خواص دارویی لوبیای سویا

2 بهمن 1399   soodabeh   مطالب و مقالات / عطاری   2 نظر   199 بازدید   |

تركیبات شیمیایی لوبیای سویا

سویا از نظر ویتامین های گروه B بسیار غنی است و دارای مقداری ویتامین های C,D,E,K و كمی كاروتن می باشد. همچنین در سویا كلروفیل و آنتی بیوتیكی بنام كاناوالین یافت می شود.
دانشمندان موفق شده اند كه از لوبیای سویا یك نوع آنتی بیوتیك ارزان قیمت تهیه كنند كه مورومیكس نامیده می شود و باكتریهای مضر روده را از بین می برد.

خواص دارویی لوبیای سویا

همانطور كه گفته شد سویا از نظر مواد پروتئینی بسیار قوی است و در كشورهای فقیر از آن بعنوان جانشین گوشت استفاده می كنند. در جدول زیر سویا با گوشت مقایسه شده است.

سویا گوشت گاو
آب 9/87% 74%
پروتئین 36/67% 23/74%
چربی 17% 2/3%
پتاسیم 3/1% 54%
اسید فسفریك 1/47% 66%

بنابر این همانطور كه در جدول بالا دیده می شود مقدار پروتئین سویا 1/5 برابر گوشت گاو می باشد و منبعی غنی از پروتئین است. برای درست كردن شیر سویا، دانه سویا را له كرده و بمدت 24 ساعت تحت تاثیر آب قرار می دهند سپس آنرا صاف می كنند و بدین ترتیب نوشابه ای مانند شیر بدست می آید كه منبع غذایی خوبی است كه می توان بجای شیر گاو مصرف كرد .

روغن سویا كه از فشردن دانه های له شده وسیاه بدست می آید رنگ زرد مایل به قرمز دارد و دارای بوی مخصوصی شبیه بوی لوبیا است و در حرارت 15 در جه منجمد می شود ولی درجه حرارت معمولی حالت روان دارد.

خواص دارویی

1) سویا مقوی و باد شكن است.

2) دانه سویا، مدر ، تب بر و ضد سم است.

3) در چین دانه سویا را بعنوان ضد سم مصرف می كنند.

4) شیر سویا غذای مفیدی برای كودكان است.

5) نان سویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب است زیرا اولاً ارزش غذایی زیادی دارد ثانیا مواد نشاسته ای كه تبدیل به قند می شود در آن كم است.

6) دانه های سبز سویا را له كرده و بصورت ضماد در آورید این ضماد برای زخم های آبله و سایر زخم ها مفید است همچنین برای رفع التهاب و قرمزی پای بچه ها كه در اثر ادرار بوجود آمده مفید می باشد.

7) سویا برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم و اشخاص ضعیف البنیه بسیار مفید است.

8) سس سویا برای تحریك اشتها بكار می رود.

9) سس سویا را برای از بین بردن بوی گوشت بكار می برند.

10) سس سویا را به غذاهایی كه تردید دارید سالم باشد بزنید سم آنرا خنثی می كند.

11) سس سویا ملین،‌ خنك كننده و ضد سم است.

12) اگر زن حامله در معرض خطر سقط جنین باشد به او سس سویا بدهید.

13) اگر ادرار كسی بخون آلوده است سس سویا درمان آن است.

14) سس سویا برای سوختگی پوست مفید است.

15) فرآورده های سویا برای پیشگیری از سرطان مفید است.

16) سویا به فعالیت روده ها و دفع منظم سموم كمك می كند.

17) سویا مقدار تری گلیسیرین خون را پائین می آورد.

18) برای تمیز كردن شریانها از فرآورده های سویا استفاده كنید حتی کسانی که مبتلا به شرائین و در معرض خطر قلبی هستند اگر از سویا استفاده كنند و گوشت را از برنامه غذایی خود حذف كنند بزودی شریانهای آنها تمیز و جوان خواهد بود.

19) سویا سنگ كیسه صفرا را شكسته و خارج می سازد و اگر از فرآورده های سویا استفاده كنید در بدن شما سنگ كیسه صفرا تولید نخواهد شد اگر سنگ كیسه صفرا دارید رژیم خود رابه سویا تغییر دهید.

20) سویا برای سلامت روده بزرگ و تنظیم تخلیه و دفع مواد زائد بسیار مفید است.

21) سویا موثر برای درمان سرطان كولون است.

22) سویا از سرطان سینه جلوگیری می كند.

23) سویا منبع غنی هورمون استروژن است بنابراین می توان جانشین هورمونهای مصنوعی در دوران یائسگی باشد. پس خانم ها در دوران یائسگی بهتر است از فرآورده های سویا استفاده كنند.

طرز استفاده
فرآورده های سویا زیاد است و بسته به نوع سلیقه می توانید از آنها استفاده كنید مانند شیر سویا، شیر بریده سویا، بلغور سویا، سویای بو داده،‌ پروتیئن سویا، سس سویا، سویای تخمیر شده،‌ جوانه سویا و غیره.

مضرات 
مضرات خاصی برای آن بیان نشده است.
منبع: kurdsofts.net
0
0
0
0 نفر

2 نظر

  1. سلام ،فوق العاده ،فوق العاده مفید برای سلامتی بدن خواص سویا و فرآورده های آن سپاس بیکران از قرار دادن چنین مطالبی ،درودتان باد سلامت و پایدار باشید خانم پناهنده عزیز وگرانقدر
  2. نقل قول: azadvari01
    سلام ،فوق العاده ،فوق العاده مفید برای سلامتی بدن خواص سویا و فرآورده های آن سپاس بیکران از قرار دادن چنین مطالبی ،درودتان باد سلامت و پایدار باشید خانم پناهنده عزیز وگرانقدر

    ممنون از مهر و توجه همیشگی تون، پایدار و برقرار باشید.
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.