صفحه اصلي > بهداشت و درمان / پزشکی > پزشکي: توصیه های روغنی

پزشکي: توصیه های روغنی


1 اسفند 1389. نويسنده: maryam.pourmohammadi
توصيه‌هاي پزشكان درمورد استفاده از روغن

پزشكان هشدار مي‌دهند با افزايش ميزان چربي‌ها در كشور، مراقب قلبتان باشيد. براساس اعلام انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي كشور، روند مصرف چربي در ايران تغيير تدريجي داشته و مصرف سرانه آن در 30 سال گذشته به طور متوسط دو برابر شده است...اين در حالي است كه براساس آمار 40 درصد مرگ و مير در ايران را بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي تشكيل مي‌دهند. در مجموع به دنبال تغيير الگوي مصرف چربي و روغن در دنيا و جايگزيني روغن‌هاي جامد به مايع لازم است نوع و ميزان چربي مصرفي نيز تغيير يابد.

پزشكان توصيه مي‌كنند، به منظور پيشگيري از عوارض سوء چربي‌هاي مضر و كاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي- عروقي بهتر است ميزان چربي رژيم غذايي بيش از 25 تا 35 درصد كالري روزانه نباشد.

در اين زمينه توجه به برچسب مواد غذايي، مصرف غذاهاي حاوي چربي غيراشباع جايگزين منابع غذايي حاوي چربي اشباع شده و چربي ترانس شده؛ به عنوان مثال مصرف روغن مايع به جاي روغن جامد يا استفاده از روغن زيتون در طبخ غذاها، مصرف حداقل دو بار در هفته از انواع ماهي‌ها بويژه ماهي‌ قزل‌آلا، تون، ساردين، سالمون، خالي مخالي و... به دليل برخورداري از اسيدهاي چرب ضروري توصيه مي شود.

مصرف غذاهاي پرچرب صنعتي مانند سوسيس، كالباس، پيتزا، چيپس و سيب زميني نيز بايد به حداقل كاهش يابد. تا حد امكان از سرخ كردن غذاها اجتناب كرده و در صورت سرخ كردن حتما از روغن مايع مخصوص سرخ كردن با حرارت و زمان كوتاه استفاده شود.


به همت : زهرا سلیمانی


بازگشت