مقاله تاریخی یونان روم پرومتئوس زئوس اپیمتئوس آفریدگان آتش سلاح ساختن خانه کشتی ابزا آلات سایت رسمی مجید اخشابی
محبوب داستان آفرینش مردمان مربوط به پرومتئوس و اپیمتئوس تیتان بود که پس از آن نبرد بزرگ، آزادیشان را به دست آورده بودند. پرومتئوس بسیار خردمندترین ایزادن بود و به همین دلیل هم سالیان سال رایزان زئوس بود. زئوس به وی و برادرش تکلیف کرد تا نژادهای مختلف مردمی و جانوری را پدید آوردند...لیکن متاسفانه، اپیمتئوس حواس پرت، که همچون نامش پس اندیش بود، بی فکری کرد و اغلب برگزیده ترین خصائل جسمانی، از جمله تیزپایی، قدرت ، پشم، و مو، بال ، صدف و محافظ، و غیره را به جانوران داد، به طوری که وقتی نوبت به انسان رسید، چندان چیزی نمانده بود که برای بقا در این جهان خصم به کارش آید.

پرومتئوس سخت کوشید تا راهی برای اصلاح اشتباه برادرش بیابد. نخست، آدمیانی از گل ساخت که با این همه ، شراره های حیاتی به جا مانده از خائوش را هم – که هنوز کاملا" سامان نیافته بود – در خود داشتند. پرومتئوس، به عنوان هدیه ای خاص و برای جدا ساختن این آفریدگان گلی از جانوران، آنان را قالب و صورت خدایان مینوی بخشید. اما هنوز بسنده نمی نمود. او ملاحظه کرد که این میرایان بینوا ناچارند، نه فقط با جانوران درنده، بلکه با سرما و گرمای سخت هم بستیزند؛ و دریافت که زندگی آن ها بسی بهتر خواهد بود تنها اگر آتش داشته باشند و استفاده از آن را بدانند. پس پرومتئوس فکر اهدای آتش به انسان را با زئوس در میان نهاد. خدای خدایان بی پرده اظهار داشت: هرگز! این مخلوقات ارزش شراره الاهی آتش را نمی دانند و نباید آن را داشته باشند.

ولی هر چند زئوس قدغن کرده لود، پرومتئوس بر آن شد تا به هر طریق آتش را به آفریدگان گرانقدر خویش اهدا کند. این تیتان پیشین، از خورشید پاره آتشی ربود و آن را در نی ای میان تهی، که همراه خود به زمین می برد، پنهان ساخت. او کاربردهای آتش را به مردمان آموخت؛ از جمله چگونگی پختن غذا ، ساختن سلاح برای دفاع از خود، و تهیه ابزار برای ساختن خانه، کشتی، ابزار آلات ، و چیزهای دیگر. پرومتئوس استفاده از گاهشماری، نوشتن، و همچنین درمانگرهای را هم به مردمان آموخت.

ادامه دارد...


به همت : مرضیه بخشایی
مسئول روابط عمومی رادیو مهرآوا
مسئول انجمن های: تاریخ ، دانستنی ها(موسیقی) ، اخبار اجتماعی ، کامپیوتر و فناوری اطلاعات ، تاریخ(کتابخانه) ، اجتماعی ، مناسبتها
ایمیل: bakhshaei2009@yahoo.com


0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.