موزه هنرهای معاصر
موزه هنرهای معاصر تهران، یک بنا با طراحی منحصر به فرد می باشد که نمایشگاه بین المللی چشمگیری دارد. ساختمان توسط معمار ایرانی، کامران دیبا در پارک لاله طراحی شد. این موزه صاحب بزرگترین کلکسیون هنرهای مدرن خارج از اروپا و آمریکا می باشد.

 

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 1

مجموعه کاخ نیاوران
بناهای مجموعه کاخ نیاوران متعلق به دوره های قاجار و پهلوی است. کاخ نیاوران بنایی جدید است که در مجموعه باغ نیاوران قرار دارد که زمانی میزبان محمدرضا پهلوی، همسرش فرح و فرزندان آنها بود و تا پیش از خروجشان از ایران در این محل سکونت داشتند. در این ساختمان وسایل زندگی خانواده آخرین شاه ایران و همچنین آثار هنری ارزشمند و جالب توجهی به جای مانده است.

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 1


مجموعه کاخ سعدآباد
کاخ سعدآباد تهران در دامنه رشته کوه البرز و در شمالی ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران واقع شده است که شامل جنگل طبیعی، چشمه سار، قنات، باغستان، گلخانه و خیابان می باشد. در زمان قاجار از این کاخ به عنوان محل استقرار تابستانی شاهان قاجار استفاده می شد و در زمان پهلوی اول نیز، استراحتگاه او به شمار می رفت. از جمله مهم ترین موزه های دایر در مجموعه سعدآباد می توان به کاخ موزه سبز، موزه برادران امیدوار، موزه استاد فرشچیان و موزه هنرهای زیبا اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 1


موزه جواهرات ملی
موزه جواهرات ملی که با عنوان خزانه جواهرات سلطنتی نیز شناخته می شود، روبروی سفارت ترکیه در خیابان فردوسی تهران قرار گرفته است و به بانک مرکزی ایران تعلق دارد. این گنجینه از تاریخ و فرهنگ کهن ایران زمین می گوید. جواهرات و اشیای خزانه جواهرات در 36 بخش دسته بندی شده اند که برخی از آنها شامل زیورآلات تزئینی، تاج و نیم تاج، جقه، عصا، تخت، سنجاق و گل سینه می شوند. اصلی ترین جواهرات موجود در موزه نیز الماس دریای نور، تخت طاووس(تخت خورشید) تخت نادری و کره جواهر هستند.

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 1

باغ موزه هنر ایرانی
باغ موزه هنر ایرانی در منطقه الهیه واقع شده است و کمتر از یک هکتار مساحت دارد. ساختمان موزه متعلق به بانو توران مهاجر اسلامی بوده است که پس از بازسازی در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. باغ موزه هنر ایرانی ویژگی های بسیاری از قبیل گالری های هنر، ورکشاپ و فضای سبزی است که نمایانگر باغ ایرانی می باشد. مهمترین بخش این موزه، مدل های سه بعدی بناهای تاریخی ایران است که در معرض دید عموم گذاشته شده است.

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 1


موزه سینما
موزه سینمای ایران در باغ فردوس در یک عمارت تاریخی به جای مانده از زمان قاجاریه واقع شده است و دور تا دور آن را باغی مطبوع احاطه نموده است. این موزه، در فضاهای نمایشگاهی خود به تفصیل به تشریح تجهیزات، عکس ها و پوسترهای صنعت فیلمسازی قدیمی ایران می پردازد. فیلم های ایرانی جدید و کلاسیک همه روزه در این موزه به نمایش درمی آید.

جاذبه های گردشگری تهران- موزه ها 1


منبع: کتاب جاذبه های گردشگری ایران
ناشر: آیتوریسما
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.