پزشکي: اَندَر فواید آدامس

8 مرداد 1400   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان / پزشکی   0 نظر   903 بازدید   |

[center]فايده آدامس [/center]
جويدن آدامس از سال‌هاي متمادي در بين اقوام مختلف رواج داشته است. انواع مختلفي از آدامس‌ها از مواد طبيعي تا مصنوعي استفاده مي‌شوند. امروزه اساس تشكيل محصولات جويدني را ماده‌هاي مصنوعي از قبيل رزين‌ها و موم‌ها تشكيل مي‌دهند.
انواع متفاوتي از آدامس‌ها در بازار امروز رواج دارد و سوال بسياري از مراجعين دندانپزشكي آن است كه آيا جويدن آدامس به طور كم يا مداوم به دندان‌ها صدمه مي‌زند يا خير؟
مثل همه مسائل ديگر كه در آن افراط و تفريط مايه دردسر است، استفاده نادرست از اين ماده نيز مي‌تواند مشكلاتي ايجاد كند. در گذشته عمده آدامس‌هاي موجود در بازار داراي قند بود. اگرچه امروزه نيز اين مواد وجود دارند وليكن انواع بدون قند آدامس امروزه رواج زيادي در جامعه دارد...فوايدي كه در اين بحث آورده شده است مربوط به آدامس‌هاي باكيفيت و بدون قند است. ماده اصلي تشكيل‌دهنده آدامس‌هاي موجود در بازار، شيرين‌كننده‌هاي مصنوعي مثل آسپارتام، سوربيتول يا مانيتول هستند.

ماده ديگري كه در اين آدامس‌ها استفاده مي‌شود نرم‌كننده‌هايي مثل گليسيرين يا محصولات روغني گياهي هستند و ماده بعدي طعم‌دهنده‌ها و رنگ‌دهنده‌ها هستند. اگر خواستيد بررسي در مورد آدامس بدون قند داشته باشيد حتما به مواد تشكيل‌دهنده آن نگاه كرده و آن را آگاهانه انتخاب كنيد.

اثرات آدامس

يكي از اثرات فيزيكي و مفيد آدامس، افزايش جريان بزاق در دهان است. اگر آدامس جويدن بعد از غذا خوردن باشد افزايش جريان بزاق مي‌تواند در شستشوي اسيد‌هاي حاصله از فعاليت باكتري‌ها مفيد بوده و در كاهش غلظت اسيد محيط دهان مفيد باشد.

اين اسيد در صورت باقيماندن در محيط دهان مي‌تواند باعث تخريب و شكستگي ساختمان مينا و پوسيدگي شود. افزايش جريان بزاق از يك جهت ديگر نيز در سلامتي دهان و دندان نيز موثر است.

جريان بزاق با خود املاح مورد نياز براي تقويت ساختمان ضعيف شده مينا را در بر دارد. اين املاح نظير كلسيم، فسفات و فلورايد باعث محكم شدن ساختمان مي‌شود. تحقيقات متعددي نشان داده است كه جويدن آدامس بدون قند به مدت 20 دقيقه بعد از وعده‌هاي اصلي غذايي مي‌تواند از پوسيدگي دندان پيشگيري كند.

آدامس‌هاي نسل بعد كه انواعي از آنها به بازار عرضه شده داراي خواص درماني بوده، مي‌توانند اثرات مفيد ديگري علاوه بر اثرات ذكرشده داشته باشند.

اثر ديگر جويدن آدامس كمك به حذف مواد غذايي درشتي است كه در بين دندان‌ها گير افتاده‌اند. اين مساله در كوتاه‌مدت باعث كاهش مواد غذايي در دسترس باكتري‌ها شده و در حفظ سلامت دندان مفيد است.

اين سخنان دليلي براي جايگزين‌كردن مسواك و نخ زدن دندان نمي‌شود. اين روش‌ها مي‌توانند به عنوان يك روش جنبي براي كمك به حفظ بهداشت دهان استفاده شوند.

مسواك زدن 2 بار در روز با خمير دندان حاوي فلورايد به همراه نخ زدن دندان حداقل يك بار در روز براي حفظ سلامت دندان ضروري است.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.