نحوه استفاده از رایانه

4 اسفند 1391   دلبر   علم و آموزش / کامپیوتر   0 نظر   759 بازدید   |

استفاده از اینرنت خوب است یا بد ؟
در دنیای امروز که نقش ابزار دیجیتال برای اموزش تا حد بسیار زیادی بالا رفته است سوالی که برای دست اندر کاران مسائل اموزشی و بسیاری از پدرو مادرها مطرح می شود این است که بالاخره استفاده از رایانه مفید است یا مضر ؟باید انها را مورد استفاده قرار داد یا خیر ؟و برای کاهش عوارض ناشی از ان چه کار باید کرد ؟
برای پاسخ دادن به این سوال باید بدانیم که استفاده از رایانه یا دیگر دستگاه ها و تجهیزات دیجیتال به تنهایی هیچ ضرری ندارد و تنها استفاده ی نادرست و بدون اگاهی است که می تواند موجب اسیب دیدن فرد شود .همانطور که تلویزیون هم اگر به شیوه ای نادرست مورد استفاده قرار بگیرد موجب بروز مشکلات چشمی و کمبود وقت و... خواهد شد .
بنابراین مهم ترین نکته این است که حواسمان باشد و از این لوازم بدرستی استفاده کنیم تا نه تنها مشکلی برای ما ایجاد نشود بلکه بتوانیم از مدرن ترین لوازم روز دنیا نیز بهره ببریم .البته بد نیست نکاتی را در این مورد به خاطر بسپارید تا بدون کوچکترین مشکلی بتوانید از رایانه و... در زندگی روزمره تان کمک بگیرید .
فاصله خود را با منبع تصویر تنظیم کنید
برای مثال هنگام نوشتن روی ابزار دیجیتال - نمایشگر باید درست در همان فاصله ای قرار بگیرد که هنگام نوشتن روی کاغذ رعایت می شود .در حالیکه متاسفانه اغلب افراد ابزار دیجیتال را با فاصله ی بسیار کمتری مقابل چشم ها قرار داده و کارهایشان را انجام می دهند .این موضوع درباره تلویزیون هم نسبت مستقیمی با ابعاد ان خواهد داشت بنابراین به طور کلی توجه داشته باشید فاصله ی شما با منبع تصویر خیلی کم نباشد تا اسیبی به چشمانتان وارد نشود .
قانون 20-20-20 را رعایت کنید
این قانون پزشکی است که نشان می دهد بعد از هر 20 دقیقه نگاه کردن به ابزار دیجیتال باید به مدت 20 ثانیه به یک شئ در مسافت 20 فوتی -که تقریبا حدود 6 متر می شود نگاه کنید تا چشمان شما دچار مشکلی نشود .
بیش از حد به نمایشگر خیره نشوید
کودکان معمولا وقتی مشغول بازی های رایانه ای هستند ساعت ها به صفحه نمایشگر خیره می شوند و بدون هیچ استراحتی به کارشان ادامه می دهند .بزرگسالان هم اغلب اینقدر درگیر کار هستند که فراموش می کنند کمی به خودشان استراحت دهند .در حالیکه باید بدانید متخصصان می گویند کودکان بالای دو سال در طول روز باید دو ساعت به نمایشگر نگاه کنند و نه بیشتر از ان و بچه های کوچکتر هم به هیچ عنوان نباید به نمایشگر خیره شوند .
چشمان خود را تحت مراقبت منظم پزشکی قرار دهید :
چنانچه مجبورید مدت زمان زیادی صرف خیره شدن به نمایشگرتان بکنید با مراجعه به چشم پزشک وضع بینایی خود را بسنجید تا اگر مشکلی ایجاد شده باشد به موقع نسبت به برطرف کردنش اقدام گردد .

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.