پایتخت: ابوظبی، زبان رسمی: عربی، واحد پول: درهم امارات، شهرهای مهم: ابوظبی، دبی

اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
امارات متحده عربی نام کشوري عربی است در جنوب غربی قاره آسیا و در شرق شبه جزیره عربستان که در خاورمیانه و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده است. امارات متحده عربی، از شمال و شمال غربی خلیج فارس، از جنوب و جنوب غربی عمان و عربستان سعودي، از سمت غرب به قطر و عربستان
سعودي، و از سمت شرق به دریاي عمان و عمان محدود می شود.

جاذبه های گردشگری امارات متحده عربی

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
ادیان و مذاهب:
امارات با ریشه هایی که در فرهنگ اسلامی دارد، روابط قومی با سایر جهان عرب و جهان اسلام برقرار کرده است. دولت امارات عمدتا از طریق بنیاد فرهنگی ابوظبی، در صدد حفظ شکل هاي سنتی هنر و فرهنگ است. هر چند، تغییرات چشمگیري در زندگی اجتماعی صورت گرفته است، نگرش به زنان تغییر کرده است و ورزش هاي جدیدي در کنار شتر سواري سنتی کم کم رایج می شوند، همچون ورزش گلف، بیابان کهن دوبی و مسابقات گلف ابوظبی و گران ترین مسابقه اسب دوانی جهان، جام جهانی دوبی، که هر سال در ماه مارس(اسفند- فروردین) برگزار می شود. در امارات، بر خلاف کشور همسایه اش عربستان، که سعی بر جلوگیري از رواج دین هاي دیگر دارد. کلیساهاي بسیاري وجود دارد. به دلیل اینکه بسیاري از آسیایی ها، امارات را به عنوان وطن دوم خود پذیرفته اند، رستوران ها و مراکز فرهنگی آسیایی بسیاري در این کشور وجود دارد. همچنین تعداد کمی مرکز و مدرسه اروپایی نیز وجود دارد.

اقتصاد:
خصوصی سازي را می توان از مهم ترین شاخص هاي روند اقتصادي امارات عربی در طوي یک سال گذشته تلقی کرد چرا که شرکت هواپیمایی امارات و سازمان بنادر دبی، دو شرکت بزرگ دولتی این کشور که سهم بسیاري از نام آوري امارات را در گستره جهانی داشته اند با ارائه سهام اولیه خود در معرض عموم بزرگترین واگذاري سهام اولیه در منطقه را رقم زدند.
امارات عربی متحده در سال گذشته داراي 97.8 میلیون بشکه ذخیره نفتی و 214 تریلیون متر مکعب ذخیره گاز طبیعی است که در این میان ابوظبی بیش از 95 درصد ذخایر سوخت امارات عربی متحده را در خود جاي داده است.
از نظر سهم بخش هاي مختلف در اقتصاد امارات می توان به این نکته اشاره کرد که 61/9 درصد از اقتصاد امارات در سالی که گذشت به صنعت، 8/35 درصد از اقتصاد به خدمات و تنها 3/2 درصد به کشاورزی اختصاص داشت.
در سال گذشته کشور امارات از نظر ارزش تولید ناخالص داخلی بعد ازعربستان سعودي رتبه دوم را در میان کشورهاي حوزه خلیج فارس داشت. در این سال کشور امارات عربی متحده در میان کشورهاي خاورمیانه و شمال آفریقا بعد از عربستان و ایران سومین رتبه را به خود اختصاص می دهد.
با وجود این که سیاست ایجاد تنوع در اقتصاد از آغاز قرن حاضر با جدیت در امارات پیاده شده است ولی هنوز درآمد صادراتی نفت و گاز طبیعی نقش مهمی در اقتصاد این کشور عربی ایفا می کند. امارات به منظور کاهش وابستگی اقتصاد به منابع طبیعی به توسعه ساخت و ساز، زیرساخت هاي تولید و بخش هاي خدماتی روي آورده است.
45 درصد از درآمد صادراتی امارات به نفت خام و مابقی به گاز طبیعی، ماهی هاي خشک شده، خرما و صادرات مجدداختصاص دارد.

