تاريخ ،انسان های پیش از تاریخ ،آفرینش، ادم و حوا ،فرایند تکامل ، توانایی ،دلفین ها ، میمون ها ، زندگي، ارتباطات اجتماعی ،برخی حیوانات ، دوره ، شبه انسان ها ، غریزه هدایت ،انسان های امروزی، زمين ،گروه ، مهارت ،قديمي ترين ، بقايا ، موجودات شبیه انسان ،. دانشمندان ،قدیم ترین ،مناطق گوناگون ،سنگ ها،ابزارهای تراش ،انسان های پیش از تاریخ، مقاله ، سايت رسمي مجيد اخشابي
انسان های پیش از تاریخ، هم شبه انسان هایی هستند که پیش از آفرینش ادم و حوا وجود داشته اند و هم انسان هایی که از نسل آدم و حوا هستند اما هیچ نوشته‌ای از آن ها باقی نمانده است.خداوند پیش از آفریدن آدم و حوا احتمالاً از طریق فرایند تکامل، موجوداتی شبیه انسان آفریده بود. این موجودات شبه انسان، برخی از توانایی های انسان امروز را داشتند اما از عقل و توانایی های ذهنی ای مانند درک مفاهیم و خواندن و نوشتن بی بهره بودند.
برای همین، در دوره ی شبه انسان ها خط وجود نداشت و آن ها نمی توانستند دانسته ها و مهارت های خود را به نسل های بعد منتقل کنند. قدرت ذهنی شبه انسان ها در حد برخی حیوانات هوشمند امروزی، مانند دلفین ها یا میمون ها بود و زندگی و ارتباطات اجتماعی آن ها همانند زندگی و ارتباطات اجتماعی برخی حیوانات، فقط براساس غریزه هدایت می شد.
این گروه ها مدتی پیش از آفرینش آدم  و حوا منقرض شدند. دانشمندان این «شبه انسان» ها را انسان های پیش از تاریخ می نامند.
با آفرینش آدم و حوا، انسان های امروزی پا به زمین گذاشتند.

قدیمی ترین بقایای  شبه انسان ها
دانشمندان بقایای این موجودات شبیه انسان را که در مناطق گوناگون زمین یافته اند، با هم مقایسه می کنند. این شبه انسان ها را معمولاً به نام مکان هایی که در آنجا یافت شده اند، نام گذاری می کنند.
دانشمندان قدیمی  ترین گونه ی یافته شده از شبه انسان ها را هموها بیلیس می نامند. به نظرمی رسد که آن ها توانایی ساختن ابزار را داشته اند و با تغییر دادن شکل سنگ ها، ابزارهای تراش و برش درست می کرده اند.

شبه انسان در عصر دیرینه سنگی
عصردیرینه سنگی (2/5 میلیون سال پیش) یا دوره ی پالئولیتیک، با همو هابیلیس شروع شد.
در حدود 75/1 میلیون سال پیش، گونه ی جدیدی از شبه انسان ها، که ما آن ها را هموار کتوس می نامیم، از قاره آفریقا به اروپا وآسیا قدم گذاشتند. آن ها مغز بزرگ‌تری داشتند، ابزارهای بهتری می ساختند و به احتمال زیاد، نخستین موجوداتی هستند که از آتش استفاده کرده اند.
در حدود 400 هزار سال پیش، گونه ی دیگری از شبه انسان زندگی می کرده اند که دانشمندان آن ها را  هموساپینس نامیده اند.
گروهی از این شبه انسان ها، نئاندارتال ها (برگرفته از نام دره ای در آلمان) بودند که تا حدود 35 هزار سال پیش، در اروپا و خاورمیانه زندگی می کردند. آن ها سرمای عصر یخبندان را با زندگی در غارها به سلامت سپری کرده بودند. نئاندرتال ها چانه نداشتند اما از جثه ی بزرگی برخوردار  بودند. آن ها سرانجام به دلایل نامعلومی نابود شدند.
گروه دیگری از هموساپینس ها، کرومانیون ها (نامی برگرفته از مکانی در فرانسه) بودند که شباهت  بیشتری به انسان امروزی داشتنند. کرومانیون ها در سراسر اروپا پراکنده بودند، کلبه های چوبی ساده ای می ساختند و به شکار، سنگ تراشی و تصویر گری روی دیوار غارها می پرداختند. مشهورترین نمونه از نقاشی آن ها که بر دیوار غارها حک شده، در لاسکوی فرانسه  و آلتامیرای اسپانیا به دست آمده است.

پیش از تاریخ در ایران
در گوشه و کنار ایران، آثار مختلفی از انسان های پیش از تاریخ یافت شده است که از آن جمله اند: محلی نزدیک به روستای بقبقو در خراسان، لویز در سیستان، کاگیا در کرمانشاه، چندین غار در نزدیکی خرم آباد در نزدیکی کوه سر ساهون در کوهدشت، دره ی هولیلان در کنار رود سیمره، غار تمته در ارومیه، غار بیستون در نزدیکی کرمانشاه و غارهای کمربند و هوتو در شمال ایران.


آموزشگاه موسیقی همراز با مدیریت دکتر مجید اخشابی

به همت: الهام هادیان
منبع: فرهنگنامه ی طلایی کلید دانش – جلد 1
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.