صفحه اصلي > علم و آموزش / کامپیوتر > پنجره ای که دنیای کامپیوتر را متحول کرد

پنجره ای که دنیای کامپیوتر را متحول کرد


9 بهمن 1393. نويسنده: azam_roohdad

 

پنجره ای که دنیای کامپیوتر را متحول کرد


ویندوز، این میراث بیل گیتس، مسیر درازی تا 30 سالگی اش طی کرده و فراز و نشیب های زیادی را گذرانده اما هنوز هم محبوب ترین سیستم عامل است.


هفته گذشته، مایکروسافت اولین نگاه جامعش به ویندوز 10، نسخه بعدی از مشهورترین محصولش را ارائه داد. انتظار می رود که مایکروسافت از تغییرات افراطی و اساسی که در ویندوز 8 اعمال کرده بود فاصله گرفته و تفاوت های میان ویندوز روی کامپیوتر شخصی، تبلت و گوشی موبایل را ساده تر کند.

با این اوصاف بد نیست نگاهی بیندازیم به مسیری که مایکروسافت با ویندوز از سال 1985 تا حالا برای متحول کردن دنیای کامپیوتر و تجربه های دیجیتالی کاربران، طی کرده است.

سال 1985: ویندوز 0/1

اولین نسخه از ویندوز به طور اساسی یک لایه ساده روی سیستم عامل MS DOS بود؛ کاراکتری بر اساس سیستم عاملی که از آن پس روی اغلب کامپیوترهای شخصی اجرا می شد. اولین نسخه از سیستم عامل ویندوز چندان به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفت.

سال 1987: ویندوز 0/2

این نسخه از ویندوز در واقع اولین سیستم عاملی بود که امکان اجرای برنامه های Microsoft Word و Excel را داشت. دومین نسخه ویندوز همچنین باعث شد تا اپل شکایتی را با نام نگاه و احساس کن علیه مایکروسافت مطرح کند. اپل که معتقد بود مایکروسافت بعضی عناصر مکینتاش و لیزا را کپی برداری کرده است، در این دادگاه برنده نشد.
سال 1990: ویندوز 0/3

در این نسخه ویندوز مایکروسافت توانست با بعضی آیکون های گرافیکی مانند Program Manager جزئیات اساسی باقی مانده از MS DOS را پنهان کند. با این اوصاف هیچ تعجبی ندارد که این نسخه از ویندوز اولین نسخه واقعا محبوب آن باشد.

سال 1991: ویندوز 1/3

نسخه ای از ویندوز که واقعا بر اساس استانداردهای سازگار با اغلب کامپیوترهای شخصی ساخت شرکت IBM در اوایل دهه 1990، طراحی و تولید شده بود. این نسخه ویندوز همچنین آخرین نسخه ای بود که شباهت های MS DOS را با خود داشت.

سال 1995: ویندوز 95

ویندوز 95 تحول بزرگی در مقایسه با نسخه های قبلی بود. این نسخه ویندوز تاکید زیادی روی فضای دسکتاپ و معرفی آیکون هایی برای تقریبا هر چیزی داشت. Internet Explorer، Recycle Bin و کلید Start همه در همان جا ارائه شده بودند.

طراحی اولیه ویندوز از اینجا تا زمان ارائه ویندوز 8 که در سال 2012 به بازار آمد، به سختی تغییر کرد. درک اینکه ویندوز 95 در زمان ارائه اش چقدر محصول بزرگ و مهمی بود، شاید سخت باشد.
در رویداد معرفی این نسخه ویندوز جی لنو به بیل گیتس روی صحنه پیوست. آهنگی ویژه برای تبلیغات این محصول ساخته شد و مردم برای خرید آن صف کشیدند؛ درست مانند آنچه این روزها برای iPhone می بینیم.

سال 1998: ویندوز 98

اگر چندان با ویندوز 95 مشکلی ندارید، آن را تغییر ندهید. این جمله ای بود که در آن روزها از اغلب کارشناسان و کاربران حرفه ای شنیده می شد. ویندوز 98 در واقع نسخه به روز شده ویندوز 95 بود و درست مانند همان نسخه قبلی کار می کرد، اما چند قابلیت بیشتر داشت.

سال 2000: ویندوز ME یا Millennium Edition

این نسخه ویندوز اساسا همان ویندوز 98 بود با بعضی امکانات و قابلیت های مصرفی جدید. این نسخه ویندوز چندان فروش خوبی نداشت. اغلب مردم منتظر ورود ویندوز XP بودند که در آن زمان قرار بود به زودی روانه بازار شود.

سال 2000: ویندوز برای Pocket PC

تقریبا در همان زمان مایکروسافت شروع به عرضه نسخه هایی از ویندوز برای ابزارهای موبایل و قابل حمل کرد. این سیستم عامل در واقع کاملا متفاوت و بر اساس تکنولوژی به نام ویندوز CE بود. مایکروسافت تلاش می کرد تا جایی که می تواند برند خودش را در این صنعت توسعه بدهد.

