خواص درمانی برخی از میوه ها

20 اسفند 1399   marzie.kokabian   مطالب و مقالات / تغذیه   0 نظر   126 بازدید   |

میوه ها انواع و اقسام فراوانی دارند هر کدام خاصیت مخصوص به خود را دارا می باشند، ولی از بین همه، بعضی داراي مزیت هاي بیشتري از نظر مواد حیاتی و خواص غذایی هستند، اسلام از این میوه ها بیشتر تعریف نموده و آنها را بعنوان میوه هاي بهشتی معرفی فرموده است.

خواص درمانی برخی از میوه ها

امام صادق (ع) در این باره می فرماید: پنج میوه از میوه های بهشتی است انار، سیب، به، انگور و خرما در قرآن مجید نیز بعضی از این میوه ها به اضافه زیتون و انجیر ذکر شده است.

انار
درختی است از تیره «گرانا تاسه» که به عربی رمان و به عبری ریمون گویند، پیدایش آن را برخی از ایران دانسته اند و امروز در بیشتر نقاط جهان دیده می شود و سابقه تقریباً چهار هزار ساله در ایران دارد.

تجزیه انار
مقدار آب انار 74 درصد می باشد. دانه انار بین 60 تا 66 درصد انار را تشکیل می دهد و در یک کیلو آب انار 145 گرم ماده محلول موجود است که عبارتند از گلوسیدها، پروتیدها، لپیدو اسیدهای آلی و تانن و ویتامین های مختلف و املاح محلول.

خواص انار
میتوان گفت تاکیدي که از جانب پیشوایان دینی درباره خوردن انواع انار(شیرین و ترش و شیرین) رسیده درباره هیچ میوه دیگري نیامده است. در حدیثی از امام صادق(ع) چنین نقل شده که فرمود: از انار استفاده کامل ببرید زیرا اگر شخص گرسنه آن را بخورد او را کفایت می کند و اگر شخص سیر بخورد اشتهاآور است.

آب انار چون به صورت ترکیب با مواد آلی است زود جذب شده و در راشیتیسم و کم خونی و ضعف اعصاب وتقویت عمومی بدن مورد مصرف دارد. انار صاف کننده خون و رافع احتقان کبد و بر طرف کننده کلسترل و سموم بدن است، و نیز می دانیم که پوست انسان آئینه تمام نماي کبد است بنابراین بهتر از هر چیز انار می تواند رنگ رخساره را گلگون و زیبا نماید. خاصیت دیگري که براي انار از زبان روایات و گفتار پیشوایان دینی بیان شده، از بین بردن بار زبان، ثقالت معده، گرفتگی قلب و زدوده شدن غم و غصه است.

پیامبر اسلام می فرماید: هر کس یک انار بخورد، خداوند قلب او را نورانی می کند و تا چهل روز وسوسه ها و اندوه ها از او دور می شود و نیز می فرماید انار را با پوست آن بخورید، زیرا معده را دباغی می کند. امام صادق فرموده است به کودکان خود انار بدهید زیرا جوانی آنها را زودتر شکفته می سازد. امیرالمومنین می فرماید برای آنکه زبان کودکان شما هر چه زودتر باز شود و خوب صحبت کنند به آنها انار بدهید.

سیب
درخت سیب از جنس پیروس و شامل چهار نوع است. ترش، معمولی، پیوندی و سیب کوچک. در 100 گرم سیب تازه مواد ذیل یافت می شود:
آب، پروتئین، چربی، گلوسید، سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، منگنز، آهن، مس، فسفر، گوگرد و کلر، ویتامین آ، ویتامین ب 1، ب 2، نکیوتیل آمید، ویتامین سی، ویتامین ای.

خواص سیب
امام صادق فرمود سیب مایه ترشح معده است. سیب دهان را ضد عفونی می کند، اسید اوریک و دیگر سموم را که جمع شده اند حل کرده و غده هاي بزاق دهان و ترشحات عصیر معدي را تقویت می کند به این جهت سیب براي اشخاصی که در یک جا نشسته اند و حرکت نمی کنند بسیار مفید است. در اسلام دستور داده شده که قبل از خوردن سیب آنرا ببویید.