جاذبه های گردشگری و توریستی دبی
برج خلیفه
با ارتفاع 828 متری خود، بلندترین برج دنیاست و اولین هتل جیورجیو آرمانی دنیا، یک مرکز خرید، رستوران های متعدد، مرکز بدنسازی و بلندترین سکوی تماشای دنیا در طبقه صد و بیست و چهارم را در خود جای داده است.

جاذبه های گردشگری امارات متحده عربی

هتل برج العرب
تنها هتل 7 ستاره دنیا. این هتل با 321 متر ارتفاع، دومین هتل مرتفع دنیا محسوب میشود. برج العرب بر روي یک جزیره مصنوعی که280 متر از ساحل جمیرا فاصله دارد ساخته شده و توسط یک پل اختصاصی منحنی به ساحل متصل میشود. سازه بادبانی شکل این هتل به نماد دبی تبدیل شده است. سقف لابی هتل، 180 متر ارتفاع دارد و منظره اي خیره کننده را به نمایش میگذارد. در رستوران المنتهی در ارتفاع 200 متري بر فراز خلیج فارس، میتوانید نمایی پانوراما از دبی را تماشا کنید. همچنین رستوران المهاره آکواریومی عظیم 990 هزار لیتر آب را در خود جاي میدهد. براي ورود به هتل باید از قبل رزرواسیون داشته باشید.
مارینا
یکی از جدیدترین و محبوب ترین مناطق دبی با ساکنین و توریست های متعدد که شامل ساختمان های بلند و زیبا، هتل های مجلل، ساحل افسانه ای، مرکز خرید و دو راه مختلف برای پیاده روی (واک و مارینا واک) کافی شاپ ها، رستوران ها و مغازه های متنوع بسیار است. مارینا واک بر روی آب است و از میان قایق های تفریحی زیبا می گذرد.
جزایر پالم: سه جزیره مصنوعی عظیم که بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا هستند و در آب هاي خلیج فارس و کمی دور تر از ساحل دبی قرار دارند. هر کدام از این جزیره ها شبیه یک برگ نخل است که با تنه اي به خشکی اصلی متصل میشوند. پالم جمیرا با 5 کیلومتر مربع وسعت، هتل هاي زیبا و مغازه هاي مجلل، توسط یک پل شاهراهی به ساحل متصل میشود.

سواحل و دریا
ورزش هاي آبی بی انتها همچون جت اسکی، ماهیگیري، پاراگلاید، موج سواري و والیبال ساحلی در سواحل سفید و شنی دبی و آب آبی دریا با امواج آرام و دماي مطلوب، توریست هاي بسیاري را به خود جذب کرده است. ساحل جمیرا و پارك ساحلی جمیرا از محبوب ترین این سواحل است. پارك الممزر نیز داراي ساحلی بسیار زیباست.
پارک آبی وایلد وادی
وایلد وادي پارکی جالب براي تمام اعضاي خانواده است. این پارك که در نزدیکی هتل جمیرا بیچ و هتل برج العرب واقع شده داراي
انواع بازي هاي آبی، سرسره هاي آبی، آبشارها، استخرهاي بزرگ و کوچک و یک دریاچه میباشد.

دهکده جهانی
این دهکده سالانه در بین ماه هاي نوامبر و فوریه بر پا میشود. کشورهاي سراسر دنیا در دهکده اي کوچک در اطراف دبی غرفه هایی به شکل بناهاي مشهور کشورشان به پا میکنند و در آن به فروش و نمایش انواع سوغاتی ها، خوراکی، البسه و صنایع دستی سنتی کشورشان می پردازند. در این دهکده میتوانید هیروگلیف هاي مصر، معابد تایلند، شهر ممنوعه پکن، برج ایفل و بسیاري بناهاي دیگر را از نزدیک مشاهده کنید.

بازارها
سوق ها یا بازارهاي سنتی، یکی از بزرگترین جاذبه هاي دبی محسوب میشوند. این بازارها در دو طرف خور دبی و دیره واقع شده اند. از جالب ترین این بازارها میتوان به بازار ادویه جات رنگارنگ و پر جنب و جوش اشاره کرد.

