قهرمانان کودک سینمای ایران
قهرمانان کودک سینمای ایران

«دونده»، «بی بی چلچله»، «رابطه»، «کلید»، «خانه دوست کجاست »، «پرنده کوچک خوشبختی»، «شیرک» ، «باشو غریبه کوچک»، «گال»، «گلنار»، «نیاز»، «چکمه» ، «شرم» ، «بادکنک سفید»، «پدر» ، «بچه های آسمان»، «مربای شیرین»، «ترکش های صلح» و «کودک و فرشته» از جمله فیلم های سینمایی ایران هستند که کودکان و نوجوانان بازیگر در روند داستان فیلم نقش مهمی دارند و به نوعی قهرمان آن هستند...همزمان با روز جهانی کودک آثار مطرح سینمای ایران را که کودکان و نوجوانان حضور پررنگی در آنها داشته اند در این گزارش بررسی می شود.

«دونده» به کارگردانی امیر نادری در سال ۶۴ از اولین فیلم های سینمایی در بعد از انقلاب اسلامی است که نقش اصلی را یک نوجوان دارد.

این فیلم درباره نوجوانی به نام «امیرو» است که تنها و بی کس در رویای سفری ناشناخته در یک کشتی متروکه کنار بندری در جنوب زندگی می کند و روزگار را با اشتغال به کارهای مختلف می گذارند. او برای این که بداند آن سوی بندر که کشتی ها و هواپیماها می روند کجاست باید دانستنی هایش را بیشتر کند و به مدرسه شبانه روز می رود.

«بی بی چلچله» در سال ۶۵ به کارگردانی کیومرث پوراحمد درباره مجید کودک ۹ ساله ای است که در یک خانواده روستایی در یکی از مناطق شمال ایران همراه مادر خود در خانه ناپدری اش زندگی می کند. او در برخورد کودکانه با راننده کامیونی قصد انتقام از آن را می گیرد ولی به زودی این احساس تبدیل به یک نوع رابطه پدر و فرزندی می شود.

در همان سال ابراهیم فروزش «کلید» را می سازد که در آن هم کودک چهار ساله ای نقش اصلی را دارد که در نبود مادرش برای نگهداری برادر یک ساله اش دچار مشکل می شود و ماجراهایی پیش می آید.

پوران درخشنده هم در فیلم «رابطه» کارکتر اصلی فیلم را یک نوجوان پانزده ساله ناشنوا قرار داده که در محیط اجتماعی و خانوادگی مورد بی توجهی قرار می گیرد که گرفتار بحران روحی شده و حالت انزوا پیدا می کند تا اینکه رفته رفته با کمک معلمش به توانایی هایش شناخت پیدا می کند.

«خانه دوست کجاست؟» به کارگردانی عباس کیارستمی دیگر فیلم ساخته شده در سال ۶۵ است که داستانش کاملا توسط پسر بچه ای پیش می رود و روایت دانش آموزی است که دفتر همکلاس خود را اشتباها برداشته و با خود به خانه آورده است در حالیکه معلم تاکید کرده دانش آموزان باید تکالیف خود را در دفتر مخصوص تکالیف شب انجام دهند. او راه دوری را طی می کند تا دفتر را به دوستش برساند.

پوران درخشنده در سال ۶۶ و فیلم «پرنده کوچک خوشبختی» بار دیگر یک نوجوان ناشنوا را کارکتر اصلی فیلمش قرار می دهد که معلمه جوانی با تلاش فراوان سعی در اصلاح شخصیت ناسازگار او دارد.

«شیرک» در همان سال به کارگردانی داریوش مهرجویی درباره پسر چهارده ساله ای به نام شیرک است که پدرش را در حمله گراز ها از دست داده و تصمیم می گیرد به جنگ گرازها برود.

«آب باد خاک» امیر نادری در سال ۶۷ داستان پسر بچه ای است که زمان خشکسالی و بی آبی مفرط در یکی از مناطق جنوبی ایران به دنبال یافتن پدر و مادرش است.

«باشوغریبه کوچک» ساخته بهرام بیضایی در سال ۶۷ یکی از پررنگ ترین شخصیت های کودک و نوجوان سینمای ایران را به تصویر کشیده است.

این فیلم درباره باشو کودکی است که خانواده و کاشانه اش را در بمباران از دست داده و ناخواسته و گریزان به منطقه ای بسیار دور از جنگ می رود. اما در این محیط همه چیز برایش غریب و ناشناخته است.

«گال» به کارگردانی ابوالفضل جلیلی در سال ۶۷ درباره حامد نوجوانی است که به خاطر جرائم کم اهمیت به ندامتگاه نوجوانان فرستاده می شود. که رفتار مربیان پرورشی به تدریج در او تاثیر گذاشته و او را با محیط هماهنگ می سازد.

در همان سال کامبوزیا پرتوی فیلم شاد و کودکانه «گلنار» را می سازد درباره دخترکی روستایی که به دنبال دستمال برجا مانده از مادرش که باد آن را برده است به جنگل می رود و گم می شود. او در جنگل به کلبه ای پناه می برد که متعلق به آقا و خانم خرس است که ماجراهای اصلی فیلم در آنجا اتفاق می افتد.

غزل شاکری که چندی پیش در فیلم «آینه های روبرو» بازی کرد در فیلم «گلنار» نقش دخترک روستایی را بازی کرده است.

