روانشناسي : مخـور غم گذشـته-قسمت اول

 

همه آدم ها در شرایطی از زندگی درد پشیمانی را تجربه کرده، فرصت هایی را از دست داده اند و دچار اشتباهاتی نیز شده اند اما روان شناسان اعتقاد دارند می توان از این ناراحتی ها به نفع خود استفاده کرد.

حتما آدم هایی را دیده اید که با کوچک ترین تلنگری به هم می ریزند. کافی است در مسیر زندگی با یک مانع کوچک روبه رو شوند آن وقت وای به حال شان چون دائم با انتقاد و سرکوفت به وجود نازنین خود بلا یایی بر سر روح و جسم شان می آورند که دیگر محال است بتوانند قد راست کنند. این ماجرا به خصوص در میان خانم ها بسیار شایع است و وقتی دائما تکرارشود چه از طرف آقا باشد و چه خانم زندگی مشترک را به کام همه از جمله فرزندان تلخ می کند. با توجه به این که باید مهارت های زندگی را به فرزندان هم آموخت حالا که مشکلات و موانع جزو جدانشدنی زندگی است پس چه باید کرد؟ آیا باید از خیر زندگی گذشت یا با آن ها پلی به سوی آینده ساخت؟


از ناراحتی ها به نفع خود استفاده کنید


بدون شک و با جرات تمام باید گفت همه آدم ها در شرایطی از زندگی خود درد پشیمانی را تجربه کرده، فرصت هایی را از دست داده اند، شایدها و اگرها را حس کرده و دچار اشتباه شده اند اما روان شناسان معتقدند، می توان از این ناراحتی ها به نفع خود استفاده کرد. در یک بررسی که توسط محققان دانشگاه میشیگان روی زنان حدود سنی 30 سال انجام شد نتایج جالبی به دست آمد. زنانی که پس از حس پشیمانی از موضوعی در جبران آن عمل کرده اند (مثلا در شغل شان پیشرفت و تحول ایجاد کرده، مهارت های جدید کسب کرده یا به تحصیل ادامه داده اند) احساس بهتری در زندگی پیدا کرده و در آزمون های روان شناسی مربوطه نمرات بهتری کسب کرده اند. تمامی این زنان کلید موفقیت خود را در شناخت آرزوهای دست یافتنی و حرکت در مسیر آن ها دانسته و مدعی بودند، اصلا روی پشیمانی ها متمرکز نشده بلکه از آن ها به عنوان محرک و انگیزه برای پیشرفت استفاده کرده اند. به عبارتی این افراد با تجربیات تلخ عاقل تر شده و خود آگاهی بیشتری پیدا کرده و پشیمانی را به عاملی تبدیل می کنند که سطح زندگی را بهتر می کند.

اگرچه افرادی که چنین روحیه ای ندارند خودشان در عذابی دائمی به سر می برند اما اگر چنین خصوصیتی داشته باشید شرایط را برای سرد شدن روابط زناشویی، طلاق عاطفی و در نهایت جدایی کاملا مهیا کرده اید. چون با روحیه ای رو به گذشته و سرکوبگر به تدریج محبوبیت خود را از دست می دهید و این آغاز مشکلات جدی است که گاهی عواقب آن جبران ناپذیر است.


وسواس فکری نداشته باشید


به این موضوع توجه داشته باشید، تمرکز و تفکر دائمی به آنچه در گذشته اتفاق افتاده و مرور آن ها مانعی بزرگ در ذهن تان ایجاد می کند و نمی گذارد از زندگی و آینده خود لذت ببرید. در نتیجه در تطابق شما با مشکلات هیچ کمکی نمی کند. اتفاقا بررسی ها نشان می دهد، نشخوار فکری و مرور مسائل گذشته بیشتر حالت فرار و اجتناب از مشکلات را تداعی می کند و این افراد چون قدرت حل مسئله را ندارند روش گریز از آن را انتخاب می کنند. بعد از مدتی اسیر این چرخه فکری معیوب شده و روح و ذهن شان چنان خسته و درمانده می شود که قدرت زندگی طبیعی را از آن ها می گیرد. اتفاقا این قضیه در مورد خانواده همسر بسیار شایع است و تکرار دائمی مشکلات مربوط به آن ها فاصله ای عمیق بین همسران به وجود می آورد.


برای گذشته چاره ای بیندیشید

وقتی موضوعی حس پشیمانی در شما ایجاد کرد از خودتان بپرسید آیا می توان آن را جبران کرد یا خیر؟ اگر در برابر همسر یا فرزندان موقعیتی را از دست داده اید و ناراحت هستید مثلا ممکن است از این که در کارتان سرمایه گذاری بیشتری کرده اید پشیمان هستید، به جای افسوس و غصه به راهکارهایی فکر کنید که بتوانید در سال بعد سرمایه گذاری را افزایش دهید. برنامه ریزی خود را به اجزای قابل اجرا تقسیم کنید. شاید فکر کنید مرحله بندی باعث سختی فرآیند مورد نظر می شود اما چون امکان مدیریت و اجرای آن ها بیشتر است، اعتماد به نفس افراد را تقویت می کند و احتمال موفقیت را در دراز مدت افزایش می دهد.

ادامه دارد...

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.