تناسخ

16 فروردین 1400   پریسا خاکی   مطالب و مقالات / فلسفی   0 نظر   220 بازدید   |

تناسخ به معني تولد مجدد، باز پيدايي يا حيات متوالي در قالب انسان، حيوان، گياهان يا اشيا، عقيده اي بنيادين در برخي اديان آسيايي است که مي تواند ريشه در اديان ابتدايي داشته باشد. در اديان هندي نيز، اين مفهوم اهميت بالايي دارد و در ارتباط مستقيم با مفاهيم کرمه و سمساره است؛ روند بازپيدايي بي انتهاست، مگر اينکه فرد از طريق درک حقيقت به رهايي يا موکشه دست يابد. تحول انديشه هاي مربوط به زندگي پس از مرگ و تناسخ در دين هندويي را مي توان در متون ديني اصلي يعني وداها، براهمنه ها، اوپنيشدها و بهگود گيتا، که بخشي از حماسه بزرگ مهابهاراته است، مشاهده کرد. پژوهشگران خاستگاه هاي متفاوتي را براي انديشه تناسخ و زندگي پس از مرگ در دين هندويي مطرح کرده اند و گاهي آن را مربوط به خارج از سرزمين هند مي دانند. اما در نهايت مي توان گفت که اين انديشه ريشه در باورهاي بومي اين سرزمين دارد.

تناسخ

بر این اساس انسانها قبل از ورود به این جهان در دنیاهای دیگری زندگی میکردند اند وحتی عملکرد آهنها در دنیای ما قبل زندگی بر حیات کنونی تأثیرگذار بوده است ویا اینکه در آنجا به نوعی یک آمادگی برای ورود به جهان فعلی در ما ایجاد شده بعنوان مثال در نظریه زندگی های متوالی در شعور کیهانی ارواح هدف این است که روح شناخت و آگاهی پیدا کند تا بتواند به مرکز وجودیش و آگاهی مطلق نزدیک شود
مدتی از سیر تکامل آنها روی کره زمین است همه ارواح ضرب الاجل برابری دارند هرکس بتواند در طی آن زمان یا زودتر واحد های درسی که روی کره زمین باید پاس شود بگذارند از آمدن به کره زمین خلاص می شود.

در صورتی که در طی این مدت نتواند واحد را پاس کند مورد قضاوت قرار می گیرد
در این نظریه بهشت هدف بشر نیست بله رسیدن به آگاهی مطلق می‌باشد
در فاصله بین دو زندگی روح در برزخ تعالیم و درس هایی می گیریم که مطابق با زحمات و درس هایی است که روی کره زمین گرفته یا خراب کاریهایی که انجام داده
ضمناروح در کره زمین در همان شرایطی قرار می گیرد که برای پرورش او لازم است یعنی ممکن است برای من لازم باشد در این زندگی از نظر مالی کمی در مضیقه باشم تا صفات شکر گذاری قناعت و....را که درزندگی قبلی نتوانسته بودم در خودم پرورش بدهم رشد کنند.
2
2
0
2 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.