دانستنی های پزشکی 4

11 بهمن 1399   marzie.kokabian   مطالب و مقالات / پزشکی   0 نظر   280 بازدید   |

خواص و چگونگی مصرف مواد غذایی

ماهی ها
ماهی ها به دو دسته تقسیم می شوند. یک قسمت که بدون پولک هستند گوشت آنها حرام است. ماهی های پولک دار حلال گوشت هستند از نظر اسلام مصرف زیاد گوشت ماهی درست نیست.
امیر مومنان علی (ع) در این باره می فرماید: به خوردن ماهی ادامه ندهید که بدن را لاغر می کند. و حتی در بعضی از احادیث آمده که خوردن ماهی بیماری سل می آورد.

دانستنی های پزشکی 4

گوشت خرگوش نیز از نظر اسلام حرام است.
گوشت خرگوش داراي مقداري زیادي پورین است، و از همین رو همیشه بوي ادرار می دهد و بسیار خطرناك است، گوشت پرندگان، مولد اسید اوریک زیادتري است، گوشت پرندگان و گوشت خرگوش باعث غلبه خون می شوند زیرا حرارت بدن این حیوان 39 تا 40 درجه است و 2 تا 3 درجه از حرارت بدن انسان بیشتر می باشد. ماهی هاي غیر پولک دار و خرچگنها از جسد ماهی هاي دیگر تغذیه می کنند مخصوصا خرچنگها بخوردن جسد انسان علاقه زیادي دارند. گوشت ماهی و خرچنگ در بدن ایجاد کهیر می کند این کهیر نتیجه مسمومیت خون است.

شیر
شیر یکی از غذاهاي مقوي و کامل بشمار می رود. سالم ترین شیرها، شیر گاو است که با مزاج انسان نیز مناسب تر است. شیر مملو از کلسیم است. کلسیم نمک مخصوصی است که براي استحکام استخوان هاي بدن، ناخنها و موها نقش حیاتی دارد، بدون کلسیم استخوانهاسست می شوند، دندانها می پوسند، ناخنها می شکنند و مویها می ریزند.
وجود کلسیم تنها براي استخوانها، دندانها، و مویها لازم نیست بلکه براي محکم شدن عضلات نیز وجودش نهایت لزوم را دارد مخصوصا براي عضلات قلب که دائما در حرکت می باشند. مردي به امام صادق (ع) عرض می کند استخوانهایم سسست و بدنم ضعیف گشته حضرت فرمود حتما شیر بیاشام زیرا شیر تو را از لاغري مفرط نجات می دهد و به استخوانهایت استحکام می بخشد. بدون کلسیم قلب خسته و امراض قلبی ایجاد می شوند، این امراض اکنون عامل شماره یک مرگ انسان می باشند. بدون کلسیم استخوان های بدن سست می شوند و آهک بدن کم می گردد و اکثر مردم به این بیماری مبتلا می باشند. ستون فقراتشان ناقص است، شکستگی زیاد در استخوان های آنها مخصوصاً کشاله ران آنها پیدا می شود. پیامبر اسلام (ص) می فرماید« از خوردنی ها و آشامیدنی ها چیزی جانشین شیر نیست» و نیز می فرمایند «خوردن یک لیوان شیر همه روزه به طور صبحانه برای زن حامله تقریباً ضروری است. نوزاد برای تأمین کلسیم بدن خود احتیاج به مقدار زیاد کلسیم دارد و باید آن را مادر از راه تغذیه تأمین نماید.»

ناسازگاري شیر
از آنجا که هر غذایی اثر مخصوص دارد خوردن دو غذا با هم گاهی ایجاد ناراحتی می کند. کسیکه می خواهد کنار سفره رنگین نشیند و از غذاهاي متعددي مصرف کند باید تا اندازه اي از خواص هر یک از غذاها اطلاع داشته باشد زیرا در غیر اینصورت ممکن است چندين غذاي مخالف هم را بخورد و براي خود ایجاد نگرانی کند. لذا می بینیم امام صادق در بعضی موارد به اشخاصی فرموده است بیماري شما
در اثر همراه خوردن دو غذاي ناسازگار است. یکی از بهترین خوردنی ها که با شیر سر سازگاری دارد و کلیه را نیز نیرو می بخشد خرما است که پیامبر اکرم (ص) در این مورد می فرماید: دو چیز گوارایند خرما با شیر.

