کامپيوتر: ترفندستان 4

21 مرداد 1390   maryam.pourmohammadi   علم و آموزش / کامپیوتر   0 نظر   764 بازدید   |

ترفندهای کامپیوتری و اینترنتی
با چند ترفند کامپیوتری و اینترنتی جدید در ادامه مطلب آشنا شویدانتقال Add List از یک آی دی به آی دی دیگر

ابتدا باید ID جدیدتون رو در لیست دوستان ID قبلی Add کنید . سپس کلیدهای CTRL + Shift +M رو بفشارید حالا از این پنجره باز شده ID هایی که دوست دارید Add کنید رو انتخاب کنید و اگر همه رو می خواید Select All رو انتخاب کنید .. بعدش ok ...

خوب حالا وارد ID جدیدتون بشید و پیغامی که از ID سابقتون اومده رو نکاه کنید

View Contacts رو انتخاب كنيد تا ليست ID ها خودتون رو مشا هده کنید Next را بزنید و مثل Add کردن یک ID معمولی ادامه بدین .

فارسی کردن اعداد در word
اگر تا به حال برای تایپ متون خود به نرم افزار Microsoft Word مراجعه کرده باشید دیده اید که هنگام تایپ متون فارسی در Word اعداد به صورت انگلیسی نمایش میابند که این موضوع میتواند یک دست بودن و زیبایی کار شما را از بین ببرد. با استفاده از این ترفند میتوانید کاری کنید که هنگام تایپ متون فارسی اعداد فارسی باشند و در زمان تایپ متون انگلیسی اعداد به صورت انگلیسی نمایش یابند. چیزی که بهترین حالت ممکن است.

بدین منظور:
ابتدا نرم افزار MS Word را باز کنید.
از منوی Tools روی Options کلیک کنید و سپس وارد بخش Complex Scripts شوید.
در مقابل Numeral، از انتخاب های ممکن Context را انتخاب کنید.
با OK کردن تنظیمات را ذخیره کنید.
به این ترتیب اعداد در هنگام تایپ انگلیسی به صورت انگلیسی و در هنگام تایپ فارسی به شکل فارسی نوشته خواهند شد.
دقت کنید اگر گزینه Hindi را از این بخش انتخاب کنید اعداد چه در تایپ انگلیسی و چه در تایپ فارسی به صورت فارسی تایپ می شوند.

پخش DVD با Windows Media Player 6

ممکن است شما نیز همچنان یکی از کاربران نرم افزار Windows Media Player ورون 6 باشید. این نرم افزار با وجود قدیمی بودن ، کارایی خود را دارد. با این حال یکی از مواردی که ممکن است باعث ضعف آن شود عدم پخش فیلم های DVD است. با ترفندی ساده میتوانید این قابلیت را به برنامه بیفزایید.

بدین منظور:

از منوی Start وارد Run شده و عبارت regedit را وارد کنید و Enter بزنید تا وارد ویرایشگر رجیستری شوید.
به مسیر زیر بروید:

HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/MediaPlayer/Player/Settings

اکنون بر روی قسمت خالی از صفحه راست کلیک کرده و از New گزینه String Value را انتخاب کنید.
نام آن ر EnableDVDUI بگذارید.
سپس بر روی آن دوبار کلیک کرده و Value آن را بر روی Yes قرار دهید.
کار تمام است ، Media Player را باز کنید و به File > Open DVD بروید تا فیلم های DVD خود را پخش کنید.


فعال سازی قابلیت مقابله با هکرها در ویندوز XP

ویندوز XP نیز برای راحتی حال کاربران خود یک سیستم مقابله با ویروس ها و هکرها را در درون خود گنجانده است. این ترفند که بیشتر به کار افراد نیمه مبتدی می آید میتواند با استفاده از این قابلیت از ویندوز شما حفاظت کند.

برای فعال سازی آن:

۱- از منوي Start، به Contrl Panel بروید.

