[center]تغذیه: عاشقان چیپس و سیب زمینی سرخ کرده بخوانند

[/center]
دانشمندان موفق به کشف ماده بسيار سمي به نام "آکريلاميد" شده اند که به خصوص در سيب زميني سرخ کرده و چيپس به وفور يافت مي شود.

غـذاهـايـي مانند چيپس‎ هاي‎ سيب‎ زميني‎، قهوه‎ و محصـولات‎ غله‎‎اي‎ مانند نان‎ و بيسکويت‎‎ که در حـرارت بسيار بالا توليد مي‎ شوند، ممکن‎اسـت‎ حـاوي‎ ترکيبي‎ سرطان‎ زا به‎ نام‎ آکريلاميد باشند. 35 کارشنـاس‎ از 12 کشور که ‎‎اين‎ گـزارش‎ را تهيـه کرده‎‎اند اعلام‎ کردند غذاهايي‎ که مـيـزان‎ کربوهيدرات‎‎ آنهـا بالا و پروتئين آنها کـم‎ است‎‎ در صورت تهيه‎ در دماي‎ بالاتر از 120 درجـه‎، در آنهـا آکريلاميد تـوليـد مـي‌‌شود.

آکريلاميد يک ماده اسيدي سرطان زا است که هنگام سرخ کردن مواد کربوهيدراتي (که داراي ترکيبات کربن ، اکسيژن و هيدروژن هستند) ايجاد مي شود، اما مقدار آن در چيپس سيب زميني بيشتر است.


هنگام سرخ کردن يک کيلوگرم چيپس سيب زميني تا 3544 ميکروگرم آکريلاميد ايجاد مي شود. اما هنگام آب پز کردن مواد غذايي ، اين اسيد سرطان زا توليد نمي شود.

طبق پژوهش هاي دانشمندان مختلف،آکريلاميد در مقايسه با مواد سمي ديگر شناخته شده درگوشت گاو يا انواع بيماري هاي پوستي مي تواند براي انسان ها تا صد برابر خطرناک تر باشد. آکريلاميد زماني خود را نمايان مي کند که محصولات غذايي بر اثر حرارت و خشکي تغيير حالت دهند.

ماده ي ‌سمي آكريلاميد (ACRYLAMIDE) ، موجود درسيب زميني سرخ كرده و چيپس منجر به مرگ مي‌شود. آكريلاميد با تضعيف سيستم ايمني بدن، ابتلا به‌بيماري‌هاي عفوني و سرطان را افزايش مي‌دهد.

عوارض عصبي اين سم شامل اختلال در هوشياري ، ضعف، تحريك پذيري و تغييرات رفتاري است. اختلالات باروري همچون تغيير در رفتارهاي جنسي، ناباروري و سقط ، تحريك و قرمزي پوست و نيز قرمزي چشم‌ها و عفوت‌هاي چشمي از ديگر عوارض آكريلاميد مي باشد.

آكريلاميد در مقايسه با ساير موادسمي شناخته‌شده در مواد غذايي مي‌تواند صدها برابر خطرناك‌تر باشد. در صورت سرخ شدن مواد غذايي حاوي قند و آلبومين، سم آكريلاميد توليد مي‌شود.

توجه :

بنابراين تا جايي که ممکن است از خوردن سيب زميني سرخ كرده و چيپس پرهيز کنيد.اما اگر نتوانستيد در برابر نخوردن اين مواد غذايي مقاومت کنيد، براي كاهش آكريلاميد در سيب زميني سرخ كرده و چيپس، اين موارد را به خاطر بسپاريد:

* سيب زميني را هيچگاه در يخچال نگهداري نکنيد.

* بايد از سرخ كردن سيب زميني‌هاي لک ‌دار خودداري كنيد و آن را در حرارت كم و مدت زمان كوتاه سرخ كنيد.

* قبل از استفاده و پخت سيب زميني، آن را پوست کنده و لااقل به مدت يک ساعت در آب قرار دهيد. قرار دادن سيب زميني در آب قبل از سرخ كردن ، قند موجود در سيب زميني را جذب كرده و به‌ اين ترتيب امكان تشكيل آكريلاميد كاهش مي‌يابد.

* اگر سيب زميني را در آب نگذاشتيد، آن را قبل از سرخ کردن آب پز کنيد. سيب زميني آب پز شده در هنگام سرخ کردن آکريلاميد کمتري توليد مي کند.

* استفاده از روغن جامد به جاي روغن مايع، به دليل جلوگيري از داغ شدن بيش از حد روغن و اکسيداسيون سريع آن، در كاهش توليد آكريلاميد موثر است.

يك سري مواد غذايي مانند گوشت قرمز، ماهي، شير، پنير، ماكاروني، برنج، سبزيجات و انواع ميوه‌ها آکريلاميد ندارند و حتي درصورت سرخ شدن نيز آكريلاميد توليد نمي‌كنند. براي همين سعي کنيد که در برنامه ي غذايي روزانه ي خود بيشتر از اينگونه مواد غذايي استفاده کنيد.


کارشناسان توصيه‎ مي‎ کـننـد بــا مصـرف‎ ميوه‎‎ و سبزي‎‎ در وعده‌هاي غذايي خود،‎ ضـرر اين‎ ماده‎ سرطان‎ زا را تعديل‎ کنيد.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.