منتظران موعود.درباره انتظار امام زمان(عج).انتظار مولابمان حضرت مهدی.درباره حضرت ولی عصر (عج). مهدی فاطمه درزمان غیبت.احادیث درزمان غیبت مولایمان مهدی فاطمه.روایات درزمان غیبت امام زمان.امام زمان درزمان غیبت.آشنایی باامام زمان سایت رسمی مجید اخشابی www.majidakhshabi.com
نشاط آورترین و خوشایندترین فصل سال و محبوب ترین و دوست داشتنی ترین فصول در نزد همه انسانها و حتّی حیوانات و پرندگان، فصل بهار است. این بهار کوتاه و محدود است و به قطعه خاصّی از زمان و دوران بستگی دارد که حداکثر چند ماه به طول می انجامد؛ اما همین دوران کوتاه نیز بدون بهار آفرین حقیقی، بی نشاط است...
آنچه بشر آرزو دارد، بهار طولانی و همگانی و نشاط فراگیر است؛ بهاری که تمام نقاط زمین را فرا گیرد و تمام موجودات را زیر بال خود قرار دهد و تمام دلها را سرسبز سازد. در متون دینی ما به این آرزوی بشری و تحقق آن اشاراتی شده است. از جمله، درباره جان جانان، حضرت صاحب الزمان، (ارواحُنا له الفِداء) چنین تعبیری آمده است: « اَلسَّلامُ عَلی رَبیعِ الاَْنامِ وَنَضْرَةِ الاَْیّامِ؛ سلام بر بهار مردم و شادی روزگار.»
گل من را بهاری بی خزان است
گل من مهدی صاحب زمان است
در عبارتی که از زیارت امام عصر (عج) نقل شد، حضرت بقیه الله (عج) «رَبِیعُ الأنام » خوانده شده و وجود گرانقدرش به فصل حیات آفرین بهار و باران ثمربخش بهاری تشبیه گردیده است. یکی از معانی ربیع، بهار است. اما، معنای دیگر آن، باران بهاری است که زمین را سرشار از نعمت و طراوت می سازد و گلها و گیاهان را زندگی نوین می دهد. اهل لغت می گویند: ربیع، بارانی است که در بهار می بارد، این باران را ربیع گفته اند، زیرا آغاز باران، در فصل بهار می باشد و به سبب آن، گیاهان در این فصل می رویند و سرسبز و خرم می گردند. از طرف دیگر کلمه " أنام " فقط شامل مردم و انسانها نمی شود، بلکه معنای عام و گسترده ای دارد که جن و انس را در بر می گیرد و بالاتر از آن، به تمام موجودات زمین اطلاق می شود و حتی فراتر از آن، همه هستی را در عالم امکان و هر پدیده ای را در نظام آفرینش، شامل می گردد.
آری، امام زمان (عج)، این نور ملکوتی و جلوه ایزدی، همچون بهار، زندگی و نشاط می آفریند و دلهای مرده و قلبهای پژمرده را روح و صفا می بخشد، آن هم نه تنها برای آدمیان و نه فقط در محدوده جن و انس، بلکه در تمام جهان آفرینش.
بخش گزارشی این قسمت و گفتگوی خانم مجاب با علی ناطقی مدرس و محصل جامعه المصطفی و یک تن از طلاب حوزه علمیه قم :
سوال : به نظر شما با شروع سال نو و فصل بهار چگونه می توانیم نام و یاد امام زمان (عج) را در وجودمان زنده کنیم؟
« وظیفه ما است که در همه اوقات، دل و جانمان را مملو از محبت به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) نماییم و یاد آنها را در قلبهایمان جاوید نگاه داریم. فصل بهار که فصل درخشش نعمتهای الهی است، امیدی است برای ظهور آقا امام زمان(عج) و انسان باید با فرا رسیدن بهار برای فرج آقا امام زمان(عج) لحظه شماری کند.
ما باید این نگرش را داشته باشیم که در این بهار عطرآگین وجودمان را به نام مقدس امام زمان (عج) معطر کنیم و دعا کنیم تا خداوند بهاری را برایمان عنایت کند که ظهور آقا امام زمان (عج) در آن بهار باشد.
امیدواریم که با حضور امام زمان (عج) دل و جانمان بهاری و شاهد بهار حقیقی باشیم.»
در برخی روایات، از روزگار ظهور امام مهدی (عج) تعبیر به «نیروز» که معادل فارسی آن نوروز یعنی آغاز بهار است، شده است. از جمله امام صادق (علیه السلام) فرمودند: « روز نوروز روزی است که قائم ما اهل بیت در آن ظهور می کند و هیچ روز نوروزی نیست، مگر این که ما در آن روز منتظر فرج می باشیم.»
ای دل بشارت می دهم خوش روزگاری می رسد
با درد و غم طی می شود آخر بهاری می رسد
این تعبیر فقط یک تعبیر ذوقی و ادبی شعر گونه و عاری از حقیقت نیست، بلکه از واقعیت بس ژرفی حکایت دارد که تنها در دوران مهدی موعود (عج) تحقق پذیر خواهد بود.