۲- بر روي Network and Internet Connections کليک کنيد.

۳- سپس Network Connections را انتخاب کنيد.

۴- حال بر روي اتصال اينترنت خود، کليک راست کرده و از منوي باز شده Properties را انتخاب کنيد.

۵- از Tab, Advanced گزينه ي Internet Connection Firewall را فعال کنيد.

۶- بر روي OK کليک کنيد.


ويندوز كامپيوتر براي شما كار فاكس را انجام مي دهد .

به اطلاعاتي مكتوب نياز داريد كه هم اكنون در شهر ديگري دور از محل سكونت شماست . يك دستگاه دورنگار (fax ) تنها وسيله اي است كه طرف مقابل شما براي ارسال اين اطلاعات دارد و متأسفانه شما دستگاه دورنگار نداريد . چه راهي به نظرتان مي رسد ؟ دستگاه دورنگار دفتر كار يا اداره دوستان و آشنايان ، اداره پست و يا …؟ يك راه مطمئن و كم درد سر ديگر هم وجود دارد ، رايانه خودتان
مايكرو سافت سالها پيش ، هنگامي كه ويندوز 95 را ارائه مي داد ، فكر آن را كرد تنها كافي است يك Fax - Modem داشته باشيد و آنگاه بدون داشتن دستگاه دورنگار براحتي دورنگارهاي خود را دريافت و ارسال كنيد .
Microsoft Fax يكي از اجزاي رايگان ويندوز است كه در نسخه هاي 95 و 98 عرضه مي شود . اين نرم افزار را مـي توانيد در سي دي هاي اصلي ( Original) ويندوز 98 در مسير Tools/ Oldwin95/messagefolder در شاخه intl يا us مشاهده كنيد . در اين مسير فايلي به نام wms. exe وجود دارد . براي نصب Windows Messaging آن را اجرا كنيد . حال بايد Microsoft Fax را روي رايانه خود نصب كنيد . نام اين فايل AwFax . exe است كه در همان مسير قبلي است . پس از نصب و راه اندازي دوباره دستگاه ، مشاهده مي كنيد كه يك ايكن جديد به نام Inbox روي صفحه Desktop پديدار شده است .
براي ارسال و دريافت دورنگار مي توانيد از همين آيكن جديد كه در واقع همان Windows Messaging است ، استفاده كنيد و يا يكي از نرم افزارهاي Exchange و Outlook كمك بـگيريد ؛ البته اگر بخواهيد دورنگارهـاي خـود را از طـريق
Ms- Outlook دريـافت و ارســال كـنيد ، بايــد پـس از نصـب Ms - Fax دوباره Outlook را روي دستگاه خود نصب كنيد .

