انسل آدامز در سال ۱۹۰۲ در سانفرانسیسکو (کالیفرنیا) ایالات متحده بدنیا آمد. ابتدا به آموزش پیانو برای نوازندگی در تالارهای کنسرت پرداخت، اما از سال ۱۹۱۶ به عکاسی علاقمند شد و کار جدی در این زمینه را آغاز کرد. سال ۱۹۲۸ نخستین جزوه اش را به نام عکس هایی از ارتفاعات (سی یرا) به چاپ رساند و از سال ۱۹۳۰ تصمیم گرفت تمام وقت خود را صرف عکاسی کند. سال بعد در موزه (لام، اچ، دویانگ مهوریال سانفرانسیسکو یک نمایشگاه انفرادی برپا کرد و سال ۱۹۳۲ به اتفاق ویلارددن دایل (گروه اف ۶۴) را به منظور کشف امکانات عکاسی صریح تشکیل داد.

سال ۱۹۳۵ نخستین کتاب فنی او به نام عکسبرداری چاپ شد. انسل آدامز طی موفقیت های متعدد در برپایی نمایشگاه ها و نوشتن کتاب های عکاسی و آموزش عکاسی در کارگاه خصوصی خود به هنرجویان از سال ۱۹۴۹ به عنوان مشاوره به همکاری با شرکت پولاروید پرداخت و در سال های ۱۹۴۸ الی ۱۹۵۰ دو جزوه به نام های (جزوه یک) و (جزوه دو) منتشر کرد. انسل ادامز در سال ۱۹۶۱ از دانشگاه کالیفرنیا درجه ی افتخاری ‏ DFA گرفته است. آدامز به طبیعت عشق می ورزید و عکس هایی که از مناظر طبیعی و حیات وحش گرفته است شهرت بسزایی دارند. موضوع عکس‌های انسل آدامز، بیشتر طبیعت و چشم اندازهای غرب آمریکا بود. فرم بیانی در تصویر برای آدامز اهمیت بیشتری از واقعیت داشت. انسل آدامز نگاتیو را مواد خام عکاسی می‌دانست و به چاپ به عنوان مرحله اجرا و به ثمر رساندن اثر، اهمیت بسیاری می‌داد. این حرکت قبلا توسط استیگلیتز شروع شده بود و نگاه آدامز متأثر از آشنایی با او بود.

آدامز دخل و تصرفی که به قابلیت‌های اساسی نگاتیو آسیب نزند را در عکاسی پی می‌گرفت و در همین راستا ابداعات زیادی برای تحول در چاپ و دستکاری نور و قابلیت‌های بصری داشت. او خودش می‌گوید: «من یک کنتراست و زمان نوردهی معینی را به عنوان پایه و اساس به دست آورده ام، با تغییرات نور و عمل سوزاندن یا بعضی اوقات با استفاده از فیلترهای گوناگون کنتراست، نگاتیو را چاپ کرده ام.» انسل آدامز ۲۲ آوریل ۱۹۸۴ در سن ۸۲ سالگی بدلیل نارسایی قلبی که در اثر سرطان وخامت یافته بود درگذشت

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.