صفحه اصلي > مطالب و مقالات / ورزشی > آشنایی با ورزش های رزمی و دفاع شخصی

آشنایی با ورزش های رزمی و دفاع شخصی


13 مهر 1394. نويسنده: parisa.h
آشنایی با ورزشهای رزمی و دفاع شخصی

آشنایی با ورزش های رزمی و دفاع شخصی


بهترین هنرهای رزمی برای دفاع شخصی

هنرهای رزمی یکی از پرطرفدارترین شاخه های ورزشی در همه دوران ها بوده است.این شاخه ورزشی در ابتدا برای دفاع از خود در برابر مهاجمین و جنگجویان مورد استفاده قرار میگرفته ولی به مرور زمان به شاخه ای ورزشی و شامل تعداد بسیار زیادی رشته تبدیل شده است.
در این مطلب قصد داریم تا رشته های برتر هنرهای رزمی را که بالاترین کارایی در دفاع شخصی را دارند برای شما معرفی کنیم.

Kickboxing
آشنایی با ورزش های رزمی و دفاع شخصی

کیک بوکسینگ هنر ترکیب دست و پاست و به چندین رشته تقسیم بندی میشود که یکی از معروفترین رشته های آن موی تای میباشد.

بارزترین مشخصه این رشته این است که تمامی حرکات آن به صورت ضربه زدن میباشد و اجزایی که میتوان از آنها برای ضربه زدن استفاده کرد شامل مشت ها ،روی پا،آرنج و زانو میشود.همچنین در این رشته در مقابل ضربه ها دو واکنش وجود دارد یکی دفاع و دیگری جاخالی دادن میباشد.

با ترکیب حرکات دست و پا در این رشته میتوان سلاحی قدرتمند و مخرب را برا مقابله با حرف در درگیریها بوجود آورد .این رشته نیازمند قدرت بدنی بالا میباشد که از طریق تمرین و ممارست میتوان به آن دست یافت

بیشترین حرکاتی که در این رشته بکار میرود ضربات مستقیم مشت و ضربه به ران پای حریف است.

Karate

این رشته بیشتر بر منحرف کردن ضربات حریف و سپس حمله تاکید دارد.به عنوان مثال فرض کنید که حریفتان با چاقو به شما ضربه میزند.در این رشته ابتدا چاقوی حریف را منحرف کرده یا به نوعی از مسیر چاقو خارج میشوید و سپس با زدن ضربه ای به حریف خود آسیب میزنید

در این رشته علاوه بر زدن ضربه از گرفتن حریف و پرتاب او نیز استفاده میشود و کارایی بالایی در درگیری های خیابانی دارد.

Aikido

این رشته شیوه ای بسیار جالب برای مقابله با حریف دارد و آن استفاده از نیروی حریف برای ضربه زدن به اوست به این معنی که فرد دفاع کننده با توجه به حرکتی که طرف مقابل او انجام میدهد با اجرای تکنیکی نیروی فرد را به ضد خود فرد استفاده میکند و به او آسیب میرساند.یکی از معروفترین اساتید این رشته استیون سیگال میباشد که دارای کمربند مشکی دان ۷ است.

این رشته بسیار قدرتمند است و با حرکتی به ظاهر ساده می‌توان به حریف آسیبی جدی وارد آورد.

Wing Chun

وینگ چون در سالهای اخیر بسیار معروف شده و طرفداران بسیاری هم پیدا کرده است که شاید مهمترین علت معروفیت آن بروسلی باشد.

بروسلی آموزش هنرهای رزمی خود را تحت نظر استاد ایپ مان در رشته وینگ چون آغاز کرد و سپس با ترکیب حرکات این رشته و رشته های دیگر سبک جیت کاندو را پایه گذاری کرد.

وینگ چون ورزشی است که در آن تقریبا از تمام نقاط بدن برای ضربه زدن استفاده میشود و سعی بر این است که ضربه از کوتاه ترین مسیر به حریف زده شود. بیشترین ضربات در این رشته ضربات تیغه وقسمت بیرونی کف دست است.

Jiu-Jitsu

این رشته از فنون قفل کردن و فشار بر مفاصل حریف استفاده میکند و بسیار موثر و قدرتمند میباشد.این رشته شباهت هایی به رشته آیکیدو دارد و هرکدام از آنها نقاط قوت خاص خود را دارند.

Jeet Kune Do

همانطور که در بالا گفته شد مبتکر این سبک بروسلی یکی از بزرگترین رزمی کاران تاریخ است. او این رشته را برای استفاده در درگیری ها و مبارزات ابداع کرد و در آن از موثرترین حرکات که دارای بیشترین قدرت آسیب رسانی میباشند استفاده کرده است.

Western Boxing

بوکس رشته ای بسیار عالی هم از نظر دفاع و هم از لحاظ هیجان میباشد.این رشته یکی از پرطرفدارترین رشته های رزمی میباشد.در این رشته فقط استفاده از مشت مجاز است.فرد میتواند با زدن مشت به صورت و بالاتنه حریف به او آسیبهای جدی وارد کند.در این رشته بخاطر قدرت فوق العاده ضربات سعی بر این است که بجای دفاع کردن ضربات را جاخالی بدهند.