در اين مجال كوتاه ، تنها Windows Messaging را بررسي خواهيم كرد . براي كسب اطلاعات بيشترمي توانيد فايل متني Wms-fax.txt را كه درهمان مسير قبلي وجود دارد ، مطالعه كنيد.
وقتي براي اولين بار اين نرم افزار را اجرا مي كنيد ، بايد يك سري تنظيمات اوليه انجام دهيد . اين نرم افزار مي تواند براي ارسال و دريافت ايميل و دورنگارهاي شما به كار برود . در اين قسمت تنها دورنگار را تنظيم مي كنيم پس علامت كنارMicrosoft mail را برداريد و دكمه Next را بزنيد . مودم شما نشان داده مي شود . امكان اعمال تغييرات و يا معرفي مودم جديد به فهرست مودمها و … نيز در اين بخش وجود دارد . دوباره كليد Next را بزنيد .
صفحه اي كه مشاهده مي كنيد نوع تلفن شما را مشخص مي كند كه همواره روي دورنگار باشد يا به صورت دستي دريافت ، انجام شود . پس از زدن كليد Next نام و شماره تلفن خود را وارد كنيد .
( دقت كنيد در بخش دوم جلوي Fax Number بايد شماره تلفن خود را بنويسيد . ) دكمه Next را 3 بار بزنيد و در انتها Finish را انتخاب كنيد. به Windows Messaging خوش آمديد . اين نرم افزار بسيار شبيه Outlook است و ارسال و دريافت دورنگار نيز دقيقاً مشابه ارسال و دريافت ايميل است . بـراي ارسـال يـك دورنـگار كافي است از مـنوي Compose گزينه New Fax را انتخاب كنيد . حال از شما مي خواهد نام خود يا شركتتان را وارد كنيد .اگر با نام پيش فرض نمايش داده شده موافق نيستيد ، كافي است روي Properties Display كليك كنيد و مشخصات دلخواه خود را تنظيم كنيد ، آن گاه كليد OK را بزنيد و به پنجره قبلي برگرديد . پس از فشردن دكمه Next از شما مي خواهد نـام و شماره دورنگار شخص يا شركتي كـه مي خواهيد براي او دورنگار ارسال كنيد ، بنويسيد .نام شخص را در بخش : TO تايپ كنيد . جلوي عبارت : Fax ، 2 بخش وجـود دارد كه شمـا در بخـش دوم ، شمـاره دورنـگار طرف مـقابل را وارد مي توانيد كنيد . حال با زدن دكمه Next به صفحه بعدي برويد .

در اينجـادرخواست كنيد يك صفحه رويي ( ( Cover Page پيش از دورنگار شما ارسال شود كه ويژگي هاي اين صفحه را مي توانيد تنظيم كنيد .
مايكروسافت فكس به عنوان جزيي از ويندوز شما مي تواند دورنگار دريافت و ارسال كند و شما را از هزينه يك دستگاه دورنگار بي نياز كند .
در غير اين صورت از خير آن گذشته و NO را انتخاب كنيد . حال دكمه Next را بزنيد . در اين بخش بايد موضوع دور نگار و متن آن را تايپ كنيد . باز هم دكمه Next را بزنيد . در صورت نياز مي توانيد يك يا چند فايل تصويري هم همراه دورنگار خود ارسال كنيد . درست مثل فايلهاي الحاقي (Attachments ) كه همراه ايميل ها ارسال مي شوند . تا همراه خود دورنگار در طـرف گيرنده روي كـاغذ چـاپ شونـد پـس از فـشردن دكـمه N ext همه چيز آماده است .
دكمه Finish را بزنيد تا دورنگار شما ارسال شود . پيش از آن ، از متصل بودن مودم به خط تلفن و رايانه و همچنين روشن بودن آن مطمئن شويد .
روش ساده تر ديگري هم براي ارسال دورنگار وجود دارد . اگر از منوي start گزينه setting و پوشه Printers را برگزينيد ، مشاهده مي كنيد كه يك پرينتر جديد به نام Microsoft Fax اضافه شده است . يعني شما مايكروسافت فكس را به شكل و در قالب يك پرينتر در تمامي نرمافزارهاي خود در دسترس خواهيد داشت . مثلاً فرض كنيد مي خواهيد يك فايل Dos را كه در محيط Word باز است ، ارسال كنيد . از منوي فايل گزينه Print را انتخاب كنيد . از فهرست پرينترها ، Microsoft Fax را انتخاب كنيد . بقعه مراحل دقيقاً مشابه روش قبلي است . يك كپي از كليه دورنگارهايي كه به هر طريق ارسال مي كنيد ، در فهرست Sent items نرم افزار Windows Messaging نگهداري مي شود .
و اما براي دريافت دورنگار ، مي توانيد به صورت دستي يا اتوماتيك اين كار را انجام دهيد . ساده تر اين است كه هر گاه قصد دريافت دورنگار داريد ،


