صفحه اصلي > مطالب و مقالات / مطالب و مقالات موسیقایی / موسیقی پیشنهادی > موسیقی پیشنهادی مجید اخشابی: قطعه زیبای "چهار فصل"

موسیقی پیشنهادی مجید اخشابی: قطعه زیبای "چهار فصل"


25 فروردین 1395. نويسنده: afsoonforootan
موسیقی پیشنهادی مجید اخشابی: قطعه زیبای "چهار فصل"

آنتونیو لوچو ویوالدی به ایتالیایی Antonio Lucio Vivaldi متولد ۴ مارس ۱۶۷۸ شهر ونیز ایتالیا است. آنتونیو کشیشی ونیزی و یکی از مشهورترین آهنگسازان دوران باروک و ویلنیستی چیرهدست بود. او به «کشیش موقرمز نیز مشهور بوده است.
آنتونیو لوچیو ویوالدی در ۴ مارس ۱۶۷۸ در ونیز پایتخت جمهوری ونیز به دنیا آمد. پدرش جوانی باتیستا تا قبل از آنکه به عنوان یک ویلنیست حرفهای شناخته شود، به آرایشگری میپرداخت. او ابتدا نواختن ویولن را به پسرش آموخت و سپس همراه او در سراسر ونیز به کنسرت دادن پرداخت. جوانی باتیستا یکی از اعضای Sovvegno dei musicisti di Santa Cecilia که میتوان گفت اتحادیهای برای موسیقیدانان و آهنگسازان محسوب میشد، بود. رییس این انجمن جوانی لگرنتزی maestro di cappella در بازیلیکای سن مارکو و یکی از آهنگسازان اولیه دوران باروک بود و ازاین رو احتمال دارد که آنتونیوی جوان اولین درسهای کمپوزیسون خود را از او گرفته باشد. این احتمال میرود که پدر ویوالدی نیز خود یک آهنگساز بوده باشد.

ویوالدی از یک بیماری که او آن را سفت شدن چانه مینامید رنج میبرد هرچند که این مشکل او را از ویولن نواختن و آهنگسازی باز نداشت. ویوالدی در سن ۱۵ سالگی یعنی در سال ۱۶۹۳ شروع به یادگیری درسهای کشیشی کرد. در سال ۱۷۰۳ در ۲۵ سالگی رسما به جامه کشیشان در آمد و از چندی پس از آن به «کشیش قرمز» نامی که احتمالاً به دلیل رنگ موهایش به او اطلاق میشد، مشهور شد. مدت کوتاهی بعد، در ۱۷۰۴ او به دلیل وضع نامناسب سلامتی اش از شرکت در جشن مَس مقدس انصراف داد و در اواخر سال ۱۷۰۶ از مقام کشیشی استعفا داد.

ویوالدی در ۱ دسامبر ۱۷۰۳ به سمت استادی ویولن پرورشگاهی در ونیز که Ospedale della pietà نام داشت، برگزیده شد. هدف این موسسه دادن سرپناه و تعلیم و تربیت به کودکان یتیم و بی سرپرست بود. پسران در این یتیم خانه پیشه ای را می آموختند و در 15 سالگی مجبور به ترک آنجا بودند. دختران تحت آموزش های موسیقیایی قرار می گرفتند که مستعد ترین آنها به عضویت ارکستر و گروه کر موسیقی این پرورشگاه در می آمدند.

ویوالدی بسیاری از کنسرت ها و قطعات مذهبی خود را برای کودکان این پرورشگاه تصنیف کرده است. او در سال 1701 علاوه بر آموزش ویولن وظیفه آموختن ویولا آلینگلزه را نیز عهده دار شد. در خلال این سال ها بود که ویوالدی بسیاری از قطعات خود را که شامل بسیاری از اپراها و کنسرت های او می شود، نوشت. در سال 1705 اولین مجموعه کارهایش را منتشر ساخت.

گام بزرگ دیگر او حرکت به رم در سال 1722 بود یعنی جایی که اپراهای او در سبکی نو مطرح شد و همان جایی که پاپ تازه بندیک سیزدهم ویوالدی را جهت نواختن موسیقی برای او فرا خواند. در همین زمانها بود که او کنسرت های آشنای چهار فصل را نوشت. بن مایه الهام آنها شاید ییلاق پیرامون مانتوا بوده باشد. این کنسرتها جنبش نویی در ادراک موسیقی به وجود آوردند: در آنها او نهرهای روان، آواز پرندگان، پارس سگ ها، وزوز حشره ها، چوپان های جارزننده، تندبادها، رقاص های مست، شب های خاموش، چشم اندازهای یخ زده، اسکی بازی کودکان بر روی یخ و آتش روشن کردن را به نمایش گذاشته است. 

یکی از جاودانه ترین آثار آنتونیو ویوالدی موسیقی کلاسیکی به نام "چهار فصل" یا همان The Four Seasons نام دارد که سایت 3 سوت دانلود برای اولین بار اقدام به پخش این آهنگ زیبا و بسیار آرامبخش در میان تمام سایتهای فارسی زبان نموده است. این آهنگ در بعضی تبلیغات تلویزیونی و برنامه های فرهنگی رادیو و تلویزیون پخش شده است. Antonio Lucio Vivaldi در 28 ژوئیه سال 1741 در شهر وین اتریش به دیار باقی پیوست.


کانال تلگرام مجید اخشابی
https://telegram.me/majidakhshabi


The Four Seasons


بازگشت