اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
وسعت 9،826،630 کیلومترمربع، زبان رسمی: زبان رسمی دراین کشور انگلیسی است اما به دلیل نزدیکی به آمریکاي لاتین و تعداد زیاد مهاجران این منطقه حدود 11 درصد از مردم این کشور به زبان اسپانیایی صحبت می کنند.
واحد پول: دلار آمریکا
شهرهاي مهم: نیویورك، لس آنجلس ، شیکاگو ، هوستون ،فینیکس ، فیلادلفیا ، سن آنتونیو، سن دییگو ، دالاس ، سن خوزه
جاذبه های گردشگری و توریستی ایالات متحده آمریکا

جغرافیا:
ایالات متحده آمریکا United States of America)) و به اختصار USA کشوری در آمریکای شمالی و به پایتختی شهر واشنگتن دی سی است.
آمریکا سومین کشور پرجمعیت و چهارمین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادي و گوناگونی مردم، متنوع ترین کشور جهان شناخته می شود.
نظام حکومتی آمریکا در چارچوب قانون اساسی، و بر اساس سیستم جمهوري فدرال بنیان نهاده شده است. این کشور در سال 1776 میلادي ( 1155 ه.خ.)، در پی اعلام استقلال و اتحاد 13 مستعمره سابق بریتانیا شکل گرفت.
کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترك اندکی با کوبا دارد. آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. به علاوه، مجموعه اي از جزیره ها، ناحیه ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده اند.
این کشور با نام های دیگری مانند ایالات متحده آمریکا، ایالات متحده، اتازونی و ینگه دنیا نیز خوانده می شود.
http://www.majidakhshabi.com/uploads/posts/2021-06/1622891675_105.jpg

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
ادیان و مذاهب:
آمریکا به طور رسمی یک کشور سکولار می باشد. در ایالات متحده آمریکا بر اساس متمم اول قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، هیچ دینی بطور رسمی وجود ندارد، اما همین متمم نیز آزادي تمام ادیان را تضمین کرده است. در کل بیشترین ترکیب مذهبی مردم آمریکا به شرح زیر است :پروتستان ، کاتولیک ، مورمون ، یهودي ، مسلمان ، دیگران ، بدون دین.

اقتصاد:
ایالات متحده آمریکا بزرگ ترین اقتصاد را در میان کشورهاي جهان در اختیار دارد .تولید ناخالص داخلی این کشور نزدیک به 13٫86 تریلیون دلار است. در مقایسه، 15 کشور صاحب ارز یورو در اتحادیه اروپا (موسوم به یوروزون) مجموعاً به تولید ناخالص داخلی 14٫45 تریلیون دلار در سال 2007 دست یافتند.
[centerhttp://www.majidakhshabi.com/uploads/posts/2021-06/1622891675_105.jpg[/center]
جاذبه های گردشگری و توریستی
کاخ سفید White House
در واشینگتن دی سی
مجسمه آزادی Statue of Liberty
در شهر نیویورک
آبشار نیاگارا Niagara Falls
در مرز ایالت نیویورک آمریکا و استان اونتاریوی کانادا
دیزنی لند ( Mount Rushmore )
در آناهایم ایالت کالیفرنیای آمریکا
پل معلق گلدن گیت ( Golden Gate Bridge )
در سانفرانسیسکوی آمریکا
http://www.majidakhshabi.com/uploads/posts/2021-06/1622891675_105.jpg

دره بزرگ ( Grand Canyo) در شمال ایالت آریزوناي آمریکا ، کوه راشمور ( Mount Rushmore ) در ایالت داکوتای جنوبی آمریکا، هالیوود Hollywood)) در شهر لوس آنجلس در ایالت کالیفرنیای آمریکا، پارک هزاره ( Millennium Park ) در شیکاگو، موزه متروپولیتن هنر ( Metropolitan Museum of Art ) در نیویورک، کلیسای جامع سن پاتریک St. Patrick's Cathedral )) در نیویورک و هزاران جاذبه طبیعی و غیر طبیعی دیگری که در سفر به ایالات متحده آمریکا پیش روی گردشگران قرار دارد.
http://www.majidakhshabi.com/uploads/posts/2021-06/1622891675_105.jpg

وضعیت آب و هوایی
با توجه به وسعت زیاد و پراکندگی توپولوژی در آمریکا، آب و هوای آن در نقاط مختلف به طور باور نکردنی متغیر است. اگر بخواهیم یک آب و هوای کلی برای آمریکا در نظر بگیریم باید بگوییم آب و هوای آن معتدل است، البته در فلوریدا و هاوایی آب و هوای گرمسیری (حاره ای)، در آلاسکا سردسیری، در دشتهای بزرگ نیمه خشک و در قسمت جنوبی ناحیه جنوب غربی آب و هوایی خشک وجود دارد. محدوده درجه حرارت از 62- درجه سانتیگراد در آلاسکا تا 57 درجه سانتیگراد در بعضی نقاط کالیفرنیا در تابستان متغیر است.
بطور کلی ایالات متحده آمریکا سردترین ایالات هستند که زمستان های سخت همراه با یخبندان دارند و به ویژه در نواحی دشت ها، غرب میانه و شمال شرق.
در مقابل درجه حرارت ایالات جنوبی آمریکا که به کمربند خورشیدی معروفند به ندرت به زیر صفر می رسد. به غیر از ایالات اورگان و واشنگتن و منطقه نیوانگلند، بقیه نقاط آمریکا معمولا تابستانهاي داغی دارند. ایالات شمال غربی آمریکا در مجاورت اقیانوس آرام و غرب میانه آمریکا آب و هوای مرطوب دارند.
فصول بهار و پاییز در آمریکا معمولا معتدل، گرم و آفتابی هستند. (البته رطوبت در برخی نواحی به ویژه Pacific Northwest وجود دارد.) همچنین فصل توفانهاي تورنادو بین آپریل و جون است و از بخش غرب میانه آمریکا وارد می شوند، گردبادها نیز معمولا در اوایل تابستان در طول ساحل جنوب شرقی و ساحل خلیج مکزیکو وجود دارند.

منبع: کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم کننده: رضا فریدون نژاد
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.