صفحه اصلي > مطالب و مقالات / علم و آموزش / مطالب داغ > ویژگی‌های علمیِ یک عکس پروفایل منحصربه‌فرد چیست؟

ویژگی‌های علمیِ یک عکس پروفایل منحصربه‌فرد چیست؟


29 خرداد 1397. نويسنده: fereshteh akhavan


اگر شما نیز در زمره‌ی کسانی قرار دارید که به دنبال یک عکس پروفایل خاص برای اکانت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی هستند، این نوشتار از آنِ شماست. در ادامه به ۸ نکته از مواردی که یک عکس پروفایل خاص داراست پرداخته خواهد شد. این موارد به‌شدت بر روی مخاطب تاثیر می‌گذارند و جالب آن که این تأثیر، تأثیری ست ناخودآگاه و در واقع مخاطب پس از متاثر شدن از عکس پروفایل خاص شما متوجه نمی‌شود که این تصویر از چه رو بر روی او تاثیر گذاشته است.
با ما همراه باشید تا به همراه یک‌دیگر نگاهی داشته باشیم به ۸ نکته علمی که یک عکس پروفایل خاص را منحصر بفرد می کند!

ویژگی های علمی یک عکس پروفایل خاص
۱- توجه بیش‌تر به سمت چپ صورت:
احتمالاً تا کنون متوجه این نکته نشده‌اید که برای قرن‌ها هنرمندان ترجیح‌شان این بوده که در تصاویر پرتره سمت چپ صورت سوژه را نشان دهند. این امر برای زنان بیش از مردان قابل مشاهده است، به گونه‌ای که در ۷۸ درصد از تصاویر پرتره‌ی زنان سمت چپ صورت سوژه بیش‌تر قابل مشاهده است و این در حالی است که این رقم برای تصاویر پرتره‌ی مردان ۵۶ درصد است.

در همین راستا، دانش‌مندان دانشگاه Wake Forest یک سری آزمایش انجام دادند و دریافتند که ماجرای آگاهانه و ناآگاهانه‌ی ترجیح سمت چپ صورت در تصاویر چیست. جالب آن که این امر، یعنی ترجیح سمت چپ، هم برای اظهارات کلامی و هم برای واکنش مردمک چشم صادق بود.
نتیجه این شد که چهره‌ها و اظهارات ما کاملاً متقارن نیستند و این امر عمدتاً به سبب آن است که نیم‌کره‌های مغز ما عملکردی یکسان ندارند. نیم‌کره‌ی راست کنترلِ سمت چپ بدن ما را در اختیار دارد و عمدتاً با احساسات ما در ارتباط است. نتیجه‌ی آزمایش‌های این دانشمندان در کل این بود که ترجیح سمت چپ صورت به آن سبب است که این قسمت عاطفه و احساس بیش‌تری را نشان می‌دهد.
بهترین تصاویر پروفایل از این 8 مورد برخوردار هستند!

ویژگی‌های علمیِ یک عکس پروفایل منحصربه‌فرد چیست؟

تأکید بر سمت چپ صورت در نقاشی مونالیزا

در همین راستا، یکی از دلایلی که هنرمندان تصمیم گرفته‌اند کمتر سمت چپ صورت مردان را به نسبت زنان نشان دهند می تواند این باشد که سمت راست صورت نمایان‌گر سلطه و خویشتن‌داری است. یک مطالعه نیز در همین زمینه صورت گرفته و عمدتاً بر نقاشی‌های داوینچی تمرکز کرده است. در این مطالعه دریافته شده که تصاویری که سمت راست صورت را نشان می دهند بیش‌تر فعال و پرزور در نظر گرفته می شوند.

توصیه: بنابر آنچه که گفته شد، به جز کسانی که می خواهند خویشتن‌دار و پر قدرت به نظر برسند، هر کس باید عکس پروفایل اش رو به سمت چپ باشد تا بهتر عواطف را برانگیزاند. خلاصه آن که اولین مورد از ویژگی های یک عکس پروفایل خاص است که سوژه سمت چپ خود را نشان می دهد.

