دانستنی های پزشکی 5: میوه ها

30 بهمن 1399   marzie.kokabian   مطالب و مقالات / تغذیه   0 نظر   127 بازدید   |

اهمیت میوه ها
در اسلام میوه ها بیشتر از بسیاری از غذاها مورد توجه قرار گرفته است در قرآن مجید آیات زیادی وجود دارد که به طور عموم نام میوه ها را برده و آنها را دلیل بر عظمت آفریدگار قرار داده و بعضی آیات از میوه مشخصی نام برده است.

دانستنی های پزشکی میوه ها


«خداوند آفرید باغ هایی که نیازمند به داربست است، و باغ هایی که نیازمند به آن نیست و نیز آفرید خرما و بذرهایی که از جهت خوراك متفاوتند، و بوجود آورده زیتون و انار که برخی شبیه به هم، و بعضی بی شباهت به یکدیگرند، و هرگاه میوه و ثمره آنها رسید از آنها بهره برداري کنید.»

در این آیه از خرما، دانه های زراعتی مانند گندم، جو و برنج، زیتون و انار نام برده شده، ضمناً باید دانست میوه هایی که در قرآن نام آنها برده شده از نظر خاصیت غذایی با بعضی دیگر از میوه ها قابل مقایسه نیستند.

اهمیت میوه ها در نظر پیشواي اسلام پیغمبر(ص) بقدري زیاد بوده که در روایتی چنین آمده است:
وقتی میوه تازه اي براي پیغمبر(ص) می آورند آنرا می بوسید و بر دو چشم خویش می گذارد و می فرمود:
بار خدایا ابتداي آمدن این میوه را به ما نشان دادي اواخر این میوه را نیز به ما نشان ده.

دکتر اتو کارک درباره نقش میوه در سلامت انسان می گوید هر پولی که به مصرف خرید میوه ها برسانید، سرمایه ای است که به خوبی حفظ شده و مقاومت ما را در مقابل بیماریها افزایش می دهد، شما می گوید میوه ها گران هستند من از شما می پرسم دواها چطور؟

میوه ها منبعی از املاح معدنی اند
در میوه ها انواع و اقسام مواد معدنی که هر یک به نوبه خود سازنده یک قسمت از بدن ما هستند وجود دارد مانند:
1- آهن: آهن میوه براي تجدید گلبول هاي قرمز خون در مورد کم خونی و بیماري اهمیت زیادي دارد. و نسبت به آهنی که در گوشت و تخم مرغ هست این امتیاز را دارد که به علت زیادي مواد سفیده اي، تولید ناراحتی در بدن نمی کند.

2- آهک: آهک به استخوان هاي بدن ما غذا می دهد، و براي بیماري هایی مانند، سل، انواع دمل و کورك، سرطان، ورم غده ها و عفونت غده ها لازم است و رژیمی که سرشاز از میوه باشد آهک(اکسید کلسیم) مورد احتیاج بدن ما را فراهم می سازد.

3- فسفر: فسفر، ماده است که براي مغز و انرژي عضلات فوق العاده لازم و ضد بیماري هاي عصبی می باشد. پروفسور بوشار می گوید بدون فسفر هیچ سلولی نمی تواند رشد کرده و افزایش یابد.

4- منیزیم: منیزیم در میوه ها زیاد است و وجود آن معده و روده ها را به فعالیت می اندازد و عمل هضم را آسان و بهتر می سازد، کار سلسله اعصاب را مرتب می کند و از سرطان جلوگیري می نماید.

5- پتاسیم: پتاسیم براي قلب مقوي است و ادرار را زیاد می کند، عمل امعاء را تقویت کرده مزاج را قلیایی می سازد، چینیها و ژاپنی ها زیاد برنج می خورند و چنانکه می دانید برنج داراي املاح پتاسیک می باشد به همین جهت است که آنها کمتر به نقرس و رماتیسم مبتلا می گردند.

6- سدیم: سدیم، کار امعاء را منظم می سازد.

7- گوگرد: گوگرد، خون را ضد عفونی و تصفیه می کند براي عفونت هاي داخلی و بیماري هاي پوستی و برونشیت مفید است.

8- سیلیس: سیلیس، استخوانها و رگها را محکم می کند و جریان خون را به فعالیت وا می دارد وراشیتیسم و تصلب شرائین را معالجه می کند.

9- ید: براي کار غده ها و ترشحات داخلی مخصوصا ترشح غده و تروئید لازم است، ید، ضد اسکوربوت بوده و ادرار آور است، بیماري هاي لنفاتیسم راشی تیسم، سفلیس، نقرس و رماتیسم را معالجه می کند.

10- ارسنیک: ارسنیک، نیرو و قوت می بخشد، از سل جلوگیري می کند هنگامی که تب بر بدن وارد می شود، مقدار زیادي آهن و املاح بدن ما تلف می گردد. به همین علت است اشخاصی که حصبه یا مخملک می گیرند باید زیاد میوه بخورند.

11- قند: قندي که در میوه جات موجود است غیر از قند معمولی است و به مراتب از آن بهتر است، قند میوه ها براي نیرو بخشیدن به عضلات ما بسیار لازم است. قند میوه ها مخلوطی است از گلوگز و لولوز که مستقیماً هضم و جذب بدن می شود و هیچگونه وجه اشتراکی با قند معمولی ندارد. قند میوه ها برای اشخاص پرهیزدار اجازه داده شده تا آنرا مصرف کنند زیرا مصرف چنین قندی برای آنها مفید است.

میوه ها را پوست نکنید
یکی از دستورهای عالی اسلام که پس از گذشت قرن ها دانشمندان به فلسفه و حکمت آن پی برده اند، پوست نکندن میوه ها است. امام صادق(ع) در مورد حالات پدرش امام باقر(ع) می فرماید: پوست کندن میوه را مکروه می د اشت.

از طرف دیگر پوست میوه ها داراي دیاستازها می باشد و یک دیاساتاز مخمري است که یک ماده غذایی را به ماده دیگر تبدیل می کند، همین طور طبیعت به کمک دیاستاز هایی که در پوست میوه ها جمع کرده است گوشت میوه ها را قابل هضم و جذب ساخته است، بنابراین اگر پوست میوه ها را کنده و دور بریزیم، مرتکب خطا و اشتباه بزرگی شده ایم.

میوه ها را بشوییم
موضوع دیگر دستور شتشوی میوه قبل از خوردن آن است. با پیشرفت دانش هر روز نقابی از چهره دستورات اسلام برداشته می شود و عظمت پیشوای آن را به تمام جهانیان ثابت می کند، از جمله احادیث و سخنانی که در مورد شتشوی میوه ها آمده است حدیث ذیل است که امام صادق(ع) می فرماید: برای هر میوه ای سمومی است وقتی به دست شما رسید آنرا با آب شستشو بدهید یا در میان آب فرو ببرید.

میوه هایی را که مغازه هاي میوه فروشی و یا در جلوي معابر پهن می کنند، ممکن است مورد هجوم میکروبها قرار گیرد، میکروب هایی بر پوست آنها بنشینند بدون این که از پوست داخل گوشت آن شود.

پس اگر ما میوه هایی را که از بازار می خریم بشوئیم به احتیاط نزدیکتر است و بعلاوه با شستن آن اگر میوه ها را سم پاشی کرده باشند سم آن بر طرف می گردد.

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو
نویسنده: احمد امین شیرازی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.