منتظران موعود.درباره انتظار امام زمان(عج).انتظار مولابمان حضرت مهدی.درباره حضرت ولی عصر (عج). مهدی فاطمه درزمان غیبت.احادیث درزمان غیبت مولایمان مهدی فاطمه.روایات درزمان غیبت امام زمان.امام زمان درزمان غیبت.آشنایی باامام زمان سایت رسمی مجید اخشابی www.majidakhshabi.com
اهل بیت (ع) از دولت حضرت مهدی (عج) به عنوان آخرین دولت یاد کرده اند اکنون دو سوال مطرح است: آخرین دولت بودن به چه معناست؟ علت آخرین بودن دولت حضرت مهدی (عج) چیست؟...وقتی می گوییم حکومت حضرت مهدی (عج) آخرین دولت است هم به این معنی است که آخرین و مترقی ترین اندیشه در باب حکومت و زمامداری است و هم به این معنی است که پس از آن دولت دیگری حاکمیت نمی یابد و تا پایان تاریخ ادامه می یابد . امام باقر (ع) به دنبال این که می فرمایند: دولت ما آخرین دولت است . چنین ادامه می دهند:
هیچ خاندان دارای حکومتی باقی نمی ماند مگر این که قبل از ما به حکومت می رسند.
امام صادق (ع) نیز در همین رابطه می فرمایند: این امر (حکومت ما اهل بیت ) فرا نمی رسد تا این که همه گروهها بر مردم حکومت کرده باشند... آن گاه قائم(عج) قیام می کند و حق و عدالت را بر پا میدارد.
در برخی از روایاتی که در آنها مساله آخرین دولت بودن حکومت امام مهدی (عج) مطرح شده علت آن نیز تبیین شده است. مثلا امام باقر (ع) پس از آنکه می فرمایند دولت ما آخرین دولت است و پیش از آن همه صاحبان قدرت و اندیشه به حکومت می رسند در بیان علت آن می فرمایند ... تا وقتی شیوه حکومت ما را دیدند نگویند: اگر ما هم به حکومت می رسیدیم به شیوه اینان رفتار می کردیم.
همچنین امام صادق (ع) پس از آن که می فرمایند: پیش از برقراری دولت ما همه گروهها به حکومت می رسند علت این تقدم و تاخر را چنین بیان می دارند: تا کسی نگوید ما هم به حکومت می رسیدیم به عدالت رفتار می کردیم.
از مجموع این دو حدیث چنین بر می آید که علت تاخر دولت امامت اتمام حجت تاریخی و عملی است. باید بشر به تجربه در یابد که راه عدالت جز از طریق اهل بیت نمی گذرد و بر قراری عدالت جز به دست مردان عدالت پیشه و امامان معصوم (ع)ممکن نیست تبیین این حقیقت در گرو توجه به این سه امر است:
نخست عدالت مهمترین نیاز بشریت است.
دوم اجرای عدالت نیاز به مردان عادل دارد هر دستی توان عدالت گستری ندارد.
سوم عدالت گستری نیاز به عدالت پذیری دارد بدون عدالت پذیری اجرای عدالت ممکن نیست اگر امام عدالت گستر وجود داشته باشد ولی امت عدالت پذیر وجود نداشته باشد عملیات عدالت گستری با شکست مواجه می شود.

برداشت از کتاب (فرهنگ الفبایی مهدویت - موعود نامه - مجتبی تونه ای)

((با تشکر از همکاری خانم لیلا ملکیان))


محمدمهدی اصفهانیان
مسئول: انجمن میکس ومونتاز
و دین و اندیشه
ایمیل: mehdiesfehanian@yahoo.com
نام کاربری: mehdi esfehanian
Id یاهو: mehdi.esfahanian
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.