معرفثي، زندگي نامه، زندگي، معرفينامه، معرفي مشاهير،موسيقي، مشاهير هنري جهان، مشاهير موسيقي، بانوان، موسيقي زنان، قمر، قمرالملوك وزيري، شهريار، سكته قلبي، سپنتا، ايرج ميرزا، سايت، رسمي، سايت رسمي مجيد اخشابي
اين بار هم يكي از اهالي موسيقي را مي خواهيم معرفي كنيم. ولي اين بار يك مرد نيست. اين بار به معرفي يك بانو پرداخته ايم. بانويي كه صدايي جاودان و دلي گشاده داشت و هنوز هم به نيكي از وي ياد مي شود. از قمرالملوك وزيري...قمرالملوک در تاکستان قزوین زاده شد. او هنگام تولد پدر نداشت و در ۱۸ ماهگی مادرش هم مرد و از این زمان تحت سرپرستی مادربزرگش که روضه‌خوان زنانه حرم ناصرالدین شاه بود قرار گرفت. او در جایی گفته‌است: «من مدیون تربیت اولیهٔ خودم هستم. چرا که همان پامنبری کردن‌ها به من جرأت خوانندگی داد.»
در جوانی پس از آشنائـی با استاد مرتضی نی‌داود با ردیف موسیقی ملی آشنا شد و راهش را برای کسب تجربیات از استادان دیگر هموار ساخت. کار پیشرفت قمر در مدتی کوتاه به آنجا رسید که کمپانی «هیز ماسترز ویس» به خاطر ضبط صدای او دستگاه صفحه پر کنی به تهران آورد. بعد از آن کمپانی «پولیفون» هم آمد. به گفته ساسان سپنتا ۲۰۰ صفحه از قمر ضبط شده‌است.
قمر نخستین کنسرت خود را در سال ۱۳۰۳ برگزار کرد. روز بعد نظمیه از او تعهد گرفت که بی حجاب کنسرت ندهد. قمر عواید کنسرت را به امور خیریه اختصاص داد. قمر در سفر خراسان در مشهد کنسرت داد و عواید آن را صرف آرامگاه فردوسی نمود. در همدان در سال ۱۳۱۰ کنسرت داد و ترانه‌هایی از عارف خواند. وقتی نیرالدوله والی خراسان چند گلدان نقره به او هدیه کرد آن را به عارف پیشکش نمود. با این که عارف مورد غضب والی و دستگاه رضاشاه بود. در سال ۱۳۰۸ به نفع شیر و خورشید سرخ کنسرت داد و عواید آن به بچه‌های یتیم اختصاص داده شد.
گشایش رادیو ایران در سال ۱۳۱۹ صدای قمر را به عموم مردم رساند. عارف قزوینی و ایرج‌میرزا و تیمورتاش وزیر دربار، شیفته او شده بودند. با این‌همه قمر از گردآوری زر و سیم پرهیز می‌کرد و درآمدهای بزرگ و هدایای گران را به فقرا و محتاجان می‌داد.
گويند محمد حسين شهريار نيز براي وي شعري سروده است با اين موضوع:« از كوري چشم فلك امشب قمر اينجاست» قمرالملوک وزیری در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۳۸ در شمیران، در فقر و تنگدستی مطلق به سکته مغزی درگذشت. وی در گورستان ظهیرالدوله بین امامزاده قاسم و تجریش شمیران به خاک سپرده شده‌است.بر روي سنگ قبرش اين شعر نوشته شده:
تنها نه قمر بود هنرمند به عالم. روح ملكي بود كه در جسم بشر رفت
آتشي در سينه دارم جاوداني/ عمر من مرگيست نامش زندگاني
رحمتي كن كز غمت جان مي سپارم/ بيش از اين من طاقت هجران ندارم


به همّت: سونيا خندان
مسئول انجمن هاي: عر فان_ مسائل مختلف ادبي
ايميل: hakimnezami9990@yahoo.com
شناسه: hakimnezami9990

1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.