مراکز خرید دبی
مراکز خرید دبی یکی از جاذبه هاي اصلی دبی براي توریست ها محسوب میشوند. از مشهور ترین این مراکز میتوان به دبی مال که بزرگترین مرکز خرید دنیاست و داراي 1200 مغازه است، امارات مال، برجمان، سیتی سنتر دیره، مرکز خرید فستیوال سیتی، مرکز ابن بطوطه، لامسی پلازا، مدینه جمیراف مرکاتو یا تزئینات زیبای ایتالیایی-فرانسوی، وافی، القریر، اوتلت مال و بسیاری مراکز دیگر اشاره کرد.

شهر کودکان
این مرکز بزرگ 7700 متر مربعی که در پارك خور قرار دارد، با قسمت هاي مختلف خود، کودکان را به سفري به درون بدن انسان، علم و فضا میبرد. این فضاي شاد و پر جنب و جوش تمام کودکان از سراسر دنیا را سرگرم میکند.

جاذبه های گردشگری امارات متحده عربی

موزه دبی
ساختمانی که موزه دبی در آن واقع شده است، دژ الفهیدي، خود به تنهایی جاذبه اي دیدنیست. این دژ تاریخی که تاریخ ساخت آن به 1799 برمیگردد در سال 1970 به موزه تبدیل شد. آثار درون موزه اسلحه هاي قدیمی، لباس هاي مخصوص غواصی براي پیدا کردن مروارید و آثار نظامی جالب را شامل میشود. قایق بزرگ چوبی بیرون موزه از جمله جذابیت هاي این موزه است.

مسجد بزرگ جمیرا
این مسجد در سال 1998 بازسازي شد و مناره 70 متري آن بلندترین مناره شهر است. مسجد بزرگ جمیرا شامل 9 گنبد عظیم و 45 گنبد کوچک است و ظرفیت 1200 عیادت کننده را دارد.

دهکده میراث و دهکده غواصی
این دو دهکده بازسازي شده از سکونت اقوام اماراتی پیشین، تلاشیست براي نشان دادن فرهنگ و سنت هاي دبی در میان برج ها و آسمان خراش هاي قرن بیست و یکم. زندگی کوچ نشین ها، لباس هاي سنتی، صنایع دستی و خوراکی هاي سنتی در این دهکده ها براي تماشا و فروش به نمایش درآمده اند. در طی ماه هاي زمستان، این منطقه مملو از توریست ها و خانواده هاي مشتاق میشود و آوازها و حرکات موزون سنتی در آن به اجرا درمیایند.

سافاري در صحرا
داراي فعالیت هایی همچون شترسواري، خرید سوغاتی، اسکی بر روي شنها، استراحت در چادرهاي سنتی عربی، کباب ها و خوراکی هاي متنوع عربی، یک فنجان قهوه عربی با خرما، پوشیدن لباس هاي عربی و البته نقاشی با حنا روي دست و پا می باشد.

اسکی دبی
اسکی برفی دبی از جمله فعالیت هاي جالب این شهر است. میتوانید در این پیست اسکی که در امارات مال در جاده شیخ زاید واقع شده، به اسکی و اسنو بورد بپردازید و سوار تله سیژ شوید. تمام وسایل اسکی را میتوانید از این مکان کرایه کنید.

منطقه بستکیه
قبل از اینکه برق و وسایل خنک کننده در خانه هاي خلیج جایی براي خود پیدا کنند، خانه ها توسط بادگیرها خنک میشدند. خانه هاي سنتی حیاط دار منطقه بستکیه، همراه با کافه ها، گالري هاي هنري و شنبه بازار بستکیه، سنت ها و فرهنگ مردم دبی را به توریست ها نمایش میدهند.