سال 2001: ویندوز XP

در این سال بالاخره ویندوز XP به بازار عرضه شد. این نسخه ویندوز در واقع بزرگ ترین به روزرسانی ویندوز از زمان عرضه ویندوز 95 بود و اولین نسخه مصرفی ویندوز که کاملا از MS DOS مجزا و متمایز شده بود.
ویندوز XP از همان تکنولوژی بهره می برد که در ویندوز NT هم به کار می رفت. ویندوز NT نسخه ای از ویندوز بود که در سرورها و کامپیوترها یورک استیشن به کار می رفت.

سال 2005: ویندوز موبایل 5

در همین حال مایکروسافت همچنان نسخه های جدیدی از ویندوز موبایل را ارائه می کرد و سعی داشت با گوشی های BlackBerry و Nokia که در آن زمان بازار را در دست داشتند، رقابت کند. آن موقع تصوری از ورودی iPhone به بازار و تغییر همه چیز وجود نداشت.

سال 2006: ویندوز Vista

پنج سال طول کشید تا مایکروسافت این نسخه ویندوز را تولید کند و با این حال اشتباهات و مشکلات مختلفی هم در آن وجود داشت. بنابراین این ویندوز چندان مورد توجه قرار نگرفت و استیو بالمر مدیر عامل وقت مایکروسافت گفت که زمان و تلاشی که این شرکت برای تولید Vista صرف کرده است به جای آنکه همان را صرف یافتن فرصت های جدید در حوزه موبایل کند یکی از بزرگ ترین حسرت های او خواهد بود.

سال 2007: ویندوز موبایل 6

این زمان، زمانی بود که همه چیز واقعا شروع به تغییر کرد. ویندوز موبایل 6 ادامه پلت فرم موبایلی پنج ساله مایکروسافت بود و در ماه فوریه سال 2007 به بازار آمد؛ درست بعد از معرفی اولین گوشی iPhone.

این سیستم عامل همچنان برای استفاده با قلم و کیبورد طراحی شده بود و نه لمس انگشتی و به طرز عجیبی در برابر iPhone، ابتدایی و ناقص به نظر می رسید. اما مایکروسافت سعی داشت رقابت را نبازد و استیو بالمر می گفت که باید به کسی که برای یک موبایل هوشمند 500 دلار می پردازد، شک کرد.

سال 2009: ویندوز 7

خوشبختانه مایکروسافت توانست بعد از شکست ویندوز Vista با عرضه ویندوز 7 خودش را بازیابی کند.

این نسخه جدید ویندوز اساسا نسخه ای تمیزتر از Vista با طراحی پایدارتر بود. ویندوز 7 هنوز هم در میان کاربران تجاری بسیار محبوب است. در واقع یکی از بزرگ ترین چالش های پیش روی ویندوز 10 این است که چطور می توان کاربران تجاری را قانع کرد تا ویندوز 7 خودشان را به ویندوز 10 به روزرسانی کنند.

سال 2010: ویندوزفون

در همان زمانی که مایکروسافت به دنبال یافتن پاسخی به iPhone بود، اولین نسخه از ویندوز فون را به بازار عرضه کرد.
نسخه ای تمیز و کامل از ویندوز موبایل با طراحی سازگار با تماس لمسی و قابلیت های جدید. با این حال اما iPhone و اندروید از مدتی پیش در حال رشد بودند و پلت فرم های جدید چندان فرصتی برای رقابت نداشتند.

سال 2012: ویندوز 8- iPad

در سال 2010 به بازار آمده بود و موفقیت های اولیه اش مایکروسافت را وارد چالش دیگری کرده بود. مایکروسافت به جای آنکه به موفقیت 30 ساله اش در عرصه کامپیوترهای شخصی ادامه بدهد، مفاهیم مختلفی را از سیستم عامل ناموفق ویندوزفون آورد و آنها را در نسخه اصلی ویندوز ارائه کرد.

هدف این بود که سیستم عاملی ساخته شود که در تبلت های صفحه لمسی هم قابل استفاده باشد تا بتواند با iPad رقابت کند و هم در کامپیوترهای شخصی معمولی به کار رود. رابط اصلی این ویندوز هیچ کلید Start نداشت و پر از آیکون های جعبه مانند رنگی و بزرگ بود که فقط کارهای ساده و اساسی را که با ویندوز انجام می شد تغییر دادند.

سال 2012: ویندوزفون 8

مایکروسافت همچنین در این سال پلت فرم موبایل خودش را هم به روز کرد و همزمان با ویندوز 8 به بازار معرفی و عرضه کرد. در ابتدا ویندوزفون 8 مانند نسخه های قبلی به نظر می رسید، اما قابلیت های جدید زیادی در آن اضافه شده بود که همه براساس همان تکنولوژی ویندوز NT بودند اما این تغییر هم کمک زیادی به مایکروسافت نکرد. ویندوزفون همچنان با فاصله زیادی از iOS و اندروید در جایگاه سوم بازار ابزارهای موبایل قرار دارد.

سال 2014: ویندوز و ویندوزفون 1/8

سال گذشته میلادی هم مایکروسافت هر دو سیستم عامل های ویژه کامپیوترهای شخصی، تبلت ها و موبایل خود را به روز کرده و تلاش کرد تا آنها را به هم نزدیک تر کند. در این سیستم عامل جدید تغییرات مختلفی مانند بازگرداندن منوی Start به صفحه اصلی اعمال شد.


بازگشت