پایتخت: کانبرا، زبان رسمی: انگلیسی، واحد پول: دلار، شهرهای مهم: سیدنی و ملبورن

جاذبه های گردشگری کشور استرالیا

اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
استرالیا در نیمکره جنوبی زمین واقع شده است و زندگی مدرن در آن سابقه اي حدود 200 سال دارد اما زندگی نخستین انسان ها در آن به 42 تا 48 هزار سال پیش برمی گردد. این کشور داراي مرز خاکی با کشور دیگري نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قاره اقیانوسیه به شمار می آید که کوچک ترین قاره دنیاست. استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو تشکیل شده است که اختیاراتشان کمتر از ایالت هاست.
ناحیه غربی استرالیا را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوههاي جداکننده تشکیل می دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواري قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه است. بلندترین نقطه استرالیا قله اي در کوهستان برفی است که 2228 متر ارتفاع دارد و پست ترین نقطه آن 15- متر است که در دریاچه ایر قرار دارد .بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از دو هزار و هفتصد کیلومتر طول دارد. این رود با پیوستن به رود موراي که دومین رود بزرگ استرالیاست در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می ریزد. استرالیا که همچون جزیره اي بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین شناسی کهن ترین خشکی جهان به شمار می آید. استرالیا 25760 کیلومتر مرز دارد که تماماً آبی است.

جاذبه های گردشگری کشور استرالیا

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
ادیان و مذاهب:
تا پیش از ورود اروپاییان به استرالیا، مردمان بومی این سرزمین از آیین دیرینه و بدوي خود پیروي می کردند، ولی امروزه برخی از این بومیان به مسیحیت گرویده اند. مسیحیت را اروپاییان به استرالیا آوردند و با آغاز مهاجرت به این سرزمین فرقه هاي گوناگون مسیحیت، در آنجا به فعالیت پرداختند. در سده بیستم، با مهاجرت شمار اندکی از آسیایی ها از چین، آسیاي جنوب شرقی، هند و خاور میانه، آیین ها و ادیان بودایی، اسلام، یهودي و بهائی به آن راه یافتند. در استرالیا دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می تواند آئینهاي ویژه دینی خود را آزادانه پیگیري کند. در سال 2001 ، بیش از 70 ٪ استرالیائی ها خود را مسیحی معرفی کرده اند و بیش از 15 ٪ نیز پیرو هیچ آئینی نبوده اند. بودیسم و اسلام نیز هر یک با کمتر از دو درصد، در رده هاي بعدي قرار داشته اند.
اقتصاد:
استرالیا کشوري توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزي است. محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. این کشور معادن فراوانی دارد. شرکاي بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند.
موسیقی، فرهنگ و هنر:
با اسکان اروپاییان در استرالیا در قرن هجدهم میلادي، شیوه زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد. افزایش جذابیت فرهنگ استرالیا توسط کمک هاي مالی دولت بود. شهرهاي کوچک و بزرگی ساخته شد که پر از ساختمان هاي هنري، گالري و تئاتر بود. بهترین معماران، خانه اپراي سیدنی را ساختند. دولت هاي فدرال بر روي کمپانی هاي رادیویی استرالیایی مستقل از شبکه رادیویی و تلویزیونی سراسري سرمایه گذاري کردند. امروزه شهر ملبورن به عنوان پایتخت فرهنگی کشور شهرت دارد.
در ارتباط با موسیقی، قدیمی ترین نوع موسیقی در استرالیا مربوط به مردمان بومی آنجا است که در منطقه بومی استرالیا، آهنگهایی با درون مایه اجتماعی و روحانی اجرا می شود.

جاذبه های گردشگری
خانه اپرا سیدنی

جاذبه های گردشگری کشور استرالیا

سیدنی، شهری که به سالن اپرا معروف است. این تالار زیبا درمنطقه بنلونگ پوینت قرار گرفته و معماری زیبا و خاص آن باعث شده تا این مکان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود. یکی از بزرگ ترین نماد ها در جهان محسوب می شود و دارای محبوبیت بسیار زیادی می باشد. این تالار باشکوه از سه جهت در آب قرار دارد. در سال 1973 با هزینه ای ده برابر هزینه اولیه ساخت این تالار شگفت انگیز پرداخت شد تا این تالار کامل شود.
پارک ملی کاکادو

جاذبه های گردشگری کشور استرالیا

پارک ملی کاکادو، یکی از جاذبه‌های ثبت شده درمیراث جهانی یونسکو است. این پارک از نظر حیات وحش و طبیعت، بسیار زیبا و متنوع است. این پارک وسعتی برابر با ۱۹۸۴۰ کیلومترمربع را در بر دارد و بزرگترین پارک‌ ملی در استرالیا و دومین پارک ملی بزرگ دنیا است.
خلیج هوم بوش سیدنی