عسل
مرباي طبیعی است ساختمان عسل از این مزایا بر خوردار است.
عسل نوشابه اي است که سازندگان آن پیروان غرائزند. بنابراین اهل تقلب و تزویر نیستند.
مواد اولیه عسل، از زیباترین و فرح انگیزترین ساخته هاي دست قدرت پروردگار یعنی گل هاي رنگارنگ و خوشبو که در باغها و لاله زارها می روید تهیه می شود بنابراین مواد اصلی عسل از هواي لطیف بهار، آب هاي چشمه و کوهسار و نور تابناك خورشید بهره مند شده است.
از مواد اولیه اش که بگذریم ساختمان طبیعی عسل در برابر امواج پر برکت خورشید فراهم می شود زیرا زندگی زنبور عسل بر خلاف موریانه است موریانه ها می کوشند که در رطوبت و تاریکی و فضاهاي آلوده زندگی کنند ولی زنبوران عسل می کوشند تا در میان باغ باشند در گل و گیاه غوطه ور شوند برابر نور و جاهاي خشک بهداشتی لانه و کندو بسازند.
در دنیا غذا و شربتی نیست که پس از گذشت زمانی نگندد، کپک نزند، کرم نگیرد و خلاصه طعم و بوي و مزه اش تغییر نکند و فاسد نشود ولی عسل اینطور نیست فقط عسل است که اگر ماهها، سالها و عمرها بماند در هر فضا و مکانی باشد فاسد نمی شود می گویند زنبور عسل به ساخته خود ماده ضد عفونی دائمی به نام اسید فرمیک می زند و عسل خود را براي همیشه بیمه می کند.
در عسل مواد بسیاري وجود دارد که عمده اش از این قرار است:
مواد معدنی
پتاسیم - آهن - فسفر - ید - منیزیم - سرب - منگنز - آلومینیوم - مس - سولفور - کرومیوم - لیتیوم - نیکل - روي -اسمیوم - تیتانیم - سدیم - مواد آلی - مانیت ها - صمغ - پولن - اسید - لاکتیک – اسید فرمیک - اسید مالیک – اسید تارتاریک - اسید اگزالیک - اسید سیتریک - رنگها - روغن هاي معطر - مواد ازته.
مواد تخمیري
انورتاز - آمیلاز - کاتالاز - پر اکسیداز - لیپاز

دانستنی های پزشکی 4

عناصر دیگر عسل
گلوکز - لولز - ساکارز - صمغ - دکسترین - مواد البومینوئید - سولفات ها - انورتین - اسیدفریمک - آب
عسل دارای ویتامین های شش گانه A-B-C-D-K-E است. برخی قائل به وجود ویتامین PP در عسل می باشند. در عسل اینهمه مواد لازم براي انسان جمع است و شاید روي همین نظر قرآن درباره آن فرمود: شفاء مردم در عسل است. عنوان شفا برای هیچ غذا و آشامیدنی دیگر در قرآن به کار نرفته است. در دنیا هیچ غذایی به اندازه عسل نیروهاي کهربایی و تشعشات رادیو اکتیو ندارد عسل یک غذاي مفید براي اطفال است زیرا تمام مایحتاج غذایی را به طور طبیعی دارد قندش براي هر سنی مناسب است و سرشار از قیمتی ترین مواد حیاتی است. تمام ویتامین ها و فلزات را دارد ویتامین ها و فلزاتی که در گل پرورش یافته و در دامان خورشید تربیت شده اند. عسل غذاي زنده کننده سالخوردگان و مربی خردسالان است عسل داراي 75 درصد مواد قندي، 5 درصد مواد سفیده ائی و 2درصد چربی است و از این رو ثابت میشود که عسل یکی از غذاهاي نیرو بخش است.
عسل 13 میلی گرم فسفر، 4 میلی گرم کلسیم و 7 میلی گرم آهن در بر دارد. مقداري هم مس در عسل وجود دارد این مواد معدنی بلافاصله وارد جریان خون می شود، آهن عسل مرض کم خونی و فسفر و کلسیم عسل، بیماري هاي استخوان و ریه را معالجه می نماید. امیر مومنان (ع)می فرماید: هیچ چیز مانند عسل شفای بیمار نخواهد بود.

آب
بهترین چیزي که می توان در تعریف آب نوشت این است که بگوئیم آب مایه حیات است.
آب خالص از نظر شیمیائی از 33 جسم مختلف درست شده است. در حقیقت آب براي ما آنقدر لازم است و اهمیت دارد که اهمیت آن مثل وجود آن براي حیواناتی است که در آب زندگی می کنند.
ما درباره ماهیان و گیاهان دریایی فکر می کنیم که داراي دستگاه هایی هستند که در آب زندگی می کنند و محال است بتوانند در هوا زنده بمانند، ما اعتقاد داریم که موجود خاکی هستیم و نمی توانیم در زیر سطح آب زندگی کنیم. ولی فراموش کرده ایم که زیر پوست بدن خود ما هم موجودات آبی هستند. میلیونها و میلیارها سلول هاي بدن ما در یک دنیاي مایعاتی متغیر زندگی می کنند که به وسیله دستگاه هاي خود کار به طور معجزه آسایی خون و آب بدن ما کنترل و مرتب می شوند. با آنکه آب قسمت مهمی از بدن و وجود ما را تشکیل می دهد شگفت آور نیست که آب نه تنها براي ما لازم است بلکه ما می توانیم از آن لذت هاي بی شماري را بر گیریم. در قرآن مجید آب مایه اصلی حیات و خلفت معرفی شده است. «هر چیز زنده را از آب آفریدیم.»
سیمون باروخ در کتاب موارد استعمال آب در طب جدید لیستی از خواص آب را ذکر کرده است او معتقد است آب دارای خواص زیر است.
مقوی است، مسکن درد است، نیروبخش است، مدر است، معرق است، مهوع است، مسهل است، برای نگهداری متابولیسم مفید است، ضد عفونی کننده است، قاطع تب است، خواب آور است و خاصیت بی حس کردن موضعی دارد.

