سايت رسمي مجيداخشابي , مقاله , سينماوتئاتر , هنرهاي هفتگانه , سينماي جهان, سينماي ايران,فيلم , سينما , ژانر اجتماعي, جنايي , بدشانس ترین کاراکترهای تاریخ سینما
برای خیلی از مردم، سینما مترادف جهان رویایی و پایان های شاد است. جهانی که در آن اگر برای قهرمان فیلم اتفاقی هم می افتد، زمینه ساز موفقیت و پیروزی است. دنیای سینما را، دنیای شانس و اقبال و اتفاقات خوب می دانند. اما راستش این تفکر خیلی هم به حقیقت نزدیک نیست. قهرمانان فیلم های سینمایی هم خیلی وقت ها درست مثل زندگی عادی بدشانسی می آورند. (گاهی حتی بیشتر از یک آدم معمولی) نشریه توتال فیلم فهرستی از بدشانس ترین شخصیت های تاریخ سینما را تهیه کرده است که با هم نگاهی به این کاراکترها و فیلم هایشان می اندازیم...
● جان مک کلین در «سخت جان» (۱۹۸۸ ۲۰۰۷)

بدشانسی ها: نه تنها همسرش ترکش کرده و زندگی خانوادگی اش از هم پاشیده، معلوم نیست در وجودش چه چیزی نهفته که همواره هدف حمله تروریست ها واقع می شود، بخصوص هم در روزهای کریسمس. همان طور که خودش هم در سری دوم فیلم «سخت جان» می گوید: «چطور ممکن است یک اتفاق بد دوبار برای یک نفر تکرار شود؟»

پایان خوش؟: تروریست ها که همیشه در کمینش هستند. اما وقتی به قسمت چهارم «سخت جان» می رسیم، همسرش به خانه برمی گردد و تازه روابطش با دخترش هم بهتر می شود. لااقل از نظر خانوادگی پایان شادی دارد.● دیوید درایتون در «مه» (۲۰۰۷)

بدشانسی ها: درایتون آنقدر بدشانس است که توسط یک سری مهاجمان فضایی که از کرات دیگر آمده اند محاصره شود. تازه این اول مشکلاتش است. دست سرنوشت او را به جایی می رساند که مشت های محکم تری هم می خورد.

پایان خوش؟: پایان خوشی در کار نیست. درست چند لحظه بعد از اینکه درایتون به سمت پسر خودش شلیک می کند(تا او را از شر یک مرگ وحشتناک توسط هیولاها راحت کند)، سر و کله ارتش پیدا می شود و شهر را نجات می دهند.● جورج بیلی در «چه زندگی شگفت انگیزی است» (۱۹۴۶)

بدشانسی ها: از گوش چپ کاملا ناشنواست. مجبور است تجارت خانوادگی شان را مدیریت کند که چندان علاقه ای به آن ندارد. با وجود آنکه آدم صادق و درستی است کسب و کارش رو به نابودی می رود. مجبور می شود از پول ماه عسلش برای پرداخت بدهی هایش استفاده کند. نمی تواند آن طور که می خواهد به جنگ برود و خلاصه واقعا: «زندگی شگفت انگیزی است».

پایان خوش؟: تجارتش دوباره رونق می گیرد و جورج متوجه می شود که فداکاری های او تا چه اندازه برای مردم شهرش اهمیت داشته است و اگر نبود زندگی همه چقدر فرق می کرد.● رومئو و ژولیت در فیلم «رومئو+ژولیت» (۱۹۹۶)

بدشانسی ها: نقشه هوشمندانه ژولیت به خاطر یک سری اتفاقات ناخوشایند به هم می خورد و نامه اش به رومئو نمی رسد. درنتیجه رومئو فکر می کند ژولیت مرده و خودش را می کشد. و از آنجا که مصیبت هایشان تمامی ندارد، ژولیت هم می خواهد مثل او به دامان مرگ برود.

پایان خوش؟: نه واقعا. هر چند آخر ماجرا دو خانواده ای که با هم مشکل دارند، آشتی می کنند و به صلح می رسند اما فرزندان شان در نهایت زنده نخواهند شد.● پیتر پارکر در «مرد عنکبوتی» (۲۰۰۲ ۲۰۰۷)

بدشانسی ها: پدر و مادرش هر دو از دنیا رفته اند. عموی موردعلاقه اش توسط یک دزد کشته شده(که پیتر نتوانسته جلویش را بگیرد) و یک عنکبوت رادیواکتیویته او را نیش می زند و مسئولیت هایش را در قبال مردم و شهرش اضافه می کند. زندگی برای پیتر جوان اصلا ساده نیست.

