صفحه اصلي > علوم انسانی / موعودشناسی > موعودشناسي: آثار حضرت ولی عصر عج

موعودشناسي: آثار حضرت ولی عصر عج


8 فروردین 1391. نويسنده: maryam.pourmohammadi
منتظران موعود.درباره انتظار امام زمان(عج).انتظار مولابمان حضرت مهدی.درباره حضرت ولی عصر (عج). مهدی فاطمه درزمان غیبت.احادیث درزمان غیبت مولایمان مهدی فاطمه.روایات درزمان غیبت امام زمان.امام زمان درزمان غیبت.آشنایی باامام زمان سایت رسمی مجید اخشابی www.majidakhshabi.com
با توجه به حضور محدود و کوتاه مدت آن حضرت در دوران پدر بزرگوار خود و محدودیت های فراوانی که در دوره غیبت برای آن حضرت وجود داشت نباید انتظار داشت که مطلب بسیاری از آن امام همام به دست ما برسد اما با وجود همه این محدودیت ها از آن حضرت آثاری چند به یادگار مانده است که گر چه محدود است اما برخی از آنها بسیار مهم و راهگشا می باشد.
آثار آن حضرت عبارتند از:...
1-روایات و احتجاج ها :این روایات به ایام کودکی و دوران کوتاه زندگی آن حضرت در زمان حیات پدر بزرگوارشان باز می گردد.
2-دعاها و نمازها :در دعاهایی که از آن حضرت به دست ما رسیده مضامین بلند و متعددی مطرح شده است مضامینی همچون : شناخت خداوند - مقام شامخ اهل بیت (ع)-مقام امام زمان (عج)-قیامت - انتظار فرج -وظائف مومنان در عصر انتظار - پیروزی حق بر باطل - صبر در شدائد - رفع گرفتاری ها از مومنین دعا در حق پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع)- قضای حوائج -و بسیاری از مسائل اخلاقی و رفتاری دیگر . افزون بر دعاها نمازهای متعددی نیز از آن حضرت نقل شده است .
3-زیارت نامه ها زیارت امام شناسی و گویای رابطه انسان با امام است . در زیارت نامه های منسوب به آن حضرت معارفی بلند از امام شناسی شان و مرتبت آن بزرگواران و وظائف و تکالیف مومنان نسبت به آنان و نیز برخی حقایق و مجاهدت ها و تاریخ امامان معصوم (ع) آورده شده است.
4-توقیعات و بیانات :آن حضرت توقیعات (نامه های) متعددی به برخی از نایبان خاص (نواب اربعه) یا نایبان عام(همچون شیخ مفید) و یا بعضی از شیعیان و پیروان خود دارد . بعضی از این نامه ها در جواب برخی از پرسش ها و بعضی دیگر ابتدائا از جانب آن حضرت صادر شده است . محتوای این نامه ها حاوی مسائل متعدد و مختلفی است . مسائلی همچون : پرسش و پاسخ های فقهی - نقش امام در دوران غیبت - برخی هشدارها و پیشگوئی ها - تایید و تکذیب برخی از افراد - وظائف منتظران -مرجعیت فقها در عصر غیبت و ...
افزون بر توقیعات از آن حضرت سخنان فراوانی نیز در باب مسائل مختلف به یادگار مانده است . این سخنان از جانب کسانی نفل شده است که به حضور حضرت شرفیاب شده اند . محمد بن عثمان عمروی دومین سفیر آن حضرت می گوید :آن حضرت را برای آخرین بار در کنار خانه خدا دیدم که چنین می گفت اللهم انجزلی ما وعدتنی) خدایا آنچه که به من وعده کردی انجام ده .و دیدم که در مستجار پرده کعبه را گرفته و عرضه میدارد اللهم انتقم لی من اعدائی)خدایا انتقام مرا از دشمنانم بگیر .

(باتشکر از همکاری خانم لیلا ملکیان)


محمدمهدی اصفهانیان
مسئول: انجمن میکس ومونتاز
و دین و اندیشه
ایمیل: mehdiesfehanian@yahoo.com
نام کاربری: mehdi esfehanian
Id یاهو: mehdi.esfahanian

بازگشت