بازیگرانی كه در جشنواره‌ كارگردان شدند
چه این‌كه فردی از بازیگری آغاز كرده و به كارگردانی رسیده باشد ـ كه نمونه‌های فراوانی دارد ـ و چه برعكس كه از كارگردانی شروع كرده و...بازیگر ـ كارگردان همیشه تركیب وسوسه‌برانگیزی برای تماشاگران بوده است. چه این‌كه فردی از بازیگری آغاز كرده و به كارگردانی رسیده باشد ـ كه نمونه‌های فراوانی دارد ـ و چه برعكس كه از كارگردانی شروع كرده و جذابیت‌های بازیگری او را جلوی دوربین آورده باشد ـ كه این یكی نیز بی‌سابقه نیست، اما امسال در جشنواره سی‌ام فیلم فجر شاهد حضور چند بازیگر ـ كارگردان در فیلم‌ها و یك نمونه بر عكس آن در جشنواره هستیم.
امسال رضا عطاران با فیلم «رضا هرگز نمی‌خوابد» در جشنواره به عنوان كارگردان حضور دارد. او كه سال گذشته یكی از بهترین‌های سینمای ایران بود و توانست تندیس جشن خانه سینما را هم از آن خود كند، امسال اولین فیلم سینمایی‌اش را راهی جشنواره كرده است. عطاران، سابقه كارگردانی آثار موفق تلویزیونی را در كارنامه اش دارد و در همان آثار هم نشان داده است كه در بیان حرف‌هایش در آثار نمایشی‌اش برای خودش سبك دارد و بسیاری از سینماگران و مشتاقان سینما منتظر اكران فیلم او در جشنواره هستند تا ببینند اولین دستپخت عطاران در سینما چگونه خواهد شد.
حمید امجد هم جزو اولین‌های جشنواره سی‌ام است. او كه یكی از بازیگران خوب تئاتر ایران و البته كارگردان و نویسنده تئاتر هم هست، سابقه بازی در فیلم‌هایی همچون «گاهی به آسمان نگاه كن» كمال تبریزی و «مسافران» بهرام بیضایی را دارد.
«آزمایشگاه» او یكی از فیلم‌هایی است كه در جشنواره حضور خواهد داشت. پس از حمید سمندریان با فیلم به یادماندنی «تمام وسوسه‌های زمین» و علی رفیعی با خاطره خوب سینمایی‌اش یعنی «ماهی‌ها هم عاشق می‌شوند» این سومین اهل تئاتری‌ای است كه وارد عرصه كارگردانی سینما می‌شود. (البته بهرام بیضایی را ما جزو سینماگران حساب كردیم!)
فرامرز قریبیان نیز سومین بازیگری است كه در جشنواره سی‌ام نامش در تیتراژ به عنوان كارگردان خواهد آمد. او پس از 12 سال كه از ساخته قبلی‌اش یعنی «چشم‌هایش» می‌گذرد، تصمیم گرفته داستانی تازه را روی پرده بیاورد. «گناهكاران» عنوان فیلم تازه قریبیان است كه او ترجیح داده در سكوت كامل خبری و بی‌حاشیه ساخت آن را به اتمام برساند؛ فیلمی كه نوشتن فیلمنامه‌اش به عهده پسر این بازیگر یعنی سام قریبیان است. نوجوان فیلم «ترانزیت» حالا با نوشتن فیلمنامه گناهكاران در جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت.
بازیگر ـ كارگردان بعدی پیمان معادی است. او كه با بازی شگفت‌انگیزش در فیلم تحسین شده «جدایی نادر از سیمین» توانست خرس نقره‌ای برلین را از آن خود كند، امسال با ساخت فیلم «برف روی كاج» در جشنواره حضور خواهد داشت؛ فیلمی كه با حضور خود او و البته مهناز افشار كلید خورده و آماده نمایش در جشنواره است. معادی پیش از آن كه به بازی روی آورد یكی از فیلمنامه‌نویسان مهجوری بود كه كمتر كسی به او توجه داشت، اما كشف استعداد بازیگری او توسط اصغر فرهادی، سینمای ایران را صاحب بازیگری كرد كه تا مدت‌ها می‌توان از آن استفاده كرد. معادی تجربه حضور در صحنه را هم پیدا كرد. او كه تاكنون روی صحنه تئاتر در برابر تماشاگران قرار نگرفته بود، با ایفای نقشی در تئاتر «خشكسالی و دروغ» اثر پرحاشیه محمد یعقوبی روی سن تئاتر رفت تا ثابت كند فقط بازیگر جلوی دوربین نیست و می‌تواند مثل شهاب حسینی از پس بازی سخت تئاتری هم برآید. فیلم او در جشنواره می‌تواند سكوی پرشی برای معادی باشد تا توانایی‌هایش را در عرصه كارگردانی هم ثابت كند.
علی مصفا دیگر بازیگر ـ كارگردانی است كه در جشنواره حضور خواهد داشت. «پله آخر» دومین ساخته سینمایی علی مصفا بعد از «سیمای زنی در دوردست» است كه در آن لیلا حاتمی، علی مصفا و علیرضا آقاخانی به ایفای نقش می‌پردازند.
این فیلم داستان امین، دكتری میانسال است كه پس از سال‌ها به ایران برگشته و با مادرش تنها زندگی می‌كند. او با شنیدن خبر مرگ یكی از دوستان دوران كودكی‌اش به خانه او می‌رود و درگیر ماجرای مرگ وی می‌شود. تجربه نخست مصفا در عرصه كارگردانی چندان دلچسب از آب درنیامد و بازی لیلا حاتمی در آن چندان چنگی به دل نمی‌زد، اما این تركیب دوباره در فیلم تازه مصفا تكرار شده است.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.