پایان خوش؟: پایان خوش ماجرا وقتی اتفاق می افتد که پیتر قاتل عمویش را می بخشد. با هری کنار می آید و با مری جین تشکیل خانواده می دهد. همه این ها البته تا زمانی است که آشفتگی های جدید در فیلم«مرد عنکبوتی شگفت انگیز» به راه بیفتد و پارکر دوباره درگیر ماجراها شود.● ایوان تری بورن در «اثر پروانه ای» (۲۰۰۴)

بدشانسی ها: ایوان کودکی سختی داشته. اما اوضاع برایش از این هم بدتر می شود وقتی می فهمد که توانایی سفر در زمان و بازگشت به گذشته را دارد. حالا باید به چالش با اتفاقات گذشته هم بپردازد. آنقدر سرنوشت ناگواری دارد که خیلی ها فکر می کنند او نفرین شده است و جای تعجب هم ندارد.

پایان خوش؟: در یک کات سینمایی می بینیم که او بالاخره با همه این موارد کنار آمده است. البته پایان فیلم چندان هم شاد و خوش نیست.● ادواردو ساورین در «شبکه اجتماعی» (۲۰۱۰)

بدشانسی ها: بدشانسی های ساورین در واقع از وقتی شروع می شود که شان پارکر درگیر ماجراهای مربوط به شبکه اجتماعی می شود. پارکر، مارک زوکربرگ را علیه رفیق قدیمی اش می شوراند و واداراش می کند که ساورین را از هیات مدیره فیس بوک کنار بگذارد. شاید بتوان او را سرزنش کرد که چرا سر قراردادهای اداری اش با زوکربرگ دقت کافی نداشته اما آیا واقعا می شود کسی را برای اعتماد به دوستش مورد سرزنش قرار داد؟

پایان خوش؟: ساورین مبلغ کلانی می گیرد تا از شکایتش صرفنظر کند. اسمش هم به عنوان یکی از بنیانگذاران سایت فیس بوک باقی می ماند. اما رابطه دوستی او با زوکربرگ کاملا گسسته می شود. در حقیقت داستان غم انگیزی است.● کاپیتان جک اسپارو در «دزدان دریایی کاراییب» (۲۰۰۳ ۲۰۱۱)

بدشانسی ها: از یک طرف کاپیتان اسپارو توانایی فوق العاده ای در فرار از دست نیروهای ارتش سلطنتی دارد. اما از طرف دیگر نه قدرت تصاحب یک کشتی را دارد و نه می تواند صاحب پول یا یک عشق واقعی شود. جک اسپارو هم نفرین شده است اما خوب می تواند با بدشانسی های زندگی اش کنار بیاید و به آینده امیدوار باشد.

پایان خوش؟: جک هنوز با قدرت به عنوان یک دزد دریایی به فعالیت هایش ادامه می دهد که خب همین به معنای یک پایان خوش برای فیلمی از کمپانی دیزنی است. هرچند برای خود این کاراکتر خیلی پایان خوبی نباشد.● دکتر رابرت مورگان در «آخرین مرد روی زمین» (۱۹۶۴)

بدشانسی ها: رابرت بر روی کره زمین کاملا تنهاست. زمینی که گرفتار خون آشام ها شده. خیلی از مردم فکر می کنند که بهتر بود رابرت مرده باشد تا اینکه به عنوان ناجی تنها روی زمین باقی مانده باشد. به هرحال وقتی او روی زمین خالی از سکنه سگی را پیدا می کند که مانند خودش تنهاست، ارواح برمی خیزند و به کمکش می آیند.

پایان خوش؟: مورگان متوجه می شود که آن سگ بیماری مسری دارد و مجبور می شود او را بکشد. لحظه تعیین کننده و البته ناراحت کننده ای است.● تامی ویلیامز در «رهایی از شاوشنک» (۱۹۹۴)

بدشانسی ها: تمام چیزی که تامی از زندگی اش می خواهد این است که تحصیل کند اما او سهوا گرفتار ماجراهای کثیف پولشویی می شود. او می خواهد خودش را از این ماجراها دور نگه دارد اما هر چه بیشتر تلاش می کند، انگار کمتر موفق می شود.

پایان خوش؟: یک گلوله به سر تام شلیک می شود و او حتی نمی داند چه کسی مقصر گیر افتادنش بوده.● مایکل فارادی در «جاده آرلینگتون» (۱۹۹۹)

بدشانسی ها: فارادی همه تلاشش را به کار می برد تا عملیات تروریستی اولیور لانگ در انفجار ساختمان فدرال را خنثی کند. متاسفانه کارها جوری پیش می رود که او مجبور می شود اجازه دهد بمب گذار نقشه اش را عملی کند.

پایان خوش؟: نه کاملا. فارادی مجبور می شود خودش بمب را منفجر کند تا به هدفش برسد اما مجبور می شود به خودش انگ تروریست بودن بزند.

فرستنده: سمانه جعفري
مسئول بخشهاي: آزاد- مطبوعات- كتابخانه عمومي
ايميل: samanejafari88@yahoo.com

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.