درباره خاصیت شفا بخش آب هاي گرم و سرد و نیز آب هاي گرم معدنی که با حرارت و گرمی از چشمه هابیرون می آید از پیامبر اکرم و ائمه ما روایاتی آمده که در بعضی به طور کلی عنوان شفا بخش بودن آب را تذکر داده و در بعضی خاصیت دارویی آن را تعیین نموده اند.
امام علی علیه السلام میفرماید: آب سرد حرارت بدن را می کاهد، و تب را از بین می برد. در کلام دیگر فرموده است آب سرد و آب هاي جوشیده هیچگونه ضرري ندارند، بعلاوه داراي منافعی نیز هستند.
پزشکان امروز پاهاي تب دار را با آب سرد می شویند و بدینوسیله از شدت حرارت می کاهند و نیز در مواردي که اسهال شیوع یافته باشد بهترین راه دچار نشدن به این بیماري مخصوصا در کودکان خردسال جوشاندن آب و سپس خوردن آن است.

آب زیاد ننوشید
گفتیم آب یک ماده حیاتی و با ارزش است، ولی زیاده روي در نوشیدن آن جایز نیست.
امام صادق(ع) در این باره می فرماید:
اگر مردم آب کمتري بیاشامند بدن هاي آنها محکمتر و قویتر می شود.
خوردن آب کم مخصوصا با بعضی از غذاها از نظر اسلام مطلوب است زیرا در تاریخ زندگی پیامبر می خوانیم:
پیامبر اکرم وقتی غذاي چرب می خوردند آب کمتر می نوشیدند و می فرمودند آب کمتر براي غذاي من گواراتر است. نوشیدن، مثل خوردن باید با هوشیاري و فراست انجام گیرد و باید طوري آن را یاد بگیریم و بآن آموخته گردیم که بدون هیچ فکري آن را انجام دهیم.

چگونه آب بیاشامیم؟
و این جالب است که اسلام حتی در مورد چگونگی آشامیدن آب نیز ما را راهنمایی فرموده است و این دستورها را دادهاست:
آب را به صورت مکیدن بیاشامیم چنانکه رسول اکرم فرموده:
«وقتی آب می آشامید. آهسته آهسته بیاشامید زیرا آشامیدن آن با سرعت موجب بیماری کباد است(کباد معنای درد و ناراحتی کبد است)
و درباره اینکه آیا آب را یک مرتبه و یا چند مرتبه باید آشامید از علی(ع) رسیده است:
بارها ناظر پیامبر اکرم بودم، آنحضرت هر گاه آب می آشامید، سه مرتبه در بین آشامیدن نفس می کشید و در هر مرتبه که می خواست شروع به آشامیدن کنند بنام خدا شروع می کردند و بعد از نفس کشیدین الحمدلله می گفتند.
به داخل خوردنیها و ظرفها ندمیم، اگر غذا گرم است بگذاریم خنک شود و اگر خنک است باز طوري بخوریم و بیاشامیم که نفس ما به آب و غذا نرسد. رسول اکرم (ص) وقتی که آب می آشامیدند در آن آب تنفس نمی کردند و هرگاه می خواستند نفس تازه کنند ظرف را از نزدیک دهان دور می کردند و سپس نفس می کشیدند. بعضی ها وقتی می خواهند آب بیاشامند دهان خود را داخل آب می کنند مثلا سر را در جوي می برند و آب می خورند؛ اسلام این نوع آب خوردن را آب خوردن بهائم خواند و از آن منع کرده است.
آشامیدن آب از ظرف شکسته و از جاي شکستگی و محل دستگیره ظرف، نهی شده است چنانکه امام باقر علیه السلام فرموده: از کناره دستگیره ظرف و جاي شکستگی آن آب نباید آشامید. زیرا آنجا محل شیطان است. ممکن است در این مورد منظور از شیطان انواع میکروب باشد. بنابراین باید آب را از ظرف هاي بزرگ مانند کوزه و امثال آن داخل ظرف کوچکی ریخت و آشامید.
در بین غذا آب نیاشامیم. امام هشتم می فرماید: هر کس مایل است معده اش او را آزار و اذیتی نرساند بایستی بین غذایش آب نیاشامد تا آنکه از غذا فارغ شود کسی که در بین غذا آب بیاشامد بدنش مرطوب و معده اش ضعیف می شود و رگها و نیرو و انرژی غذا را جذب نمی کنند.
منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو
نویسنده: احمد امین شیرازی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.