موسیقی و تأثیر آن بر دمانس و زوال عقل
دمانس از اختلالاتی است که موسیقی درمانی در آن مفید است.

Dementia
یک گروه از علائم را تحت تأثیر قرار می دهد که بر حافظه، تفکر و توانایی های اجتماعی اثر می گذارد. این یک بیماری خاص نیست، اما چندین بیماری مختلف ممکن است موجب زوال عقل شود اگرچه زوال عقل عموما شامل از دست دادن حافظه است، از دست دادن حافظه علل مختلفی دارد. از دست دادن حافظه صرفا به معنای دمانس نیست بیماری آلزایمر شایع ترین علت ابتلاء به زوال عقل پیشرونده در افراد مسن است اما تعدادی از دلایل زوال عقل وجود دارد. بسته به علت، برخی از علائم زوال عقل ممکن است برگشت پذیر باشد.

تاثیر موسیقی بر دمانس و زوال عقل

علائم
اما علائم و نشانه های رایج این اختلال عبارتند از:
از دست دادن حافظه، که معمولاً توسط یک همسر یا شخص دیگری دیده می شود، دشواری ارتباط برقرار کردن یا پیدا کردن کلمات، مشکلات احساس، استدلال دشوار یا حل مسئله، دشواری انجام وظایف پیچیده، دشواری در برنامه ریزی و سازماندهی، دشواری هماهنگی و عملکرد حرکتی، سردرگمی و بی نظمی، تغییرات شخصیتی، افسردگی، اضطراب، رفتار نامناسب، پارانویا، تحریک، هذیانها.
زوال عقل ناشی از آسیب یا از دست دادن سلول های عصبی و ارتباط آنها در مغز است. با توجه به ناحیه مغز که تحت تاثیر آسیب قرار گرفته است، زوال عقل ممکن است بر افراد متفاوت باشد و نشانه های مختلفی داشته باشد دمانس اغلب با آنچه که مشترک دارند، گروه بندی می شوند، مانند پروتئین یا پروتئین های ذخیره شده در مغز و یا بخشی از مغز که تحت تاثیر قرار گرفته است. بعضی از بیماری ها مانند دمانس، مانند کسانی هستند که ناشی از واکنش به داروها یا کمبود ویتامین ها هستند و ممکن است با درمان بهبود پیدا کند.

دمانس عروقی
دومین نوع شایع نوع دمانس ناشی از آسیب به عروق است که خون را به مغز شما عرضه می کند. مشکلات رگهای خون می تواند موجب سکته مغزی یا آسیب به مغز به روش های دیگری مانند آسیب رساندن به الیاف ماده سفید مغز شود. شایعترین علائم دمانس عروقي عبارتند از مشكلات حل مسئله، تفكر دشوار، تمركز و سازمان. اینها تمایل بیشتری نسبت به از دست دادن حافظه دارند. کمبود تغذیه ای، عدم نوشیدن مایعات کافی(کم آبی)، تأمین ویتامین های B1-B6-B12 به اندازه کافی در رژیم غذایی شما مفید است ولی کمبود آنها نمی تواند علائم مانند زوال عقل ایجاد کند. کمبود مس و ویتامین E می تواند باعث زوال عقل شود، قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند سرب و دیگر سموم مانند سموم دفع آفات و همچنین مصرف مواد مخدر و یا مصرف الکل سنگین می تواند منجر به علائم زوال عقل شود. علائم ممکن است با درمان حل شود.

عوامل خطر که نمی توانند تغییر کنند
سن: خطر ابتلاء به این بیماری بالا می رود به خصوص بعد از سن 65 سالگی با این حال افراد مبتلا به زوال عقل بخش بزرگی از پیری نیستند و زوال عقل در جوانان نیز رخ می دهد.
سابقه خانوادگی: داشتن سابقه خانوادگی زوال عقل، شما را در معرض خطر ابتلاء به بیماری قرار می دهد.
با این حال، بسیاری از افراد مبتلا با سابقه خانوادگی هر گز نمی توانند علائم ایجاد کنند.
سندرم داون با سن متوسط: بسیاری از افراد مبتلا به سندرم داون بیماری آلزایمر را تجربه می کنند.
اکنون که با دمانس و علائم و عوارض آن آشنا شدیم لازم است بدانیم که دانشمندان معتقدند موزیک درمانی یکی از روش های با سابقه در درمان انواع اختلالات روانشناسی و روانپزشکی و بیماری های حرکتی و روانی است. موسیقی یکی از معدود چیزهایی است که می تواند در احساس و عاطفه ما تحرک ایجاد کرده و از این طریق بر روی ما تاثیر بگذارد.
افراد سالخورده معمولا احساس انزوا می کنند. این احساس در افراد مبتلا به زوال عقل بیشتر است. موسیقی درمانی در افراد مسن با هدف افزایش عزت نفس، تقویت تعامل اجتماعی و تقویت حافظه استفاده می شود. بعضی اوقات گوش دادن به آهنگ می تواند یادآور خاطرات گذشته باشد که این برای افراد دارای مشکلات حافظه بسیار مفید است. گوش دادن به موسیقی همچنین می تواند برای این افراد باعث آرامش و کاهش استرس شود. با این روش به افراد سالخورده فرصت داده می شود تا توانایی های خلاقانه خود را کشف کنند. درمان با موسیقی برای سالمندان، به رشد حسی قوی تر در آن ها کمک می کند.

منبع: کتاب موارد کاربرد موسیقی درمانی
تنظیم کننده و مترجم: رضا پور دست گردان
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.