اگر آن گل به تنهایی نماید چهره بر عالم
شود بر مدّعی پیدا که با یک گُل بهار آید
هر پدیده ای بخواهد زنده شود و شادابی و طراوات معنوی به دست آورد و بصیرت و کمال حقیقی کسب کند و از نور معرفت و عرفان واقعی بهره مند شود، باید به آستان امام زمان (عج) رو آورد، از چشمه زلال ولایتش سیراب گردد، به درگاه وی توسل جوید و از آن رحمت واسعه الهی، استمداد نماید و فیض گیرد.
بخش کارشناسی برنامه و صحبتهای حجت الاسلام و المسلمین فصیحی غزنوی و توضیح پیرامون فرازی از زیارت نامه امام زمان (عج)، " السلامُ عَلیکَ یا رَبِیعُ الاَنام و نَضرَةِ الاَیّام "
« در کتابهای دعا چندین زیارت نامه درباره امام زمان (عج) وجود دارد. از "سید بن طاووس" نقل شده است که این زیارت نامه پر محتوا بوده، دارای عبارات زیبایی است. عبارت " رَبِیعُ الاَنام " یعنی بهار مردمان و امام زمان (عج) در این جا به بهار مردمان تشبیه شده است. فصل بهار فصل تساوی گردش شب و روز است. اما برعکس در زمستان شبها طولانی و روزها کوتاه و در تابستان روزها طولانی و شبها کوتاه است. این تشبیه که امام زمان (عج) به ربیع الانام شده است، بدین معناست که با آمدن امام زمان (عج) عدالت در میان مردم برقرار می گردد و همه مردم از نعمتهای الهی به صورت یکسان بهره مند و از لحاظ حقوقی همه مردم از حقوق مساوی برخوردار می شوند. با آمدن آن حضرت بر هیچ کس ظلم و ستم و بی عدالتی صورت نمی گیرد. چنان که در روایات معصومین (علیهم السلام) این مطلب به خوبی مشهود است. فراز بعدی " نَضرَةِ الاَیّام " یعنی سلام بر خرمی زمان. همان گونه که با فرا رسیدن فصل بهار و با رویش گل و گیاه، سر سبزی و خرمی سراسر طبیعت را فرا می گیرد، با آمدن امام زمان (عج) و با برقراری عدالت اجتماعی، فضای دوستی، برادری، مهر ورزی و همه خوبیها و ارزشها در جامعه گسترش پیدا می کند. لذا وقتی در جامعه ای همه خوبیها و ارزشها تبلور پیدا کند، طبیعی است که از خرمی برخودار می شود و با آمدن امام زمان (عج) خرم و سرسبز خواهد بود. بنابراین فراز " السلامُ عَلیکَ یا رَبِیعُ الاَنام و نَضرَةِ الاَیّام " به معنای سلام بر بهار مردمان و خرمی زمان نشانگر این موضوع است که امام زمان (عج) با ظهور خویش و برقراری عدالت و قسط، بهار را برای مردمان و خرمی را برای زمان به ارمغان می آورد.»
سلام حضرت بهار ! امروز از خدا بهترین حالها را خواستیم و چه حالی بهتر از آن كه تو ما را بنگری و ما تو را ، در آن حال كه پرچم نصرت برافراشته ای ..."
سلام بر تو ای بهار آدمیان. تو را انتظار می بریم ای خرمی روزگاران...
ما به گرمای حضور تو لحظه ای شك نكرده ایم.
شگفتا كه از پشت ابر چه دلنواز می تابی...
امام علی (علیه السلام) فرمودند : « اگر قائم ما قیام کند، آسمان بارانش را نازل می کند و زمین گیاهان خویش را بیرون نماید، پرندگان و چهارپایان در آشتی به سر برند تا آن جا که زنی از عراق به شام می رود و هر جا پا می گذارد سر سبز است، و در حالی که دارایی او بر سرش می باشد، هیچ کس مزاحم او نمی شود.»
« السلام علیک یا صاحب الزمان »
رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند :
« امت من در دوران مهدی (عج) از نعمتهایی بهره مند می شوند که هرگز قبل از آن متنعم نشده بودند، آسمان بارانش را پی درپی می فرستد و زمین نیز چیزی از گیاهان را در خود نگه نمی دارد، بلکه آن را بیرون می فرستد.» و در جای دیگر آن حضرت فرمودند: « در پایان امت من مهدی (عج) خروج می کند، خداوند برای او باران می فرستد و زمین گیاه خویش را بیرون می کند و گلّه ها فراوان شده، و امّت اسلامی بزرگ خواهد شد.»
راستی که باید گفت: سلام بر بهار مردم و جانها، سلام بر بهار آفرین هستی و سلام بر نشاط بخش روزگار!محمدمهدی اصفهانیان
مسئول: انجمن میکس ومونتاز
و دین و اندیشه
ایمیل: mehdiesfehanian@yahoo.com
نام کاربری: mehdi esfehanian
Id یاهو: mehdi.esfahanian
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.