۲- درشت بودن مردمک:
اگر به دنبال آن اید که در تصاویر پروفایل‌تان یک شخص جذاب و قابل اعتماد به نظر بیایید، یک تصویر با مردمک‌های درشت‌تر چنین کاری را برای شما انجام می دهد. یک آزمایش بر روی چند نفر انجام شد و از آنان خواسته شد که در یک ویدئو به یک فرد از لحاظ اعتماد و اطمینان نمره دهند. جالب آن که محققان به صورت دیجیتالی اندازه‌ی مردمک چشم فردِ مورد نظر در ویدئو را تغییر دادند. نتیجه این شد که نه تنها هرچه اندازه‌ی مردمک چشم فرد مورد نظر بزرگ‌تر می‌شد برای افراد قابل اعتمادتر می‌شد، بلکه مردمک چشم خود بیننده‌ها نیز با بزرگ‌تر شدن مردمک چشم فرد داخل ویدئو بزرگ‌تر می شد.

توصیه: برای داشتن یک عکس پروفایل خاص ، و برای آن که قابل اعتماد تر به نظر برسید، اندازه‌ی مردمک چشم خود را در تصاویر بزرگ‌تر کنید.
خلاصه آن که دومین مورد از ویژگی های یک عکس پروفایل خاص این است که تصویر از مردمک‌های درشت‌تری برخوردار باشد.


مردمک هر چه درشت‌تر، بهتر!

۳- توجه به حلقه‌ی لیمبال:
احتمالاً نمی دانید حلقه‌ی لیمبال چیست. حلقه‌ی لمبال لبه‌ی تیره‌ی اطراف عنبیه‌ی چشم است. در همین راستا، آزمایشات دیگری صورت گرفته که این آزمایشات نیز نشان از آن دارند که چشم دریچه‌ای مناسب و عالی برای جذاب و قابل اعتماد جلوه داده شدن است. بر اساس این آزمایشات، هر چه حلقه‌ی لیمبال ضخیم‌تر نشان داده شود شخص مورد نظر جذاب‌تر به نظر می رسد.

افزون بر این، دانشمندان بر این نظر اند که ضخامت بیش تر این حلقه به معنای جوانی و سلامتی است.


حلقه‌ی لیمبال

توصیه: هنگامی که فتوشاپ را باز می کنید و درصدد تغییر اندازه‌ی مردمک برمی‌آیید، به حلقه‌ی لیمبال نیز توجه کنید و ضخامت‌اش را افزایش دهید. این سومین مورد برای داشتنِ یکی از بهترین تصاویر پروفایل بود. حال نوبت به چهارمین مورد رسیده.

۴- توجه به لبخند:
آیا می خواهید در تصاویر پروفایل‌تان شخصی خندان به نظر آیید و یا شخصی جدی؟ این ممکن است به شرایط و جایگاه‌تان بستگی داشته باشد. مثلاً یک کاندید برای کسب مقام ارشد قضایی نمی خواهد تصویر او در حین قهقهه زدن پخش شود. اما علم در این مورد نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد.

یک مطالعه در این زمینه صورت گرفته که نشان از آن داشته که حالت فرد در یک عکس می تواند در ادراک دو معیار «سلطه» و «وابستگی» توسط دیگران مؤثر باشد. این دو معیار، معیارهایی اند که روان‌شناسان علاقه‌مند به سازمان اجتماعی بیش‌تر بر روی آن‌ها تأکید دارند. حال نکته اینجاست که تصاویری که سوژه در آن‌ها در حال لبخند زدن است، هر دوی این ویژگی‌ها را به مخاطب القا می کنند.


لبخند، ابزاری برای نفوذ و سلطه‌ی بیشتر

توصیه: اگر می خواهید نفوذ بیشتری در مخاطبین داشته باشید و بتوانید آن‌ها را به خود جذب کنید و ترغیب‌شان نمایید که با شما بیش‌تر ارتباط باشند، از تصاویر با لبخند برای پروفایل استفاده کنید. این مورد از نکات داشتن عکس پروفایل خاص را حتما مد نظر داشته باشید.


