۶ علامت هشدار برای سرطان
۶ علامت هشدار برای سرطان
این شش علامت را بهتر است جدی بگیرید و در نظر داشته باشید:


1. هر نوع تغییر در اجابت مزاج
در سنین بالا، هر نوع تغییر در اجابت مزاج باید بررسی شود و علتش کشف شود. به علت آن که در این سنین احتمال سرطان دستگاه گوارش به‌خصوص روده بزرگ و به‌خصوص در قسمت‌های انتهایی آن زیاد است.
اگر به تازگی دچار یبوست شده‌اید و یا اسهال پیدا کرده‌اید، هر دو می‌تواند علامت خطر باشد. ضمن آن که در مردان احتمال بروز سرطان روده بزرگ بیشتر از زنان است و مصرف کم فیبر در رژیم غذایی و همین‌طور مصرف سیگار احتمال بروز آن را بیشتر می‌کند.


۲. وجود خون در ادرار
این هم در آقایان محتمل‌تر و مهم‌تر است. دلایل مختلفی از جمله عفونت قسمت‌های مختلف دستگاه ادراری، سنگ کلیه و غیره می‌تواند با وجود خون و در نتیجه قرمز شدن ادرار همراه باشد. ۳البته هر قرمزی نشانه خون نیست و مصرف برخی داروها یا بیماری‌های کبدی نیز می‌تواند رنگ ادرار را تغییر دهد۳ اما یکی از مهم‌ترین دلایل وجود خون در ادرار، پیدایش سرطان در یکی از قسمت‌های دستگاه ادراری، تناسلی است. مثلا در پروستات یا مثانه ممکن است تومور یا بدخیمی وجود داشته باشد. این سرطان معمولا، به‌خصوص در مراحل اولیه، درد ندارند گاهی تنها علامت آنها همین قرمز شدن ادرار است. آزمایش ساده ادرار می‌تواند وجود خون در آن را ثابت کند.


۳. کاهش وزن
اگر حداقل ۱۰ درصد وزن بدن در یک ماه اخیر کم شده باشد، بدون آن که به رژیم‌ لاغری خاصی عمل کرده باشید، نشانه قابل توجهی است. مثلا فرد ۷۰ کیلویی در عرض یک ماه، ۶۳ کیلو یا کمتر بشود.
در این صورت ممکن است سرطان در هر قسمت بدن رخنه کرده باشد. پزشک با پرسیدن سایر علائم و انجام بررسی‌های لازم برای شایع‌ترین سرطان‌ها با هر سن و جنسی که هستید، وجود یا عدم وجود سرطان و همین‌طور محل احتمالی آن را تعیین می‌کند. البته ممکن است با اولین مراجعه متوجه شوید که علت کاهش وزن شما مشکل دیگری است و خیلی سریع و راحت بتوانید آن را حل کنید.


۴. تغییر رنگ و اندازه خال‌ها
هم می‌توانند نشانه مهمی باشند. اگر متوجه این سرنخ‌ها شدید، از دستشان ندهید و مراجعه کنید. البته ممکن است نمونه‌برداری از بافت و بررسی روی آن تشخیص سرطان پوست نباشد، ‌ولی به‌هر حال شما چیزی از دست نداده‌اید.

۵. توده در پستان
در زنان معاینه دوره‌ای پستان‌ها اهمیت دارد. معاینه به منظور جستجوی توده یا گره‌های کوچک در داخل بافت پستان صورت می‌گیرد که ممکن است نشانه‌ای از وجود بدخیمی در آنها باشد. بهترین زمان برای معاینه در حمام و جلوی آینه است.
شیوه صحیح انجام این معاینات را می‌توانید از کارمندان بهداشتی۳به‌خصوص ماماها۳ بخواهید.

۶. ضعف ایمنی
پیدا شدن زخم یا جوش یا هر نوع ضایعه پوستی که دیرتر از معمول خوب می‌شود. این علامت مربوط به موقعی است که به هر دلیلی سیستم ایمنی و ترمیم بدن ضعیف شده یا خوب کار نمی‌کند. دیابت شیرین یک علت شایع ضعف ایمنی است. دلیل دیگر ممکن است سرطان باشد. و البته دلایل مهم دیگری هم می‌توانند دخیل باشند. اهمیت ضعف بارز سیستم ایمنی آن است که مصداق گندیده شدن نمک است ۳ چون اگر این سیستم خوب کار نکند یعنی بدن در مقابل انواع عفونت‌های مختلف بی‌دفاع است.
 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.