جاذبه های گردشگری کشور الجزایر
پایتخت: الجزیره، زبان رسمی: عربی، واحد پول: دینار جزایری، شهرهای مهم: الجزیره، وهران، قسنطینه

جاذبه های گردشگری کشور الجزایر

اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
الجزایر کشوری است در شمال قاره آفریقا، میان مراکش و تونس.
جغرافیا:
الجزایر کشوري در شمال قاره آفریقا است، که از سمت شرق به تونس و لیبی از سمت غرب به مراکش، از جنوب غربی موریتانی، از سمت شمال به دریاي مدیترانه و از سمت جنوب به صحراي بزرگ آفریقا و مالی محدود است.

جاذبه های گردشگری کشور الجزایر

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
ادیان و مذاهب:
مردم الجزایر عرب و بربر هستند و دین رسمی شان اسلام است. در واقع 99% جمعیت مسلمانان سنی مذهب هستند و بقیه عمدتاً مسیحی و کلیمی.
اقتصاد:
بیشتر مردم الجزایر از دیرباز به کشاورزي می پرداختند. در بخش شمالی گندم و جو کاشته می شود. غرس میوه و مرکبات در الجزایر روزبه روز رونق می گیرد. در این کشور صنایع دستی مانند سوزن دوزي عربی، فرش الجزایري، چرم سازي، منبت کاري، کاشی سازي و غیره رواج دارد. در این کشور سالیانه آهن، فسفات و زغال با تناژ بالا بدست می آید و ذخایر گسترده نفت نیز در جنوب و جنوب شرقی آن وجود دارد.

تیمگاد
در کوه آورس الجزایر شهری با قدمت صد سال قبل از میلاد قرار دارد که به جا مانده از دوران امپراطوری روم است و در سال 1982 در یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر باستانی بسیار حساس و دقیق طراحی شده و بهترین مثال طراحی شبکه‌ای شهر در آن به دست معماران قدیمی رومی اجرا شده‌ است. برای محافظت از حمله بربرها که در نزدیکی کوه آورس بودند شهر تیمگاد را مانند سنگری ساختند. این شهر از بهترین نمونه‌های شهر سازی رومیان است که منظم و بدون تقاطع در خیابان‌هایی که دارای بافتی انعطاف پذیر و شطرنجی است، شهر تیمگاد مدتی زیر شن‌ها بود و بعد از احیا به طور شگفت‌انگیزی به صورت قبل از زیر شن‌ها درآمد. در این شهر یک کتابخانه و قصر سلطنتی، چهار گرمابه و یک سالن تئاتر با 3500 صندلی وجود دارد.

جاذبه های گردشگری کشور الجزایر

کوه های آتاور
در پارک ملی آهگگار پلاته آتاکور واقع شده و با قله های خالص و کوه ها پوشیده شده است. کل منطقه با چشم انداز شن و ماسه و قهوه ای و خشک پوشیده شده است. هیچ سیستم حمل و نقل برای رفتن به فلات وجود ندارد. قله های بسیار بالایی در فلات وجود دارد و این مکان در شرایط خود بسیار زیبا است.


موزه آثار باستانی الجزایر
موزه آثار باستانی یک موزه هنری است که آثار بومی الجزایر و برخی از قطعات رومی را نمایش میدهد . این موزه در اواخر قرن نوزدهم برای دیدارهای عمومی باز شد.


باغ گیاه شناسی هاما
این باغ در شهر الجزیره پایتخت الجزایر واقع شده است که یکی از مکان های دیدنی این کشور آفریقایی محسوب می شود و حدود ۵۸ هکتار مساحت دارد. این باغ برای بازدید عمومی در سال ۱۸۳۲ باز شد اما بعضی اوقات در سال ۲۰۰۱، باغ بسته شد. پس از ۸ سال، درهای خود را دوباره باز کرد و گونه های جدیدی از گیاهان در آن به نمایش گذاشته شد. تا به امروز ۱۲۰۰ گونه گیاهی درآن وجود دارد.

جاذبه های گردشگری کشور الجزایر

یادبود کشته شدگان شهر الجزیره
یکی از سه جاذبه توریستی در الجزایر، یادبود جانباختگان است. این یک نقطه عطف قابل توجه است، زیرا کل مکان یک مقصد تاریخی است. این ساختار یادآور آنچه که سالها پیش در جنگ الجزایری برای استقلال اتفاق افتاده است. ساخت و ساز در سال های ۱۹۸۲ پس از نه ماه کار تکمیل شد. افتتاح این یادبود نمادین بود، زیرا در ۲۰ سالگی استقلال الجزایر انجام شد.

جاذبه های گردشگری کشور الجزایر

پارک ملی ال کلا
این پارک با مساحت 800 کیلومتر مربع به دلیل داشتن دریاچه های بسیار مشهور است و یکی از آنها دریاچه طبیعی Tonga است. این پارک در حال حاضر زیستگاه طبیعی حیوانات مختلف است و منطقه ای حفاظت شده به شمار می آید .

جاذبه های گردشگری کشور الجزایر

کوه های اطلس، کوه های هوگگار، شهر زیبای اورن، قلعه فورت بنی هاممد، انبه، شهر مزاب، غدایی الجزایر، شهر کنستانتین، مسجد بزرگ الجزایر، شهر ساحلی ژانت، موزه هنر مدرن الجزایر، بتنا، کلیسای سنت آگوستین و ..... نیز از دیگر مناطقی هستند که الجزایر را به کشوری توریستی و دیدنی تبدیل کرده اند.

وضعیت آب و هوایی:
از لحاظ آب و هوایی کشور الجزایر داراي آب و هواي خشک تا نیمه خشک با تابستانهاي گرم و خشک و زمستان هاي معتدل و مرطوب و بارندگی کافی دارد. در امتداد ساحل آب و هوا مدیترانه اي و در صحراي بزرگ، آب و هوا گرم و کم آب است.
منبع: اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم: رضا فریدون نژاد
1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.