رویداد ها:

35 سال پیش از میلاد - زادروز نخستين كتاب طنز

كتاب طنزها (Satires) تاليف شاعر و فيلسوف رومي كوينتوس هوراتيوس فلاكوس 23 دسامبر سال 35 پيش از ميلاد در شهر رم به صورت نسخه هاي متعدد دستنويس انتشار يافت كه باقي مانده است و هنوز مورد مطالعه كساني است كه لاتين مي دانند.

اين كتاب، نخستين مجموعه طنز به صورت نظم و نثر در تاريخ است و به اين لحاظ است كه هوراتيوس (در دنياي انگليسي زبان: هوراس و در آلمان: هوراز ) را پدر طنز در جهان و نخستين طناز در تاريخ بشمار مي آورند و واژه طنز در زبانهاي اروپايي، از عنوان كتاب او گرفته شده است. از آنجا كه او در جواني براي تحصيل فلسفه به يونان فرستاده شده بود و طنزهاي او بوي فلسفي و سياسي مي دهد از آن پس عادت شده است كه طنازان عمدتا سياسي بگويند و انتقادهاي خود از اوضاع روز را به طنز در آورند كه به دليل لطف كلام نه تنها بردل همگان نشيند بلكه از تعقيب و مجازات هم در امان باشند و از آن برهند و مقامات، هرچند مستبد، به انديشه مجازات و محدود كردن آنان بر نيايند و طنز تصويري (كاريكاتور) كه دنباله و مكمل آن است به همين دليل مورد توجه بوده و نوعي بيان و انعكاس انتقاد ار كارها و گفته ها است.

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
كوينتوس هوراتيوس فلاكوس


نيچه فيلسوف بلند آوازه آلمان و نويسنده كتاب چنين گفت زرتشت در باره هوراس گفته است: لذتي كه از خواندن طنزهاي هوراس و قطعات او و نيز غزلهايش احساس مي شود از هيچ شعر ديگري به دست نمي آيد. اشعار و گفته هاي هوراس و مفاهيم انها كهنه شدني نخواهد بود. بايد اين اشعار و طنزها را به همان گونه كه خود او مي خواند بخوانيد تا لدت ببريد؛ اهسته، شمرده و كلمه به كلمه. به نوشته نيچه، وقتي كه يك فيلسوف شعر بگويد، اين شعر جاويدان خواهد ماند و عمر زباني را هم كه به آن اين اشعار گفته شده پايدار خواهد گردانيد.

 هوراس كه در سال 65 پيش از ميلاد به دنيا آمد هشت سال پيش از ميلاد در 57 سالگي در گذشت. وي سه مجموعه ديگر هم دارد كه عمدتا قصيده و غزل هستند. با اين كه هوراس در اشعار و طنزهايش سناي روم، ثروتمندان و حتي امپراتور اوگوستوس را مورد انتقاد قرار داده هزينه دو كتاب (دوم و سوم) را سناي روم و هزينه كتاب چهارم را اوگوستوس پرداخت كرده بودند. هوراس كه معاصر سه شاعر و نويسنده رومي؛ ويرجيل، واريوس و ماسه ناس بود در شبهاي شعر كه براي نخستين بار داير شده بود طنزها و اشعار خود را مي خواند و شهرت اوليه او از آنجا برخاست.

1 ق - هجرت پيامبر اكرم (ص) از مكه به مدينه

مسأله‏ي هجرت پيامبر از مكه به مدينه، در جريان بيعت دوم عقبه تثبيت و تعيين شد. كفار قريش با آگاهي از اين امر در صدد كشتن پيامبر برآمدند. براي اين كار پيشنهاد ابوجهل مورد موافقت سران قريش قرار گرفت كه براساس آن از هر تيره‏ي قريش، جوان دليري برگزيده شود تا همه با هم شبانه به پيامبر حمله‏ور شوند و او را به قتل برسانند. خداوند، پيامبر را از توطئه‏ي قريش آگاه كرد و فرمان هجرت ايشان را در همان شب صادر فرمود. پيامبر(ص) براي گمراه كردن كفار، علي(ع) را در بستر خود قرار داد. اين شب معروف به ليلةالمبيت شد و هجرت رسول اكرم(ص) مبدأ تاريخ مسلمانان واقع گرديد.

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟


1807 - اتحاد ناپلئوني اروپا و تحریم انگلستان

ناپلئون بناپارت در پی تصمیم سال 1806 خود در برلین که هرگونه تماس اروپای قاره ای با انگلستان قطع شود هفدهم دسامبر 1807 در میلان ایتالیا منشور تحریم انگلستان توسط اروپای قاره ای را امضاء و اعلام کرده بود. این منشور کشورهای اروپای قاره ای را از هرگونه رابطه و تجارت با انگلستان منع می کرد. ناپلئون در کنار امضای خود در زیر این منشور عناوینش را چنین نوشته بود: ناپلئون؛ امپراتور فرانسه، حکمران اسپانیا، پادشاه ایتالیا و بزرگ اتحادیه راین (ژرمن ها = آلمانی ها). این منشور درعین حال کنتیننتال سیستم (اتحاد اروپای قاره ای) را رسمیت داد که هدف ناپلئون از فتوحاتش بود. اگر ناپلئون به روسیه لشکر نکشیده بود، نظمی را که در اروپای قاره ای به وجودآورده بود دوام بیشتری می یافت. ناپلئون که کمر به نابودی انگلستان بسته بود آن توان دریایی را نداشت که سپاه بزرگی را مامور فتح انگلستان کند. نبرد دریایی ترافالگار در سال 1805 که در آن ناوگان مشترک فرانسه و اسپانیا از نیروی دریایی انگلستان شکست خورد اندیشه تحریم کامل این کشوررا به ذهن ناپلئون آورده بود. این تحریم تا سال 1814 ادامه داشت. 13 دهه پس از ناپلئون، هیتلر تصمیم به نابودکردن قدرت انگلستان داشت که بازهمان اشتباه ناپلئون را مرتکب شد و نیروهای خودرا به جنگ شوروی فرستاد و نابود شد.

