صفحه اصلي > مطالب و مقالات / مطالب و مقالات موسیقایی / موسیقی پیشنهادی > موسیقی پیشنهادی مجید اخشابی: Yanni - Prelude Nostalgi

موسیقی پیشنهادی مجید اخشابی: Yanni - Prelude Nostalgi


26 اردیبهشت 1395. نويسنده: afsoonforootan

 


یانی کریسومالیس (به یونانی: Γιάννης Χρυσομάλλης)‏ (زاده ۱۴ نوامبر ۱۹۵۴ – کالاماتا) معروف به یانی، موسیقیدان بزرگ، پیانیست، نوازندهٔ کیبورد و آهنگساز اهل یونان با شهرتی جهانی است. او تاثیرگزارترین موسیقیدان زنده جهان است.
عمدهٔ موفقیت وی با اجرای کنسرت در آکروپولیس یونان به دست آمدهاست که به عنوان پربیننده ترین و زیباترین کنسرت موسیقی از آن یاد میشود و با فروش ۷ میلیون نسخه، پرفروشترین ویدئوی موسیقی تاریخ بعد از «تریلر مایکل جکسون» است.
این کنسرت در ۶۵ کشور جهان پخش شد و نزدیک به یک میلیارد نفر آن را تماشا کردند.
همچنین آلبومهای وی با تعداد بیش از ۷۰ میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رفتهاست. موسیقیهای یانی در مسابقات المپیک، برنامهها و مسابقات ورزشی در تلویزیون به صورت گسترده پخش شدهاست. آثار او را نوعی موسیقی عصر نو مینامند. آثاری که به قدری متفاوت و هنرمندانه ساخته شده اند که تا به حال کسی نتوانسته بود در این سبک کار مشابهی که وی انجام داد انجام دهد. موسیقی یانی را موسیقی بین الملل مینامند چون وی خالق آثاری است که با فرهنگ ها و نژاد های گوناگون جهان ارتباط برقرار کرده است. اعضای ارکستر یانی هم از این قائده جدا نیستند و هر کدام از کشور های مختلفی هستند برای همین است که ارکستر یانی را ارکستر سازمان ملل میدانند.
یانی یک پیانیست و آهنگساز خودآموختهاست که نواختن آهنگ را برای خانواده خود شروع کردهاست، وی هیچ آموزش رسمی و غیررسمی برای یادگری نت نداشته. وی رکورددار شنا ۵۰ متر آزاد مردان در سال ۱۹۶۹ در ۱۴ سالگی برای کشور یونان است. یانی در ۱۸ سالگی برای تحصیل به دانشگاه مینسوتا رفت. وی در حالی که دانشجو بود به عضویت گروه افتابپرست درآمد و با چارلی آدامز آشنا شد و توانست موفقیت های زیادی با این گروه در ایالت های مینه سوتا، آیووا، ویسکانسین، ایلی نوی و داکوتای جنوبی به دست آورد. یانی در سال 1976 در رشته روانشناسی فارغ التحصیل شد. وی به شهر لس آنجلس نقل مکان کرد و با همکاری جان تش و چارلی آدامز در سال 1987 یک گروه موسیقی کوچک تشکیل داد که حاصل ساخت آلبوم های کلید تخیل، خارج از سکوت و روزهای آفتاب پرست بود.

کانال تلگرام مجید اخشابی
https://telegram.me/majidakhshabiYanni - Prelude Nostalgiبازگشت