«رقص خاک» به کارگردانی ابوالفضل جلیلی در سال ۷۰ روایت پسر نوجوانی به نام ایلیا است که تنها در کورپز خانه ای سنتی کار و زندگی می کند.

«نیاز» به کارگردانی علیرضا داوود نژاد که بسیاری آن را موفق ترین فیلم این کارگردان می دانند درباره نوجوانی است که پس از مرگ پدرش تصمیم می گیرد سرپرستی خانواده اش را برعهده بگیرد. به همین دلیل در چاپخانه ای مشغول به کار می شود و ...

«بازی بزرگان» ساخته کامبوزیا پرتویی در سال ۷۱ است که داستانش در آغاز جنگ تحمیلی اتفاق می افتد و روایت دخترکی است که در میان اجساد یک شهر مرزی که مورد هجوم قرار گرفته اند زنده مانده و در هنگام گریز نوزادی را می یابد و حال او مادری است که در هنگام جنگ باید نوزادش را نگهداری کند.

«چکمه» ساخته محمد علی طالبی درباره دختر بچه ای است که چکمه هایی برای او خریده اند و برایش زیباترین چیزهای دنیا است. اما در برخورد با یک پسر بچه در می یابد که چه چیز می تواند زیباتر از چکمه های او باشد.

کیومرث پوراحمد در ادامه ساخت مجموعه «قصه های مجید» سه داستان آن را با نام های «شرم» ، «صبح روز بعد» و «نان و شعر» در قالب سه فیلم سینمایی ساخت که نوجوانی بنام مجید شخصیت اصلی این فیلم ها است.

در سال ۷۲ کمال تبریزی در فیلم «کودک قهرمان» خانواده ای چهار نفره را به تصویر کشید که مورد هجوم عراقی ها قرار گرفتند و در نهایت پسر نوجوان آنها وظیفه سرپرستی از خانواده را برعهده می گیرد و با کشتن دو سرباز عراقی داستان را پیش می برد.

«بادکنک سفید» ساخته جعفر پناهی در سال ۷۳ هم از جمله فیلم هایی است که یک کودک نقش محوری در فیلم دارد و روایت راضیه کودکی است که پول خرید ماهی قرمز شب عید را گم می کند.

مجید مجیدی در فیلم «پدر» در سال ۷۴ مهرالله نوجوانی ۱۴ ساله را به تصویر می کشد که پس از فوت پدر برای تامین امرمعاش خود و خانواده اش به یکی از شهرهای جنوب کشور سفر می کند. او در مراجعت به زادگاهش متوجه تغییراتی اساسی در خانواده اش می شود.

مجیدی یک سال بعد در فیلم «بچه های آسمان» هم شخصیت اصلی فیلم ش را نوجوانی به نام علی قرار داد و بعد ها نیز در فیلم «رنگ خدا» نوجوانی نابینا را روایت کرد.

حمید جبلی در اولین تجربه کارگردانی اش در سینما در سال ۷۷ «پسر مریم» را درباره رحمان ، موذن نوجوان و خوش صدای روستایی در حوالی استان ارومیه به تصویر کشید.

فیلم «ترکش های صلح» در سال ۷۹ ساخته علی شاه حاتمی داستانش در یک شهر مرزی روایت می شود و نوجوانی به نام جمعه که به همراه تعدادی دیگر از اهالی به کار جمع آوری ضایعات جنگی مشغول است.

«مربای شیرین» ساخته مرضیه برومند درسال ۸۰ درباره جلال نوجوان ۱۲ ساله ای است که گرفتار باز کردن شیشه مربا می شود.

در سال ۸۱ هم رهبر قنبری در فیلم «پرنده باز کوچک» نوجوانی به نام بهروز را به تصویر کشید که با تقلید صدای پرندگان آنها را اطراف خود گرد می آورد و در نهایت علی رغم میل باطنی اش به خاطر فقر شدید خانواده مجبور می شود به کمک شکارچی پرندگان بشتابد.

از فیلم های سال های اخیر نیز می توان به «کودک و فرشته» ، ساخته مسعود نقاش زاده اشاره کرد که پسر و دختر نوجوانی را در زمان اشغال خرمشهر روایت می کند.

در عین حال می توان به فیلم های دیگری چون «بهار»ابوالفضل جلیلی، «ماهی» کامبوزیا پرتوی، «مشق شب» عباس کیارستمی، «کاکلی» فریال بهزاد، «علی و غول جنگل» مسعود رسام و بیژن بیرنگ، «بهترین بابای دنیا» داریوش فرهنگ، «دره شاپرک ها» فریال بهزاد، «رقص خاک» ابوالفضل جلیلی، «گربه آوازه خوان» کامبوزیا پرتوی، «مرغابی وحشی» مسعود کرامتی، «مریم و می تیل» فتحعلی اویسی، «تیک تاک» محمد علی طالبی، «شاخ گاو» کیانوش عیاری، «قله دنیا» عزیزاله حمیدنژاد، «دان» ابوالفضل جلیلی و «مرد کوچک» ابراهیم فروزش اشاره کرد که با حضور شخصیت های کودک و نوجوان روایت می شود.


فرستنده: سمانه جعفري
ايميل: samanejafari88@yahoo.com
ايدي ياهو: samanejafari88

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.