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟


23 دسامبر 1807دستگاه قانونگزاری آمریکا لایحه توماس جفرسون رئیس جمهور وقت این کشور مبنی بر منع صدور کالا به اروپا و واردات از کشورهای این قاره را تصویب کرد که به «قانون امبارگو» معروف است. گفته شده است هدف جفرسون این بود که پای جنگهای ناپلئونی به آمریکا نرسد.

طبق قانون امبارگو مصوب کنگره آمریکا، تمامی کشتی ها هنگام ورود به بنادر ایالات متحده و خروج از این بنادر باید بازرسی دقیق می شدند. این قانون عمری طولانی نداشت. دولت واشنگتن با ناپلئون که آمریکای فرانسه (ایالات مرکزی از شیکاگو تا نیوارلئان) را به آن دولت فروخته بود روابط صمیمانه داشت.

1913 - براي نخستين بار در تاريخ مطبوعات، نيويورك ورلد به چاپ جدول كلمات متقاطع پرداخت.

1357 ش - تحصّن استادان دانشگاه‏ ها در ساختمان وزارت علوم در تهران

در دوم دي ماه 1357 ش، ده‏ها تن از استادان دانشگاه‏ها در اعتراض به دخالت نظاميان رژيم شاه در امور دانشگاه‏ها و تعطيل شدن كلاس‏هاي درس به دستور حكومت نظامي، ساختمان وزارت علوم را تصرف كرده و در آن تحصّن كردند. در اين تحصن، استادان دانشگاه‏ها خواستار از سرگرفته شدن تدريس و بيرون رفتن نظاميان از دانشگاه‏ها شدند. اين اعتراض، با شهادت استاد نجات‏اللهي در پنجم دي ماه، بُعد ديگري يافت و گستره انقلاب را وسعت بخشيد.

1932 - اختراع لاستيك مصنوعي

درچنین روزی درسال 1932میلادی ، لاستیک مصنوعی ساخته شد. پس از کاهش تولیدات کائوچو دانشمندان به فکر ماده جایگزین برای آن افتادند . پس ازگذشت 13 سال از جنگ جهانی اول ، ماده میِل شیمیدان انگلیسی موفق به کشف لاستیک شد.

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ماده میِل


۱۹۴۷ - اختراع ترانزیستور توسط جان باردین و ویلیام شاکلی و والتر برتن.

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟


مناسبت‌ها

    روز پیروزی در کشور مصر
    روز تولد امپراتور ژاپن آکیهیتو و روز ملی این کشور
    روز کودک در کشور سودان جنوبی

زادروزها

    ۱۳۱۸ - سیروس طاهباز، نویسنده و مترجم ایرانی
    ۱۳۲۵ - صفر ایرانپاک، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران
    ۱۳۳۸ - آنیل کاپور، بازیگر و تهیه‌کننده‌ی هندی

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
صفر ایرانپاک


    ۱۳۵۶ - حدیث فولادوند، بازیگر ایرانی
    ۱۷۷۷ - زادروز الکساندر یکم تزار روسیه از سال‌۱۸۰۱ تا ۱۸۲۵
    ۱۷۹۰ - زادروز ژان-فرانسوا شامپولیون دانشمند، زبان‌شناس و شرق‌شناس فرانسوی
    ۱۸۰۵ - زادروز جوزف اسمیت موسس فرقه مورمون‌ها

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آکی‌هیتو


    ۱۹۱۸ - زادروز هلموت اشمیت سیاستمدار آلمانی
    ۱۹۳۳ - زادروز آکی‌هیتو امپراتور کنونی ژاپن
    ۱۹۶۷ - زادروز کارلا برونی خواننده، آهنگساز و مدل ایتالیایی ، همسر نیکلا سارکوزی

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
کارلا برونی


درگذشت‌ها

    ۹۱۸ - درگذشت کنراد یکم پادشاه آلمان از ۹۱۱ تا زمان مرگ
    ۱۹۳۹ - درگذشت آنتونی فوکر بنیانگذار شرکت فوکر

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آنتونی فوکر


    ۲۰۰۷ - درگذشت اسکار پترسون نوازنده برجسته پیانو و آهنگساز جاز
    ۲۰۱۳ - درگذشت میخائیل کلاشنیکف مخترع روسی سلاح آ-کا-۴۷ موسوم به کلاشنیکف

2 دی - 23 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
میخائیل کلاشنیکف

 

1
1
0
1 نفر

2 نظر

  1. سلام
    ممنون ؛خیلی مطالب خوبی بودند.موفق باشید.
  2. سلام علیکم
    بابا این همه ، از کجا پيداشون کردی؟؟
    دیگه نبود؟؟؟Yolks53 Yolks25

    دست تون درد نکنه جالب بود
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.