خودآگاهی مثبت

16 شهریور 1399   maryam.pourmohammadi   مطالب و مقالات / روانشناسی   0 نظر   1 155 بازدید   |

پیروزمندان افرادی هستند که از یک خودآگاهی واقعی برخوردارند. آن ها واقفند چقدر از مطالب مختلف را نمی دانند و آن چه را که می دانند، یا محیط به آنان آموخته یا از والدین خود بهره گرفته اند.

خودآگاهی مثبت


همه آن ها تشنه آموختن اند. به خصوص مایل اند از نیروهای بالقوه خود در عرصه پیکار زندگی، اطلاع حاصل کنند و آن را زیرکانه به کار برند. آنان امین و درستکارند. این درستی نه تنها در مورد دیگران است، بلکه در مورد شناخت عادلانه توانایی و ناتوانی های خود نیز امین می باشند.

در مورد استفاده از قدرت ذاتی خود صادق اند و این امانت را در مورد میزان تلاش لازم، و زمان آن اعمال می کنند. قادرند در آینه نگریسته و آن چه را که در خود به چشم نمی آید ببینند.

شما هنگامی پیروز هستید که در آنچه که راجع به آن فکر می کنید یا انجام کاری که در پیش دارید، استوار و ثابت قدم باشید.

بازندگان از آنچه که در اطرافشان می گذرد بی خبرند. از نیازها و خواسته های دیگران بی اطلاعند و از مشکلات شخصی خود نیز در زندگی خبر ندارند.

برعکس افراد پیروز افرادی هستند حساس و با عاطفه. با اطرافیان سازگارند و در برابر پیش آمد های ناگوار نیازی به داروهای مخدر و آرام بخش ندارند. آن ها خود را به خوبی با مسائل و مشکلات زندگی تطبیق می دهند.

کسانی که موفق نیستند در برخورد با مسائل و پیش آمد، خشک، سخت و خونسرد هستند. این خصوصیات ممکن است به صورت بدبینی، بی تفاوتی و تنفر در آنان ظاهر شود.

حتی عکس العمل آن ها به گستاخی و خشونت نیز می رسد. از مشکل شدن رشته های ربط دهنده افکار باطنی آن ها، با آنچه که در جلو چشم دارند و آنچه که احتمال وقوع آن می رود رنج می برند و همچنین افراد کوته فکری هستند.

در مقابل، افراد موفق افرادی هستند روشنفکر،طرق مختلفی را برای حل مسائل در نظر می گیرند و مناسب ترین آن ها را انتخاب می کنند. 
خودآگاهی حقیقی همان وسعت نظر و روشن بینی است. 

از نقطه نظر خودآگاهی واقعی رنگ پوست، محل تولد، عقاید مذهبی، جنسیت و هوش هیچ یک معیار ارزش شخص نیستند. شعار خود آگاهی واقعی چنین می گوید:

از لحاظ به کار گرفتن توانایی و استعداد های ذاتی در زندگی، تمام افراد دارای حقوق مساوی می باشند. هر انسانی در روی زمین موجودی متمایز از سایرین است. حتی دو نفر دوقلو هم که ظاهراً به هم شباهت دارند، یکسان نیستند. ما هر کدام از لحاظ اثر انگشتان دست، اثر پاها و اثر لب ها با دیگران فرق داریم.

صحبت های تلفنی مشخص کرده، هر یک از ما با فرکانس صوتی معینی صحبت می کنیم که با فرکانس صوتی دیگران کاملاً متفاوت است و همین مسئله اکنون مبحثی را به نام اثر صدای افراد به وجود آورده و موجب شناسایی دقیق و فوری آنان می باشد.

ما با فرکانس های مختلفی صحبت و با فرکانس های مختلف فکر می کنیم. تعقیب و دنبال کردن تکنیک های انبساط فکری برای خود آگاهی بیشتر، سفر مرموز دیگری است.

امروزه دستیابی به خود آگاهی فیزیکی و فکری به طرق و وسایل مختلف وسعت یافته و حتی بعضی مواقع به طریق گمراه کننده ای مانند تحریک کننده های الکترونیکی امواج مغز گرفته تا استعمال مواد مخدر و غیره متوسل گردیده اند.

جای تعجب نیست که اختلاف فکر و عقیده در خانواده ها،زندگی اجتماعی،و جوامع بشری وجود داشته باشد.هرکس صدای یک نوع طبل را می شنود و از پشت ذرّه بین ویژه ای به زندگی نگاه می کند و در نتیجه در مغز خود با برنامه ریزی معینی تصمیم گیری می کند.


منبع: کتاب روانشناسی پیروزی (رموز دهگانه موفقیت)
نویسنده: دکتر دنیس ویتلی
ترجمه: ع.شایق
فرستنده: فرشته حلاجی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.