مشاهیر هنری .استاد غلامحسین امیرخانی.مجید اخشابی . وب سایت رسمی مجید اخشابی Henry Fame.Professor Ghulam Hussain Amirkhani ..majid akhshabi. web site majid akhshabi
استاد امیرخانی (پدر خوشنویسی نوین ایران)
استاد غلامحسین امیرخانی در زمستان سال1318 در روستای - شهراسر - طالقان از توابع شهرستان ساوجبلاغ استان تهران که از دیرباز مهد بزرگان خوشنویسی این مرز و بوم مانند استاد درویش عبد المجید طالقانی - استاد بوذری و ... بوده به دنیا آمدند . در سالهای اولیه با توجه و ارشاد پدر باسواد شده و با بعضی کتب مذهبی آشنایی پیدا کردند...
در 5 سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرده و تحصیلات ابتدایی را را در محله - ظهیرالاسلام - و - بهارستان - گذراندند و ادامه تحصیلات هم با قبول مسئولیت زندگی به صورت شبانه انجام شد .

در 18 سالگی با مرحوم استاد الاساتید سید حسین میرخانی که آن زمان در انجمن خوشنویسان حضور داشتند آشنا شدند وخوشنویسی را - که علاقه به آن از کودکی در ضمیر پاک استاد وجود داشت - به صورت حرفه ای دنبال کردند .

پس از سه سال کسب فیض و اخذ تعلیم از کلاس سراسر عرفان و اخلاق استاد میرخانی به استخدام وزارت فرهنگ درآمدند .

در سال 1344 به عنوان مدرس انجمن خوشنویسان فعالیت آموزشی خود را آغاز کردند . سپس به عضویت هیات امناء انجمن و در سال 1353 به افتخار استادی خوشنویسی نایل آمدند.

در سال 1358مسئولیت سرپرستی انجمن خوشنویسان به ایشان سپرده شد و استاد با درایت و مدیریت درخور ستایش این نهال نوپا را آنچنان نشو و نما دادند که هم اکنون در جای جای ایران نشانه ای از این انجمن مقدس به چشم می آید و به راستی خوشنویسی ایران ـ امروز و ظرفیت های بالقوه و بالفعل نهفته در آن تا حد زیادی خود را مدیون استاد امیرخانی می داند .

استاد هم اکنون ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران را بر عهده دارند.

مختصری از فعالیتهای فرهنگی و هنری استاد به شرح زیر است:

شاگردی در محضر استادان سید حسین و سید حسن میرخانی

مدرس خوشنویسی با درجه استادی

ریس شورای عالی و عضو هیات امناء انجمن خوشنویسان ایران

عضو هیات داوران مسابقات خوشنویسی یاقوت - ترکیه

عضو اصلی کمیسیون ملی یونسکو در ایران

داور بیشتر مسابقات خوشنویسی داخلی و بین المللی

عضو شورای سیاستگذاری نمایشگاه های معتبر خوشنویسی

آثار خوشنویسی استاد:

رسم الخط امیرخانی - آداب الخط امیرخانی - کتابت جزوه استادان بزرگ نستعلیق - بهار در پاییز - ترجمه دعای کمیل - ترجیع بند هاتف اصفهانی - ترکیب بند محتشم کاشانی - تضمین گلچین سعدی - چند برگی از قرآن مجید - دیوان حافظ - رباعیهای خیام - جزوه روش خوشنویسی نستعلیق - سرو سایه فکن - صحیفه هستی - طلعت حق - غزلیات خواجوی کرمانی - مشق تمنی - کتابت مقدمه ای بر دو روزنامه شرف و شرافت - کتابت مقدمه مکتب کمال الملک - یادنامه استاد محمد رضا کلهر - خوشنویسی روی جلد کتاب های مختلف و مرقعات بیشمار .

به همت :صحرا صحرائیان
مسئول :انجمن سینمای ایران . سینمای جهان . آموزش هنرهای دستی
نام کاربری :sahrasahraian
ایمیل :sahraian70sahra@yahoo.com
0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. سلام
    من خوشنویسی میکنم و بسیار هم علاقمند هستم استادم هم از شاگردان ایشون بودند بابت این مقاله ازتون متشکرم خانم صحراییان و خانم پورمحمدی عزیز
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.