جاذبه های گردشگری کشور استرالیا

هوم بوش خلیجی در ساحل جنوبی رودخانه پاراماتا است که در منطقه inner west سیدنی قرار دارد. این خلیج، روزگاری محل تخلیه زباله‌های صنعتی و رها شدن کشتی‌های از بین رفته بود. کشتی قدیمی و متروکه‌ای روی آب‌های آرام خلیج هوم بوش وجود دارد که به جنگل شناور در آب تبدیل شده است. درختان و بوته‌هایی که روی بقایای این کشتی رشد کرده‌اند، باعث به وجود آمدن این جنگل زیبا را شده اند.
ساختمان ملکه ویکتوریا

جاذبه های گردشگری کشور استرالیا

ساختمان ملکه ویکتوریا یکی از معروف ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استرالیا به حساب می آید، به همین منظور به گردشگران تور استرالیا پیشنهاد می شود در هنگام سفر خود به کشور استرالیا از این جاذبه ی باستانی و زیبا دیدن کنند و خاطرات خوشی را برای خود رقم بزنند. ساختمان ملکه ویکتوریا یکی از مهم‌ ترین مقصد های خرید در شهر سیدنی می باشد که بسیاری از مردم استرالیا کالا های مورد نیاز خود را از این مجموعه خریداری می کنند.
دیوار بزرگ مرجانی

جاذبه های گردشگری کشور استرالیا

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده دیوار بزرگ مرجانی می باشد. یکی از بزرگترین ساختارهای زیستی در کل جهان محسوب می شود. پارک آبی دیواری بزرگ مرجانی در سال 1957 به وجود آمد تا حفاظت 300 ساحل مرجانی ، 600 جزیره قاره ای ازجمله جزایر زیبای ویتساندی، 3000 آب سنگ مرجانی و جزایر مانگرو داخل ساحل را شامل می شود.جالب است بدانید که اسم این پارک در لیست هفت شگفتی جهان موجود می باشد.طول و امتداد آن بیش از 2300 کیلومتر در طول ایالت کویینزلند می باشد که مساوی با فاصله بین ونکوور کانادا و مکزیک است. از دیگر چیزهای مهیج این پارک به مرجان های نرم و سخت،فیل دریایی، دلفین،کوسه،صدف غول پیکر،لاک پشت،سفره ماهی و بیش از 1600 گونه مختلف ماهی وجود دارد که به جذابیت هرچه بیشتر این منتطقه می افزاید. اگر علاقه به شنا دارید یکی از بهترین تجربه ها را می توانید در این منطقه داشته باشید اما اگر به آب تنی علاقه ندارید می توانید از قایق های کف شیشه دیواره مرجانی را تماشا کنید.
ملبورن

جاذبه های گردشگری کشور استرالیا

دومین شهر بزرگ استرالیا ملبورن می باشد که دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است و هر توریستی را به خود جلب می کند. در این شهر رستوران ها، فروشگاه های مجلل و سالن های تئاتر زیادی وجود دارد و تقریبا یک سوم از مساحت این شهر را پارک ها و باغ های زیبا تشکیل می دهد که بسیار دیدنی می باشند. از دیگر مکان های دیدنی ملبورن می توان به نگارخانه ملی ویکتوریا، و ورزشگاه کریکت،باغ های گیاهی سلطنتی اشاره کرد که همه روزه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.
در سفر به استرالیا می توانید از پارک ملی اولورا کاتا جوتا، خلیج جرویس، نیو ساث ولز، پل بندرگاه سیدنی، جزیره ماریا تاسمانی، صخره معلق ویکتوریا، آدلاید، آبشارهای میچل، جزیره لرد هاو، دریاچه‌ی هیلیر، جزیره‌ی وسطی و.... هم دیدن کنید.

وضعیت آب و هوایی:
استرالیا داراي آب و هوایی معتدل می باشد. این کشور برعکس سایر کشورهاست و گرمترین منطقه آن در شمال و سردترین منطقه ي آن در جنوب آن واقع شده است. در اکثر نواحی استرالیا مطبوع ترین فصل ها بهار و پاییزند. در شمال استرالیا که منطقه ي استوایی است فقط دو فصل دیده می شود:
فصل بارانی(از نوامبر تا آوریل) و فصل خشک و کم باران(از می تا اکتبر) در حالیکه در جنوب استرالیا تمام فصول دیده می شوند بهار(سپتامبر تا نوامبر)، تابستان(دسامبر تا فوریه)، پاییز(مارس تا می) و زمستان (ژوئن تا آگوست). میانگین تابش خورشید در روز در شهرهای بزرگ استرالیا از پنج ساعت تا هشت ساعت متفاوت است. استرالیا بعد از قطب جنوب پایین ترین میزان بارش باران را نسبت به قاره های دیگر دارد.
منبع: اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم: رضا فریدون نژاد
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.