ثروت واقعی

12 بهمن 1399   soodabeh   مطالب و مقالات / داستان کوتاه   2 نظر   357 بازدید   |

ثروت واقعی
در روزگاران نه چندان دوری، مرد ثروتمندی در شهر بزرگی زندگی می کرد. او زندگی مجلل و آنقدر پول داشت که می توانست غذای همه مردم شهر را مهیا کند.

ثروت واقعی

او همیشه نزد دوستان و بستگانش به زندگی خود افتخار می کرد. پسر این مرد در شهری دور به تحصیل مشغول بود وبرای تعطیلات به خانه برگشته بود. از آنجا که مرد ثروتمند می خواست ثروتش را هر چه بیشتر به پسرش نشان بدهد تا او بداند که مردم شهرشان چقدر فقیر وآنها چقدر ثروتمند هستند، تصمیم گرفت روزی پسرش را به شهر ببرد و همه جا را به او نشان دهد تا او سبک زندگی سایر مردم شهر را هم ببیند.
پدر و پسر کالسکه ای کرایه کردند و از کل شهر بازدید کردند.
آنها پس از دو روز به خانه برگشتند. پدر خوشحال بود و پسرش پس از دیدن احترام مردم فقیر به پدرش ومشاهده رنج آنها به دلیل عدم وجود امکانات، بسیار
ساکت و در فکربود
مرد ثروتمند از پسرش پرسید:
-پسر عزیزم، سفر چطور بود؟ آیا از آن لذت بردی؟

پسر جواب داد:

-بله پدر. این سفر فوق العاده بود و از این که شما همراه من بودید بسیار خشنودم.

پدر پرسید:
خب، ازاین سفر چه آموختی؟

پسر ساکت بود.
پدر گفت:
-بالاخره درک کردی که فقرا چگونه رنج می برند و زندگی آنها چگونه می گذرد؟

پسر جواب داد:
-نه پدر:
اما بعداز مکث جواب داد:
- ما فقط چهار اسب اما آنها ده ها اسب دارند. ما استخر بزرگی در باغمان داریم، اما آنها خلیج وسیعی دارند که پایانش مشخص نیست. ما چراغ ولوسترهای گرانقیمتی داریم که ازکشورهای مختلف دنیا به خانه آورده ایم، اما آن ها ستاره هاز بی شماری دارند که تاریکی شب را برایشان روشن می کند. ما خانه ای در یک قطعه زمین کوچک داریم، اما آنها زمین های فراوانی در دسترس دارند که چشم های ما پایان آن را نمی بیند. ما پیشخدمت هایی داریم که به ما خدمت می کنند، اما آنها به دیگران خدمت می کنند. دیوارهای بزرگ وقوی اطراف ملک مان، از ما محافظت می کنند، اما آن ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و اطرافشان پراز دوست و آشنا است. ما فقط برایشان غذا تهیه می کنیم، اما آنها آنقدر ثروتمند هستند که خودشان مواد غذایی شان را پرورش می دهند.
پدر ثروتمندبا شنیدن حرفهای پسرش شگفت زده شد و نمی توانست کلامی بر زبان بیاورد.

درنهایت پسر اضافه کرد:
پدر از اینکه به من نشان دادی فقیر و غنی کدام هستند تشکر می کنم. من تازه فهمیدم ما چقد فقیر هستیم، چون ثروت واقعی، دوستی، ارتباط با دیگران و محبت به آنها است نه مال و اموال ما.

متن ارسالی: سهامه منفردیان زاده
2
1
1
3 نفر

2 نظر

  1. عاااااااااااااااااالیییییییییییییییی.....فوق العاده بود
    ممنووووووووون
    smiley17
  2. سلام فوق العاده عالی ودرس گرفتنی درود بیکران بی نهایت هم سپاسگزارم از زحمات تان خانم پناهنده عزیز سلامت وپایدار باشید
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.