تلفن خود را به صورتي تنظيم كنيد كه خود به خود پس از چند بار زنگ خوردن به صورت خودكار روي دورنگار برود .
در اين صورت حتي مي توانيد وقتي در منزل نيستيد نيز دورنگارهاي خود را دريافت كنيد . براي اين كار از منوي Tools گزينه Options را انتخاب كنيد ، پوشه Services را فعال و گزينه Microsoft Fax را برگزيـنيد .
دكمـه Properties را بزنيد ؛ در اين بـخش مي توانيد كليه تنظيمات لازم را براي ارسال و دريافت دورنگارهاي خود انجام دهيد . در حال حاضر پوشه Modem , را انتخاب و دكمه Properties را بزنيد . در قسمت Answer Mode مشخص مي كنيد كه تلفن شما پس از شنيدن چند زنگ روي دورنگار برود . براي اعمال تنظيمات ، دكمه هاي OK صفحات باز شده را بزنيد .
حال مي توانيد به طرف مقابل خود اطلاع دهيد كه دورنگار خود را ارسال كند و مشاهده كنيد كه به چه سادگي اين كار انجام مي شود .
مي بينيد ، يك دستگاه دورنگار تمام و كامل در يك قدمي خود داشته ايد و از وجود آن غافل بوده ايد . از اين پس مي توانيد با اطمينان خاطر ، شماره تلفن خود را به عنوان تلفن و دورنگار ( Tele fax ) به ديگران بدهيد .
توجه:تنظيماتي براي ارسال فاكس با كامپيوتر بايد انجام شود.
براي ويندوز اكس پي مراحل زير را طي نماييد :

ابتدا بايد تنظيماتي را انجام دهيم
سي دي ويندوز ايكس پي را در سي دي درايو بگذاريد
printers and other Hardwareبه كنترل پانل رفته و روي اين گزينه كليك كنيد
كليك كنيدprinters and faxes در اينجا روي
add faxدر گوشه با لا سمت چپ روي اين گزينه كليك كنيد

ومراحل را دنبال نماييد بعد از نصب يك آيكن فاكس را مشاهده مي كنيد
كه با كليك روي آن مي توانيد تنظيماتي داشته باشيد نام اين آيكن فاكس كنسول است مي توانيد در قسمت تولز فاكس كنسول شماره ارسال كننده و محل ذخيره فاكس هاي رسيده يا ارسال شده و تعدادزنگ براي فعال شدن فاكس وغيره را تنظيم نماييد
پيشنهاد مي شود تعداد زنگ براي دريافت اتوماتيك فاكس 3 در نظر گرفته و تيك كزينه اتوماتيك را در تنظيمات فاكس كونسول بزنيد
توجه داشته باشيد كه براي دريافت و ارسال فاكس كامپيوتر بايد روشن باشد ومودم به خط تلفن وصل باشد و نيازي نيست كه به اينترنت وصل شويد
براي ارسال فاكس در محيط ورد ونامه هاي تايپ شده بايد بعد از تايپ متن
وقرار دادن عكس و غيره از منوي فايل در ورد روي گزينه پرينت كليك كنيد واگر چاپگر داريد بايد فاكس را انتخاب كنيد ،اگر چاپگر نداريد مطمئن شويد
كه گزينه فاكس انتخاب شده باشد در قدم آخر بعد از كليك روي فاكس در محيط ورد بايد شماره تلفن گيرنده فاكس را با درج پيش شماره شهر وارد نماييد و توصيه مي گردد گزينه پيش نمايش متني كه ميخواهيد فاكس كنيد را حتما ببينيد .
بعد از ارسال هر فاكس يك نمونه از آن با پسوند tif در فولدري كه از ابتدا در نظر گرفته ايد ذخيره خواهد شد. بااين روش ساده وبسيار كم هزينه مي توانيد تعداد بسيار زيادي فاكس با كيفيت عالي دريافت و يا ارسال نماييد در صورت نياز به راهنمايي تماس بگيريد .


به همت : مرضیه بخشایی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.