۵- باز هم توجه به لبخند:
یک مطالعه‌ی دیگر صورت گرفته که نشان از آن دارد که تصویر کسی که در حال لبخند زدن است و حالت ابروهای‌اش نیز اندکی حالت شگفتی دارد بیش‌تر قابل اعتماد به نظر می رسد تا تصویر کسی که اخم کرده و یا چهره‌ای خنثی دارد.


لبخند و اعتماد

توصیه: باز هم سعی کنید در تصاویر پروفایل‌تان لبخند بزنید و چهره‌ای عبوس و خشمگین به خود نگیرید.

۶- برای بار سوم توجه به لبخند:
به نظر می رسد با هوش جلوه دادن موردی است که مطلوب همگان است. اما جالب اینجاست که این مورد نیز به وسیله‌ی یک لبخند کوچک بهتر می تواند به دیگران منتقل شود و در واقع دیگران با دیدن تصویر شخصی که در حال لبخند زدن است بهتر می توانند به باهوش و عاقل بودن او پی ببرند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ بر روی این امر تأکید داشته است. جالب اینجاست که این مطالعه نشان داده که رابطه‌ای مستقیم میان تشخیص باهوش بودن یک مرد از روی تصویر توسط دیگران با آی‌کیوی واقعی او وجود دارد و این در حالی است که رابطه‌ای مستقیم میان این دو در تصاویر زنان دیده نشده.


لبخند، ابزاری جهت باهوش‌تر جلوه‌دادن

توصیه: برای داشتن یک عکس پروفایل خاص باز هم لبخند بزنید تا علاوه بر موارد بالا، باهوش نیز به نظر برسید.

۷- برای بار چهارم توجه به لبخند، اما این بار لبخند نه:
یک دامنه وجود دارد که فراتر از آن دیگر لبخند برای مردان جذاب نیست، هر چند که هنوز هم برای زنان می تواند جذاب باشد. یک مطالعه نشان از آن داشت که هر اندازه از لبخند و خنده‌ی زنان برای مردان جذاب بود و این در حالی است که تصویر مردان شوخ و شنگ و در حال قهقهه زدن برای اکثر زنان جذاب نبود و در عوض مردانی با ابهت و مغرور در نظرشان جذاب‌تر به نظر می رسیدند.

توصیه: در حالی که لبخند زدن نکات مثبتی در پی دارد، اما مردانی که به دنبال پیدا کردن یک شریک برای خود هستند بهتر است کمتر از لبخند در تصاویرشان استفاده کنند و به این ترتیب هفتمین مورد از مواردی که یک عکس پروفایل خاص از آن‌ها برخوردار هستند را رعایت کنند.

۸- توجه مستقیم به دوربین:
احتمالاً دیده اید که عکاسان حرفه‌ای به هنگام ثبت عکس دست‌شان را جلو می آورند و از مخاطب می خواهند که به دست یا کلاً به هر چیزی جز دوربین نگاه کنند. این امر ممکن است برای تصاویر هنری جذاب باشد نه برای تصاویر پروفایل! یک مطالعه در استرالیا نشان از آن دارد که نگاه مستقیم به دوربین برای تصویر پروفایل انتخاب بهتری است. در نظر این محققان، نگاه مستقیم به دوربین به مثابه‌ی یک نشانه‌ی اجتماعی می تواند نشان از تمایل سوژه‌ی تصویر به برقراری ارتباط با بینندگان داشته باشد.


مستقیم به دوربین نگاه کنید

توصیه: برای جذاب‌تر به نظر رسیدن در تصاویر پروفایل‌تان، مستقیماً به دوربین نگاه کنید به گونه‌ای که مخاطب با مشاهده‌ی تصویر شما این‌گونه احساس کند که شما در حال تماشای مستقیم او هستید.

این بود ۸ مورد از مواردی که در بهترین تصاویر پروفایل دیده می‌شوند.
منبع: نت نوشت

بازگشت