پایتخت: کابل، زبان رسمی: فارسی دری و پشتو، واحد پول: افغانی، شهرهای مهم: کابل، قندهار، مزار شریف، جلال آباد

اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
افغانستان با نام رسمی جمهوري اسلامی افغانستان، کشوري در حد فاصل آسیاي میانه، جنوب غربی آسیا و خاورمیانه می باشد. همسایگان افغانستان، پاکستان در جنوب و شرق، ایران در غرب، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند. این کشور در محل ژئواستراتژیکی مهمی قرارگرفته که شرق، جنوب، غرب و آسیاي مرکزي را وصل می کند و در طول تاریخ خانه انسان هاي مختلفی بوده است. کشور افغانستان از لحاظ وسعت، چهل و یکمین کشور در جهان و یازدهمین در قاره آسیامی باشد.
جغرافیا:
کشور افغانستان، همچون اغلب کشورهاي آسیاي میانه محصور در کوهستان ها و خشکی ها است. بیشتر مناطق این کشور کوهستانی است اما در جنوب و جنوب باختري، مناطق پستی نیز وجود دارد. بلندترین نقطه در این کشور، قله نوشاخ و پست ترین نقطه، رود آمودریا می باشد.

جاذبه های گردشگری کشور افغانستان

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
ادیان و مذاهب:
99 درصد مردم افغانستان مسلمان هستند که حدود هشتاد درصد آنان سنی، ده تا نوزده درصد شیعه و یک درصد دیگر ادیان هستند. تا دهه 1890 منطقه نورستان به خاطر ساکنینش با نام کافرستان شناخته می شد. نورستانی ها از نژادی متمایز بودند که به باورهای روح یاوری، چند خدایی و شمن یاوری گرویده بودند.
اقتصاد:
افغانستان یکی از کشورهاي فقیر و با نرخ توسعه پایین است. اقتصاد افغانستان از حوادثی که از سال 1978 تاکنون جریان دارد رنج می برد، همراه با آن چندین خشکسالی نیز به مشکلات مردم در طول سال های 1998-2001 اضافه شدند. اگرچه بعد از جاري شدن میلیاردها دلار توسط تجارت هاي بین المللی و کمک هاي کشورهاي دیگر، در طول شش سال پیش، این اقتصاد کمی توانست رشد کند. حدود 81 درصد مردم این کشور کشاورز هستند و بقیه شامل 11 درصد در صنعت اغلب بافندگی و 9 درصد در خدمات مشغول به کار هستند. عمده ترین محصول صادراتی این کشور مرفین یا تریاك است. از دیگر اقلام صادراتی این کشور می توان به جامه پشمی بومی این کشور و فرش هاي دستباف و پوست گاو و گوسفند و سمور و پلنگ و مار اشاره کرد.
افغانستان داراي معادنی چون طلا، لاجورد، زمرد، فیروزه و زغال سنگ در استان بغلان که در نوع خود در جهان بی نظیر است و حدود 13 نوع زغال سنگ از این معدن استخراج می شده است.

جاذبه های گردشگری کشور افغانستان

جاذبه های گردشگری
طبیعت بکر، کوه هاي سر به فلک کشیده، رودهاي خروشان، تنوع اقوام و زبان ها، حاکمیت سنت ها، آثار تاریخی به جاي مانده از دوره هاي یونانی- باختري، کوشانی و اسلامی، مناره غزنین.

جاذبه های گردشگری کشور افغانستان

اوج جاذبه هاي گردشگري افغانستان، ولایت بامیان است. بامیان، همواره اول لنگرگاهی بوده که سیاحان داخلی و خارجی در آن پاي می نهاده اند. از جاهاي دیدنی ولایت بامیان، یکی بندامیر است که در شرق یکه و لنگ قرار دارد. بند امیر شاهکار دست تواناي طبیعت است؛ این نقاش چیره دست، زیر آسمانی صاف بر ارتفاعی بلند، در میان کوه هاي آهکی، چند دریاچه مملو از آب زلال و گوارا با ماهی هاي ریز و درشت و آبشارهاي زیبا، کشیده است.
موزه ملی افغانستان
این موزه در شهر کابل قرار دارد و در آن آثاری از ادوار مختلف تاریخی از جمله دوران ماقبل تاریخ، عصر برنز و آهن، دوره هخامنشیان، دوره کوشانیان و دوره اسلامی نگهداری می‌شود.

جاذبه های گردشگری کشور افغانستان

تخت رستم سمنگان
سمنگان یکی از ولایت‌های سی‌وچهارگانه افغانستان و مرکز آن، شهر حاصل‌خیز آیبک است. در دوران باستان بخشی از قلمرو ایران بود و طبق روایت شاهنامه در مرز ایران و توران قرار داشت. سمنگان در قرن 4 و 5 میلادی در دوران امپراتوری کوشانیان از مراکز معروف بوداییان به شمار می‌رفت. تخت رستم سمنگان، یکی از آثار تاریخی معروف این ولایت است. این بنا که در قدیم عبادتگاه بوداییان بود، متشکل از سکویی کروی‌ است که معبدی چهارگوش روی آن ساخته و خود سکو نیز توسط خندق‌واره‌ای از زمین‌های اطراف جدا شده است.

جاذبه های گردشگری کشور افغانستان

پارک تاریخی بابُر
باغ بابُر، پارکی تاریخی در پایتخت افغانستان و آخرین مکان تاریخی به‌جای مانده از دوره امپراتوری گورکانی هند است. این باغ به‌صورت پلکانی و به‌سبک پردیس‌های ایرانی ساخته شده است. لذا آب نیز به‌صورت آبشاری در جوی جریان یافته و پایین می‌آید. بابر، موسس امپراتوری گورکانی هند بود و این باغ به دستور وی ساخته شد. گفته می‌شود که بابر به‌جهت علاقه خود به این باغ وصیت کرد تا پس از مرگ پیکرش را آن‌جا دفن کنند. هم‌اکنون نیز درون محوطه باغ بنایی مسقف با آرامگاهی در آن به چشم می‌خورد که احتمالا مدفن بابر است.

جاذبه های گردشگری کشور افغانستان

مسجد بزرگ کابل، زیارتگاه سخی، بند قرغه، قصر دارالامان، مسجد نه گنبد، مسجد سبز، مسجد جامع قندهار، مزار شریف، مسجد جامع هرات، ارگ هرات و شهر ضحاک یا شهر سرخ را نیز می توان از جاذبه های این کشور برشمرد.

وضعیت آب و هوایی:
افغانستان داراي آب و هواي بري، تابستان گرم و زمستان سرد است.
منبع: اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم: رضا فریدون نژاد
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.