صفحه اصلي > مطالب و مقالات / باغبانی > مراقبت از گیاهان در فصل پاییز

مراقبت از گیاهان در فصل پاییز


31 شهریور 1398. نويسنده: fereshteh akhavan

مراقبت از گیاهان در فصل پاییز



با تغییر دما در فصل پاییز، روش مراقبت از گیاهان نیز تغییر می‌کند. با اینکه گیاهان خانگی در فصل بهار و تابستان شکوفه می‌زنند اما با مراقبت صحیح از آنها می‌توان این گیاهان را در پاییز و زمستان نیز حفظ کرد.

گیاهان را به داخل منزل بیاورید
اگر در تابستان گلدان گیاه خود را خارج از منزل گذاشته بودید، حال زمان آن رسیده که آنها را قبل از اینکه یخ بزنند به داخل بیاورید. ممکن است در مدتی که گیاه بیرون بوده، حشراتی را به خود جذب کرده باشد بنابراین قبل از اینکه آنها را به داخل منزل بیاورید از عدم وجود حشرات روی آنها اطمینان حاصل کنید.

برگ‌ها را تمیز کنید
همان‌گونه که گرد و خاک روی میز یا وسایل دیگر منزل می‌نشیند، برای گیاهان هم این اتفاق می‌افتد. با پارچه‌ای مرطوب منافذ سطح برگ گیاهان و ساقه آنها را تمیز کنید. تجمع گرد و خاک روی سطح برگ‌ها موجب گرفتگی منافذ موجود در آنها شده و در نتیجه تنفس و فرآیند فتوسنتز را برای گیاه دشوار می‌کند.

افزایش رطوبت
از آنجایی که در پاییز با سرد شدن هوا، از سیستم‌های گرمایشی استفاده می‌شود، سطح رطوبت در فضای داخلی منزل کاهش می‌یابد، در نتیجه برخی از گیاهان نیازمند مکان جدیدی می‌شوند. برای مثال: گیاه را در نقطه‌ای نزدیک پنجره برای دریافت نور کافی قرار دهید و نیز گیاه را هر هفته بگردانید تا همه قسمت‌های آن به‌طور یکسان نور دریافت کند.

کود دهی
رشد شاخ‌وبرگ گیاهان در پاییز و زمستان کاهش می‌یابد، در نتیجه استفاده از کود مناسب آنها را برای فصل بهار که شروع رشد و شکوفه‌دهی گیاهان است، آماده می‌کند.

کمتر آب دهید
این مهم‌ترین نکته‌ای است که باید رعایت شود زیرا به صورت طبیعی رشد گیاهان در پاییز و زمستان به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و گیاه شما به اندازه‌ای که در بهار و تابستان به آب نیاز داشته، در این دو فصل پایانی سال به مقدار آب زیادی نیاز ندارد. برای مثلا گیاهان مارپیچی ممکن است به جای سه‌هفته یکبار، هر شش‌ هفته یکبار احساس تشنگی کنند. همچنین دقت داشته باشید که از آب ولرم برای آبیاری گیاهانتان استفاده کنید زیرا آب سرد می‌تواند به گیاهان شوک وارد کند.

ثبت نام آنلاین در دوره های آموزشی آموزشگاه موسیقی همراز


بازگشت