گول زدن ذهن ناخود آگاه

23 خرداد 1400   پریسا خاکی   مطالب و مقالات / روانشناسی   0 نظر   100 بازدید   |

ناپلئون هیل که یکی از نویسندگان به نام علم موفقیت است میگه: الان دیگه وقتش رسیده که به صورت قانونی ضمیر ناخودآگاه خودمون رو فریب بدیم. اما منظور آقای هیل از این جمله چیه؟

منظور آقای هیل رو میشه از داستان زیر متوجه شد:

امیل کوئه یک داروساز و محقق فرانسوی بود. یه روز یکی از رفقای امیل میاد پیشش و بهش میگه: امیل، حالم خوش نیست. پیش هر دکتری هم که میرم نمیتونه تشخیص بده مشکلم چیه. یک دارو به من بده که حالمو بهتر کنه.
گول زدن ذهن ناخود آگاه

از اونجا که امیل پزشک نبود و از نوع بیماری دوستش هم اطلاعی نداشت، قاعدتا نمیدونست چه دارویی باید بهش بده.امیل به دوستش میگه: من نمیتونم دارو بهت بدم. حتما باید بری پیش پزشک. رفیقش هم میشینه وسط داروخونه میگه : تا دارو ندی از اینجا بیرون نمیرم. امیل که میبینه رفیقش از داروخونه بیرون برو نیست یه پاکت قرص تقویتی میده بهش و میگه: اینم داروت. برو بخور حتما خوب میشی.

رفیق امیل میره و امیل یه نفس راحت میکشه. یه مدت بعد رفیقش میاد میگه :امیل اومدم تشکر کنم. دارویی که بهم دادی حالمو کاملا خوب کرد. واقعا ممنونم.

ایمل میدونست که چیزی که به او داده واقعا دوای دردش نبوده. بلکه باور اینکه اون دارو حالشو خوب میکنه، حالشو خوب کرده.

قرص دارونمایی که امروزه در خیلی از موارد پزشکی مورد استفاده قرار میگیره اساسش همینه. یه چیز بی اثر به بیمار میدن که واقعا دارو نیست. اما چون بیمار فکر میکنه دارو گرفته و باور داره دارو حالشو بهتر میکنه، حالش بهتر میشه.

اما چه استفاده ای میشه از این داستان کرد؟ اینجا، امیل ذهن ناخوداگاه دوستش رو فریب داد، و ذهن ناخودآگاه هم باور دوست امیل رو به واقعیت تبدیل کرد.

لذا تو هم اگه ذهن ناخودآگاهت رو گول بزنی، هر چی که بخوای برات فراهم میکنه. فرض کن زندگیت غرق در گرفتاری و مشکلاته و روز به روز هم دغدغه هات بیشتر میشه. اگه بتونی ذهن ناخوداگاهت رو گول بزنی و بهش بقبولونی که : زندگی من هر روز از هر جهت بهتر و بهتر می شود، در واقعیت هم همین اتفاق برات میوفته.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.