی اشباع شده را که مولد کولسترول هستند به وجود می آورد.

مصرف کره برای این اشخاص لازم است؟
1- بچه ها که باید رشد بکنند. 
2- مادران آینده. 
3- کسانی که کارهای بدنی می کنند.
4- کسانی که در نواحی سردسیر زندگی می کنند.
کره وقتی داغ می شود ثقیل الهضم می شود زیرا مواد چربی کره تبدیل به آکرولئین می شود.

کره را چگونه باید حفظ کرد؟
کره را باید دور از نور و روشنایی نگهداری کرد زیرا نور و روشنایی آن را خراب می کند. پس باید آن را بسته بندی کرد و در کاغذهای سولفوریزه یا آلومینیومی حفظ کرد. ظروف مسی یا آهنی برای کره خطرناک است و نباید کره را در ظروف مسی یا آهنی ریخت.

کره در مقابل هوا تند می شود و علت تندی کره اسیدبوتیریک است که در آن پیدا می شود و این اسید سم است. حیوانات آزمایشگاهی را با کره ای که در مقابل هوا گذاشته اند و تند شده است تغذیه کرده اند و دیده اند خیلی زود دچار کمبود ویتامین ب شده اند.

به همین علت است که توصیه می شود به بچه ها کره تند ندهند. کره را در یخچال از درجه صفر تا 10 می توان حفظ کرد. کره را آب می کنند و از آن روغن خوراکی تهیه می کنند که مدتی طولانی بماند ولی چون روی آتش جوشیده است بسیاری از مواد زنده و حیاتی خود را از دست داده است.

کتاب: خوردنیهای شفابخش
مهدی نراقی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.