از این رشته میتوان در درگیری ها استفاده فوق العاده ای کرد زیرا افرادی که در این رشته فعالیت دارند دارای قدرت بدنی بالا و در عین حال چابکی فوق العاده ای هستند.

Brazilian Jiu-jitsu

جوجیتسوی برزیلی ترکیبی از پرتاب های جوجیتسو و کنترل حریف بر روی زمین بوسیله قفل کردن مفاصل و فشار بر نقاط حساس بدن است.به جرات میتوان گفت که این رشته یکی از عالی ترین رشته های رزمی برای آسیب رساندن به حریف در درگیری هاست که با وارد آوردن نیروی بیش از اندازه بر بدن حریف باعث آسیب های جدی به حریف میشود.

Keysi Fighting Method

این رشته توسط Justo Dieguez پایه گذاری شده است که در آن از فنون درگیری نزدیک مثل جوجیتسو و همچنین از هر وسیله در دسترس (مثلا یک خودکار) استفاده میشود و هدف آن از کار انداختن حریف در کوتاه ترین زمان ممکن است.

Krav Maga

این رشته یک روش مبارزه ای است که در کشور اسرائیل پایه گذاری شده است.در این رشته هدف ایجاد جراهت به حریف با هر وسیله ای میباشد و در آن هر نوع ضربه ای مانند ضربه به بیضه آموزش داده میشود و هیچ قانونی در آن وجود ندارد.این ورزش خشن علاوه بر ارتش اسرائیل به تازگی در اف بی آی نیز آموزش داده میشود.

هاپکیدو

هاپکیدو چیست ؟
هاپکیدو HAP KI DO به معنای (( هماهنگی- توازن = HAP )) و (( انرژی یا روح معنوی و فکری= KI ))و ( راه و روش= DO)
تمام افراد دارای کی (( KI )) ( نیروی یا انرژی) می باشند که از نفس ریشه می گیرد بنابراین تمرین تنفس عمیق یک جزء حیاتی و مهم هاپکیدو می باشد که باعث قویتر شدن جسم و روح ما می شوند و به ما کمک می کنند که نه تنها از خود در مقابل حملات مهاجمین محافظت کنیم بلکه بتوانیم خود را در برابر تفکر و اندیشه مسموم نیز مصون نگه داریم، از این طریق هاپکیدو به عنوان یک هماهنگی (تناسب و توازن) کلی عمل می کند و تاثیر دارد.

هاپکیدو تنها برای افراد قوی نمی باشد، زنان و بچه ها و افراد مسن نیز می توانند آن را یاد بگیرند زیرا هاپکیدو یک هنر رزمی طبیعی می باشد. هاپکیدو اصل نظم و هماهنگی و توازن می باشد یک روش تقویت ذهن و جسم ، یک روش ترکیب نیروهای فیزیکی و روحی بطوریکه فرد می تواند به عنوان یک موجود بشری کاملاً کامل و یکپارچه ظاهر شود.
هاپکیدو (هنر کره ای دفاع از خود) به عنوان یک سبک ملایم و نرم هنر رزمی در برابر سبکهای خشن و قوی که استفاده از نیرو و زور را در برابر نیرو بکار می برند و در نتیجه فقط به موضوع ساده تر اندازه و قدرت توجه می کنند در نظر گرفته می شود.
جریان انرژی و قدرت یک فرد مهاجم را به آرامی و با ملایمت منحرف کند یا مانع آن شود و این انحراف و تغییر مسیر به او اجازه می دهد که از نیروی مهاجم بر ضد خودش استفاده کند و منجر به شکست او شود.
از طریق استفاده از فشار روی چندین مفصل اسکلتی و نقاط فشار، قدرت خیلی کمی برای غلبه بر یک حریف لازم می باشد هاپکیدو نه تنها حمله را هدایت و کنترل می کند بلکه آن را دوباره به طرف خود حمله کننده بر می گرداند و سپس با تکنیکهای تهاجمی که می توانند خشونت و شدت ضربات حریف را کنترل کنند ادامه می یابد و باعث می شوند که حریف نتواند اقدامات خصمانه بعدی را انجام دهد.
فردی که به هاپکیدو آشنایی دارد و آن را تمرین می کند می تواند کنترل کامل مبارزه را در دست خود داشته باشد و باعث خنثی شدن تهاجم و ضربات حریف شود بدون اینکه لزومی باشد تا آسیب غیر قابل کنترل همانند آن چه که در بسیاری از سبکهای خشن مشاهده می شود وارد آورد.
هاپکیدو باعث آمادگی کامل جسمانی می شود که بنوبه خود باعث ایجاد تعادل، وضعیت متناسب بدنی، قابلیت انعطاف، زمان بندی، سرعت، هماهنگی عضلات نیروی مشترک و ازهمه مهمتر باعث ایجاد اعتماد از طریق نظم جسمانی و روحی می شود.

منبع:Asemoni.comوtamamayar.com

بازگشت