امام باقر می فرماید هر وقت خواستی سیب بخوری اول آن را بو کن و سپس بخور. بوئیدن سیب موجب نشاط و فرح می گردد، و در ضمن باید توجه داشت موادي که در سیب تاره موجود است در آب سیب و کمپوت آن موجود نیست.

سیب سنگ کیسه صفرا و کلیه ها را حل می کند. خاصیت ضد تب و ضد وبایی دارد. سیب براي امراض حصبه اي، اسهال و اسهال خونی و ورم امعاء بسیار نافع است، اسهال را بخوبی معالجه می کند، و از طرفی مانع سوء هضم شده و به این ترتیب معده را منظلم می سازد.

براي مبارزه با دل بهم خوردگی و پیچش دل و استفراغ، کوه گرفتگی، دریازدگی و هوازدگی و ویار زن های آبستن بسیار اثر نیکو دارد و حربه برنده ای است. امام صادق می فرماید اگر مردم می دانستند که خداوند در سیب چه خواصی قرار داده مریض های خود را با سیب مداوا می کردند.

به
به درخت نسبتاً کوچکی است و در غالب نقاط اروپا و نواحی مدیترانه و آفریقای شمالی کاشته می شود و منشاء آن را از ایران و قفقاز می دانند. به اندازه های مختلف دارد و به صور متوسط درازای آن 10 و قطرش 7/5 سانتیمتر است رنگش پس از رسیدن زرد و بوی آن مطبوع، طعمش شیرین و اندکی ترش و قابض است.

سطح میوه را کرك هایی پوشانده، هر میوه شامل پنج خانه و هر خانه شامل 12 هسته است که در لعابی قرار دارد به رنگ قهوه اي که اگر جویده شود بوي بادام تلخ می دهد. به سرشار از ویتامین آ، ب و املاح آهکی تانن است.

امام صادق می فرماید به معده را نیکو و قلب را محکم و قوی می سازد. امروز آن را برای تحریک اشتهاف تقویت معده، کبد، رفع دل بهم خوردگی، بر ضد سیلان خون، خونریزی های لثه و دهان و جرب و گال موثر می دانند.

انگور
انگور میوه قدیمی انسانها است انگور متشکل از پوست و گوشت و دانه است. ترکیبات انگور شامل آب، شیرینی قابل تخمیر، کرم تارتر، اسید تارتریک آزاد، اسید مالیک، مواد ازته و مواد معدنی مانند فسفات دو پتاس، فسفات دوشو، فسفات دو منیزی اکسید آهن، اکسید منگنز، سیلیس و کلرور سدیم است. ویتامین های موجود در انگور نیز ویتامین سی، ویتامین ب 1، ب 2، ویتامین آ و ویتامین پ پ هستند.

امام علی (ع) می فرماید انگور نانخورش است، غذاست و نیز حلوای شیرین و خوشمزه ای است. پیامبر نیز فرموده است بهترین غذای شما نان و کامل ترین میوه های شما انگور است.

به عقیده پزشکان انگور از ترش کردند و تخامه، سوء هاضمه، خونریزی، سنگ کبد و مثانه، مسمومیت مزمن جیوه و سرب، و بعضی از امراض جلدی و بعضی انواع سل ریوی و باد مفاصل جلوگیری می کند. آب انگور از نظر خواص به شیر مادر بسیار نزدیک است.

انگور صفرا را رقیق می کند و درمان زیادی کلسترول خون است. امام صادق می فرماید حضرت نوح از خداوند پرسید چه کنم تا غم و غصه ام برطرف شود وحی رسید انگور بخور زیرا غم را از بین می برد.

مویز، کشمش
در اثر خشک شدن انگور مقداري از سلوز و آب آن تحت تاثیر دیاستازها که روي پوست موجود است به قند تبدیل شده و آنرا سرچشمه نیرو می سازد. انگور در اثر خشک شدن و کشمش گردیدن هیچ یک از خواص خود را از دست نمی دهد و برعکس قندش زیادتر و اثر نیروبخش آن بیشتر شده و خاصیت نرم کننده سینه را پیدا می کند.