جاذبه های گردشگری و توریستی ابوظبی

جاذبه های گردشگری امارات متحده عربی

مسجد شیخ زاید
هشتمین مسجد بزرگ جهان و بزرگترین مسجد امارات متحده عربی. این مسجد در گرامیداشت شیخ زاید بن سلطان، موسس و اولین حاکم امارات ساخته شده و مقبره او در کنار همین مسجد می باشد. بناي این مسجد که از سبک مراکشی و مغولی الهام گرفته شده داراي 57 گنبد است و مناره هایی به سبک عربی کلاسیک دارد. این مسجد گنجایش 40 هزار نفر را دارد و بزرگترین فرش جهان که توسط علی خالقی طراحی و در ایران بافته شده را در خود جاي داده است.
کورنیش
خط ساحلی بینظیر ابوظبی تا 6 کیلومتر امتداد دارد و از مرکز خرید مارینا آغاز و تا حدود بندر مینا زاید ادامه پیدا می کند. پارك ها و فواره هاي بسیاري همراه با ساختمان هاي مدرن در این منطقه قرار دارند و آن را به یکی از زیباترین مناطق ابوظبی تبدیل کرده است. مناطق مناسب شنا و امکانات رفاهی بسیاري در این منطقه قرار دارند.

جاذبه های گردشگری امارات متحده عربی

دنیاي فراري
در دنیاي فراري میتوانید با بهترین ماشین هاي دنیا در پیستی عظیم رانندگی کنید. این منطقه که مساحتی بیش از 200 هزار متر مربع دارد بزرگترین شهربازي داخلی دنیا محسوب می شود. از جاذبه هاي این پارك میتوان به بزرگترین گالري فراري خارج از ایتالیا، تجربه سینماي 4 بعدي سرعت، برج جی فورس، بل ایتالیا که جاذبه هاي اصلی ایتالیا را به صورت مینیاتوري در آن می سازند و ده ها جاذبه دیگر اشاره کرد.
کاخ الحصن
قدیمی ترین ساختمان ابوظبی کاخ الحصن یا دژ سفید می باشد. این قلعه که در سال 1793 ساخته شده، محل سکونت خانواده حاکم سابق بوده و در سال 1983 بازسازي شده است. امروزه این کاخ موزه اي سنتی از مصنوعات و عکس هاي تاریخی را در خود جاي داده و کاشی کاري هاي دروازه اصلی آن بسیار مشهور می باشند.
الغربیه
الغربیه، منطقه غربی ابوظبی، منطقه اي وسیع از زیبایی طبیعیست که 60 هزار کیلومتر مربع را می پوشاند. شهرهاي اصلی این منطقه شامل مدینه زاید، مرفا، لیوا، غیاثی، سیلا، رویس و جزیره دلما می باشند. یکی از بزرگترین حجم هاي شن و ماسه دنیا در این منطقه قرار گرفته و منظره اي خیره کننده را به نمایش می گذارد.

دهکده میراث
موزه اي که زندگی سنتی اقوام بدوي امارات را به نمایش می گذارد. چادرها، خانه هاي حیاط دار، سیستم آبرسانی باستانی، کارگاه هاي صنایع دستی، یک موزه و بسیاری جاذبه های دیگر، بازدید این موزه را به تجربه ای متفاوت تبدیل کرده است.

تیر پرچم
تیر پرچم ابوظبی با 123 متر ارتفاع یکی از مرتفع ترین تیرهاي پرچم دنیاست و در جزیره مارینا، در نزدیکی مارینا مال قرار گرفته است. پرچم چهار رنگ عظیم امارات به این تیر بلند آویزان است.

جاذبه های گردشگری امارات متحده عربی

پارك خلیفه
پارك خلیفه هدیه اي از طرف شیخ خلیفه، حاکم امارات به مردم بوده است. این پارك که هزینه ساختش 50 میلیون دلار بوده داراي یک آکواریوم، موزه، قطار، زمین هاي بازي و باغ هاي بسیار می باشد.

وضعیت آب و هوایی:
امارات متحده عربی آب وهوایی گرمسیري دارد، تابستان هاي آن داغ و مرطوب و زمستان هاي آن ملایم است. بارندگی در این کشور نادر است و اغلب در ماه هاي زمستان اتفاق می افتد. درپایان زمستان و نیز در طول زمستان وقوع طوفان شن معمول است.
منبع: اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم: رضا فریدون نژاد
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.