تكنيك امبدينگ (قسمت اول)

7 اسفند 1397   zohre_Doostmohammadi   مطالب و مقالات / پزشکی   0 نظر   1 426 بازدید   |

  

تكنيك امبدينگ


شاید تا امروز با شیوه درمانی امبدینگ، یکی دیگر از تکنیک های درمانی طب سوزنی چین، آشنا شده اید. امروزه تبلیغات متنوع و گسترده ای درباره فواید درمانی امبدینگ و کاربردهای آن در کاهش وزن، جوانسازی پوست، درمان بیماری ها و کنترل دردها در سطح شهر دیده می شود که البته بسیاری از آنها واقعی و برخی از آنها غلو آمیز است.

 

در شیوه درمانی امبدینگ که یک روش تقریبا جدید محسوب می شود، درمانگر طب سوزنی به جای استفاده از سوزن از نخ های قابل جذبی استفاده می کند که به جای سوزن به مدت ۳ هفته در بدن باقی می ماند و نقاط مربوط به طب سوزنی را به طور پیوسته، تحریک می کند.

هزینه این شیوه درمانی اگر چه مانند طب سوزنی است اما اغلب مردم به این دلیل که در طول ۳ هفته تنها یک بار درد خفیف دریافت سوزن یا نخ را تجربه می کنند، آن را به طب سوزنی که در هفته ۲ تا ۳ جلسه تکرار می شود، ترجیح می دهند و گاهی با سماجت زیاد از درمانگر خود می خواهند که به جای طب سوزنی از متد امبدینگ برای درمانشان استفاده کند. در حالی که شیوه امبدینگ شرایط خاص خودش را دارد و تنها در بيماري هاي خاص به بیماران و علاقه مندان به این شیوه درمانی توصیه می شود. برای آشنایی بیشتر با این شیوه درمانی با دکتر رضا حشمت، متخصص طب سوزنی و رئیس انجمن طب سوزنی ایران به گفت و گو نشستیم تا اطلاعات دقیق تری درباره این شیوه درمانی به دست آوریم.


● از امبدینگ بیشتر بدانید

امبدینگ ۳۰ سال پیش برای اولین بار توسط پزشکان و متخصصان فرانسوی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی و افرادی که مجبور به استفاده از روش های درمانی رادیوتراپی و شیمی درمانی بودند، مورد استفاده قرار گرفت. در حقیقت درمانگران برای کاهش حالت تهوع، استفراغ و بی اشتهایی بیمارانشان از متدهای طب سوزنی و تحریک نقاط طب سوزنی استفاده کردند. از آنجا که این بیماران به دلیل شرایط خاص جسمانی امکان حضور یافتن در مطب پزشک، ۳ بار در هفته را نداشتند، درمانگران برای درمان آنها از روش امبدینگ استفاده می کردند تا با کمک این شیوه ضرورت حضور بیمار سرطانی در مطب از بین برود و بیمار هر ۳ هفته یک بار به مطب پزشک مراجعه کند. در این روش با تحریک نقاط طب سوزنی در بدن بیماران سرطانی بدون آنکه به بیمار آسیب و فشار وارد شود برای کنترل عوارض ناشی از شیمی درمانی یا پرتونگاری اقدام می شود.


● نخ هایی که جایگزین سوزن می شوند


در روش امبدینگ متخصص از دستگاهی خاص استفاده می کند که به کمک آن نخی قابل جذب به نام
catgut را جایگزین سوزن کرده و مانند روش طب سوزنی، با کمک این نخ نقاط مورد نظر در بدن بیمار را تحریک کند. برای اجرای این کار که به نوعی یک میکرو جراحی محسوب می شود، متخصص در شرایط کاملا استریل با کمک دستگاه یا سوزن امبدینگ که مانند ۲ سوزن تو در تو است، نخ قابل جذب catgut را به جای سوزن به نقاط طب سوزنی می زند. عمق این نخ ها غالبا یک سانتی متر است و شیوه استفاده از آن مانند زمانی است که درمانگر از سوزن های طب سوزنی برای درمان بیمارش استفاده می کند.


● تاثیر امبدینگ از طب سوزنی کمتر استیکی از مهم ترین تفاوت های میان طب سوزنی و امبدینگ آن است که تکنیک طب سوزنی به این دلیل که نقاط مختلفی از بدن را درگیر می کند به برطرف کردن علت و عامل به وجودآورنده بیماری می پردازد. در حالی که در شیوه امبدینگ تنها به برطرف کردن علائم بیماری بسنده می شود. به این ترتیب که نفخ را در بیمار بهتر کرده یا دردهای ناشی از آن را کنترل می کند اما در طب سوزنی علت بیماری به طور ریشه ای درمان و عملکرد نامناسب دستگاه گوارش اصلاح می شود. برای همین منظور است که امبدینگ در شرایط خاص به بیماران و مراجعه کنندگان که برای درمان بیماری یا کاهش وزن مراجعه می کنند، توصیه می شود.

ادامه دارد...

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.