پیامبر گرامی اسلام می فرماید به کشمش اهمیت بدهید، زیرا صفرا را به مرحله بروز می رساند و آن را نابود می کند بلغم را از بین می برد، اعصاب را تقویت می نماید. خستگی را زایل می سازد، انسان را خوش اخلاق نموده و غم و اندوه را از او دور می نماید.

خرما
محل اصلی خرما را مصر عنوان کرده اند. خرما سرشار از آب، مواد قندی، چربی، پتاسیم، سدیم، کلسیم، منیزیم، آهن، مس، ویتامین آ، ب 1، ب 2، نیاسین و ویتامین سی می باشد.

امام صادق می فرماید غذای رسول خدا نان جوین و حلوای آن حضرت خرما بود. خرما سبب تقویت ستون فقرات است، قوه باه را زیاد می کند، قوای بینایی و شنوایی را تقویت می کند، انسان را به خدا نزدیک و از شیطان دور می کند، سبب هضم غذا است، دردها را نابود و دهان را خوشبو می نماید.

در خرما کلسیم وجود دارد و این عامل اصلی استحکام استخوان ها است و نیز فسفر هست که مانع ضعف اعصاب و خستگی است و ضمنا براي تقویت قوه بینایی موثر است و نیز سدیم در آن وجود دارد که از زکام و کري جلوگیري کرده و حالت اسیدي دستگان گوارش را قلیایی می نماید و نیز پتاسیم در خرما هست که برخی فقدان آنرا علت حقیقی بروز زخم معده می دانند.

وجود پتاسیم اشتهاآور است، کمبود آن امراض حلقی بویژه تورم لوزه ها را ایجاد می نماید، گاهی تورم قوزك پا به علت کمی پتاسیم در بدن است، خستگی در کمبود پتاسیم دیده می شود، و همان طوري که کلسیم اهمیت مخصوصی در استخوانها دارد، پتاسیم نیز براي ماهیچه و بافت ها ارزش فراوانی دارد.

حضرت علی (ع) فرمودند خرما بخورید، زیرا خرما شفای دردهای بسیاری است.
خرما از سرطان جلوگیری می کند، در رفع خستگی موثر است و خاصیت ضد گرسنگی دارد.

گلابی
گلابی میوه ای است خوشمزه و گوارا بدون ضرر برای بیماران. موادی که در صد گرم گلابی تازه موجود است از این قرار است: آب، پروتئین، چربی، گلوسید، سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، منگنز، آهن، مس، فسفر، گوگرد، کلر، ویتامین آ، ب 1، ب 2، نیکوتیل آمید و ویتامین سی.

همان طور که هر میوه اي تازه آن با کهنه و کمپوت شده آن فرق دارد در گلابی نیز چنین است گلابی کمپوت شده فاقد منیزیم، منگنز، مس، گوگرد، و کلر می باشد و سایر مواد که براي گلابی تازه شمرده شد در گلابی کمپوت شده بمقادیر کمتري وجود دارد.

امام ششم می فرماید:گلابی بخورید زیرا قلب را روشن می کند ناراحتی هاي داخلی را به اذن خداوند تسکین می دهد. گلابی ملین و مدر بوده و براي غدد داخلی بسیار مفید است، اعصاب را تسکین می دهد و براي امراض سینه یک میوه بسیار عالی است و این خاصیت مربوط به تانن آنست …دارای آرسنیک است و از این جهت درمان رعشه است و برای امراضی که قوا را تحلیل می برند مانند سل، کمخونی و ضعف مفرط موثر است.

در گلابی خواصی است که به طور غیر مستقیم تاثیرات نیکویی بر روي قلب دارد.

گلابی اعصاب اشخاص عصبانی را آرام و اعمال غدد داخلی را تقویت و خون را تصفیه و کلیه ها را براه انداخته و روده هاي تنبل را تحریک و در درمان بیماري هاي گلو و ضعف عمومی و کم خونی و سل سودمند می باشد …
گلابی با عطر و اسانس مخصوصی که دارد، محرك روحی است.

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو
نویسنده: احمد امین شیرازی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.