صفحه اصلي > مطالب و مقالات / آشپزی > چای لاته اسپرسو

چای لاته اسپرسو


4 بهمن 1397. نويسنده: nedakeshavarz
چای لاته اسپرسو

چای لاته اسپرسو


مواد لازم
- پودر چای لاته: 5/1-2 قاشق چایخوری
- شیر نیم‌چرب: 200 میلی‌لیتر
- قهوه اسپرسو: به اندازه یک فنجان سرو
- شکر: به میزان لازم
- دارچین یا پودر قهوه: برای تزیین

طرز تهیه
یک قابلمه را روی حرارت گذاشته و شیر، شکر و پودر چای لاته را در آن با هم مخلوط کنید.
اجازه دهید تا به مدت 3-5 دقیقه روی حرارت کم باشد تا داغ شود؛ اما اجازه ندهید که بجوشد.
بعد از این مدت، حرارت را خاموش کرده، درب ظرف را بگذارید و اجازه دهید تا به مدت 2-3 دقیقه در همین حالت بماند؛ سپس قهوه را به آن اضافه کنید. در ظرف دیگری مقداری شیر را با کف‌ساز دستی به حالت فوم درآورید.
چای لاته را در حین عبور از یک صافی در لیوان موردنظر ریخته و بعد کف شیر را روی آن بریزید و با مقداری پودر دارچین یا قهوه روی آن را تزیین و سرو کنید.

نکته
برای تهیه پودر چای لاته در منزل، 2 پیمانه شیرخشک (کافی‌میت)، 1 و 2/1 پیمانه پودر چای فوری موردعلاقه، 1 و 2/1 پیمانه شکر قهوه‌ای، 2/1 پیمانه پودر شکر، 2 قاشق چایخوری زنجبیل و دارچین سابیده شده و 1 قاشق چایخوری هل و میخک سابیده شده را در مخلوط‌کن با هم مخلوط کنید تا پودری یکدست ایجاد شود.
این پودر را به شکل فوری هم می‌توان استفاده کرد؛ بدین صورت که 4/1 پیمانه از این پودر را در لیوان موردنظر ریخته و بعد 1 پیمانه آب داغ روی آن بریزید تا مواد حل شوند و بعد میل کنید.

تعریف
کافی لاته نوعی نوشیدنی قهوه‌است از ترکیب اسپرسو با شیر بخار داده شده. کافی لاته در لغت به معنای قهوه و شیر می‌باشد و برای تهیهٔ آن قهوهٔ اسپرسو را با شیر داغ یا جوشیده ترکیب کرده و رویش را با کف شیر می‌پوشانند. این نوشیدنی معمولاً در فنجان یا لیوان شیشه‌ای بلند سرو می‌شود.بازگشت