صفحه اصلي > مطالب و مقالات / باغبانی > گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه


17 شهریور 1399. نويسنده: nedakeshavarz
گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه


1- گل آستیلب
شکل ظاهری این گل‌ها شبیه پَر یا سرخس است و با شاخ‌وبرگ‌هایی به رنگ‌های صورتی، بنفش، قرمز و سفید یافت می‌شوند. این گل از دسته گل‌های حاشیه‌ای و سایه‌دوست چندساله است و برای کناره‌های استخر بسیار مناسب است. این گل‌ها را می‌توانید در مسیر سایه و یا در گلدان با رطوبت مناسب و خاک غنی بکارید.


گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه


2- گل یاقوت
اگر گل‌های آبی را دوست دارید، حتما از این گیاه علفی یک‌ساله خوشتان می‌آید. گلبرگ‌های ستاره‌ای شکل این گل‌ها به رنگ آبی درخشان، آبی آسمانی و بنفش و سفید هستند و بلندی آن‌ها به طول 30 تا 60 سانتیمتر است. این گل‌های زیبا را در سبدهای آویز قرار دهید و در مکانی با سایه گرم یا دور از نور آفتاب قرار دهید. برگ‌های این گل، کوچک، سبز و مدور هستند.

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه3- گل بگونیا
رنگ گرم این گل‌های چندساله که در سبدهای آویز قرار گرفته‌اند، چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. گلبرگ‌های آن به‌صورت چین‌دار و موج‌دار است. این گل‌ها در هر سایه‌ای به‌جز سایه آبی رشد می‌کنند. نوع آویز آن‌ها بیشتر گل می‌کند اما نوع صاف و مستقیم آن‌ها دارای گل‌های بزرگ‌تری است. در سایه محافظت‌شده و خاک غنی رشد بهتری دارند. به اندازه‌ای به این گل‌ها آب بدهید که خاک را مرطوب نگه دارید (خیسانده نشود) و به‌طور منظم گردوغبار روی آن‌ها را پاک کنید.

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه


4- گل لامیوم
برگ‌های این گل‌های زیبا در سایه، تابشی نقره‌ای دارند. نوع Ann Greenaway این گل دارای برگ‌هایی سبز با حاشیه زرد و یک خط نقره‌ای در مرکز برگ و گل‌هایی صورتی است. نوع Beacon Silver این گل دارای برگ‌های خاکستری نقره‌ای با حاشیه سبز و گل‌های صورتی است. نوع White Nancy این گل دارای برگ‌هایی سبز-خاکستری با حاشیه سبز و گل‌های سفید است. این گل‌ها به عرض 90 سانتیمتر گسترش می‌یابند. این گیاهان چندساله هم مناسب سبدهای آویز و هم قابل کشت در گلدان هستند.

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه


5- کالادیوم دورنگ
این گیاه نیمه شفاف مانند شیشه‌ای رنگ‌آمیزی‌شده است. برگ‌های فلش‌مانند و بزرگ و ساقه‌های بلندی دارد. با رنگ‌های قرمز، صورتی، سفید، نقره‌ای، برنزی و یا سبز یافت می‌شوند. این گیاه چندساله ظریف را در گلدانی با خاک غنی بکارید و در پاسیو محیط زندگی از آن نگهداری کنید.
در این تصویر کالادیوم سبز و سفید در یک گلدان پلاستیکی 6 سانتیمتری قرار گرفته و سپس در یک گلدان سبزرنگ بزرگ‌تر گذاشته شده تا ترکیبی زیبا با گل‌های نرگس راه‌راه را ایجاد کند.

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه6- گل آبوتیلون
این گل زنگوله‌ای‌شکل از خانواده گل ختمی است و به رنگ‌های سفید، صورتی، نارنجی و قرمز یافت می‌شود و به‌صورت خوشه‌ای در بین برگ‌های سبز افرامانند که گاهی به رنگ سفید هم هستند، آویزان شده است. رشد این درختچه همیشه‌سبز به طول 240 سانتیمتر می‌رسد؛ اما این گل گونه‌های کوتاه هم دارد که قابل کشت در گلدان و یا فضاهای کوچک است. نوع Melon Sorbet این گیاه رشدی به طول 45 تا 91 سانتیمتر دارد. در مناطق داغ این گل را در سایه بگذارید.

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه7- گل ادریسی
پرورش این گل بسیار راحت است؛ آبیاری در حد مرطوب نگه داشتن خاک، تغذیه گاه‌به‌گاه خاک و مقدار کمی هرس به تعداد یکبار در سال. گل‌ها به صورت دسته‌ای و بزرگ رشد می‌کنند، عرض هر گل به 25 سانتیمتر یا بیشتر می‌رسد و به رنگ‌های صورتی، آبی و سفید یافت می‌شوند. برای داشتن گل‌های بزرگ‌تر از نوع Incrediball این گل استفاده کنید که عرض هر گل به 30 سانتیمتر و طول آن به 300 سانتیمتر می‌رسد و غنچه آن‌ها به‌صورت سبز لیمویی است و هنگام باز شدن به سفید یخی تغییر رنگ می‌دهد و با گذر سال به رنگ سبز کم‌رنگ درمی‌آید.

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه8- گل شمعدانی (گونه cranesbill)
این گل شاخ‌وبرگ‌هایی نرم و کوچک دارد و به رنگ‌های سفید، صورتی و آبی یافت می‌شود و در زیر سایه درخت رشد می‌کند. گونه Biokovo این گل دارای گلبرگ‌هایی سفید و صورتی در اواخر بهار و اوایل تابستان است و به آب زیادی نیاز ندارد. انتخاب‌های دیگری از گونه‌های این گل زیبا شامل این موارد هستند: Ballerina با گل‌های صورتی، Brookside و Jolly Bee با گل‌های آبی.

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه9- گل برگ‌سدابی
این گل‌های کوچک و بنفش-آبی با برگ‌های سبز شبکه‌ای (از خانواده آلالگان)، شبیه به گل تاج‌الملوک هستند. این درختچه چندساله در میان دیگر گل‌های حاشیه‌ای جلوه و زیبایی بیشتری دارد. قرار گرفتن این گل‌ها در کنار گونه Star Gazer گل ادریسی، ترکیب زیبایی ایجاد می‌کند. چشم‌انداز زیبای این گل‌ها با قرارگیری در پس‌زمینه‌ای از شاخ‌وبرگ‌های سبز جلوه منحصربه‌فردی دارد. این گل در سایه باغ‌های جنگلی رشد می‌کند و در اوایل تابستان شکوفه می‌دهد.

گل‌هایی رنگانگ با قابلیت رشد در سایه10- گل برونفلزیا
این گل به گل دیروز، امروز، فردا مشهور است و دلیل این نام‌گذاری تغییر رنگ سریع آن است. شکوفه‌ها به رنگ بنفش هستند (دیروز) و بعد به بنفش کم‌رنگ تغییر می‌کنند (امروز) و بعد به سفید تغییررنگ می‌دهند (فردا) و معمولا تمام این رنگ‌ها بعدا به صورت هم‌زمان در گل دیده می‌شوند. طول این گیاه به 300 سانتیمتر می‌رسد. می‌توانید در مکان‌های کوچک، آن را با هرس کردن به طول 90 سانتیمتر نگهداری کنید و یا نوع کوتاه آن را پرورش دهید. بازگشت