صفحه اصلي > مطالب و مقالات / عطاری > زبان خوراكی ها - من بنفشه هستم

زبان خوراكی ها - من بنفشه هستم


9 مهر 1399. نويسنده: azizi
گل بنفشه خواب آور و محلل ورم‌ها بوده، جهت سردرد و سرفه و سختی سینه و حلق نافع است. حرارت و سوزش ادرار را از بین می برد و برای درمان بند آمدن ادرار، ذات الریه و دیفتری و سردرد اطفال تجویز می‌شود.

خواص دارویی گل بنفشه

انواع گل بنفشه

گل بنفشه صد نوع دارد که غالباً به عنوان یک گل زینتی در باغچه کاشته می شود، و تنها از چند نوع آن استفاده دارویی می شود.
 
مهمترین آنها گل بنفشه ایرانی است که به آن گل بنفشه معطر هم می گویند و اکنون خود را معرفی می‌کند:
عربی من فرفیر است ولی بیشتر بنفشج که معرب بنفشه است به کار می برند. من در غالب نقاط کوهستانی مرطوب ایران، در زیر سایه درختان می رویم و بهترین نوع مرا در منطقه البرز راه عمارلو - کبوتر چاک و اطراف رودبار می توانید به دست آورید.
 
من بهترین مسهل صفرا هستم، مخصوصاً موقعی که مقدار زیادی صفرا در روده و معده جمع شده باشد. من مسکن عطش بوده، فشار خون را پایین می آورم و تبهای شدید را برطرف می کنم.
 
خوردن سه تا شش گرم گل من چند روز متوالی با آب سرد، جهت رفع اسهال صفراوی تجویز شده است.
 
خوردن سه مثقال گل ساییده من با شیر خشت یک مسهل سریع العمل می باشد و مخلوط آن با گل قند جهت تبهای کهنه مفید است.
 
گل من پادزهر سموم حیوانی است. برای رفع خشکی بینی می توانید آب جوشانده گل مرا در بینی بکشید تا بر طرف شود.
 
ضماد گل من جهت سردرد و جهت ورمهای گرم و التهاب چشم و نرم کردن اعصاب و جرب صفراوی و خارش، بی مانند می باشد.
 

روغن بنفشه

روغن بنفشه سرد و خواب آور بوده و جهت جرب و خشکی بینی و درمان سرفه و جلوگیری از ریزش مو و نرم کردن پی و مفاصل و نگاهداری ناخن به کار می رود.
 
نوشیدن سه گرم آن بعد از عرق کردن در حمام جهت تنگی نفس مفید شناخته شده است.
 
مالیدن روغن بنفشه بر سینه اطفال جهت درمان سرفه خشک به غایب مفید است.
 

طرزتهیه روغن بنفشه

برای تهیه روغن بنفشه 150 گرم گل بنفشه را در یک لیتر روغن کنجد بخیسانید و پس از چند روز صاف کرده مجدداً گل بنفشه اضافه کنید، و این کار آن قدر ادامه دهید تا روغن از عطر و رنگ گل بنفشه اشباع شود.
 

ویژگی های گل بنفشه

گل من دارای لعاب، مقداری اسید سالیسیلیک و یک ماده رنگی است که در اثر ترشیها قرمز رنگ و در اثر قلیاییها سبز رنگ می شود.
 
گل من دارای عطری مخصوص بوده و در تمام اجزاء گیاه من یک ماده قی آور وجود دارد که مقدار آن در ریشه قابل توجه است. مصرف گل من در مصارف مخملک، سرخچه - و سرخک و سایر تبهای دانه های بکار می‌رود.
 

خواص شیره گل بنفشه

شیره تازه گل من علاوه بر اینکه ملین است، برای معالجه سیاه سرفه و زکام اطفال بکار می‌رود و شستشو با آن برفک را از بین می‌برد.
 

خواص برگ بنفشه

برگ من دارای اثر نرم کننده بوده و چون آن را با روغن مخلوط کرده، بر پوست بدن بمالند، آن را نرم و لطیف می نماید. برای جلوگیری از تحریکات روده ای می توان از تنقیه جوشانده برگ بنفشه استفاده کرد.
 

بنفشه سه رنگ

فارسی من بنفشه سه رنگ است، به من بنفشه فرنگی هم می گویند.
 
من همان گیاه زینتی هستم که شما آن را در باغچه خانه های خود می کارید و چون رنگ گلبرگهای من بنفش کم رنگ، سفید و بنفش پررنگ است، به من بنفشه سه رنگ می گویند اعراب به من زهرة الثالوت البری گویند.
 

خواص بنفشه سه رنگ

من عرق را زیاد می کنم و خلط آور می باشم من خون را تصفیه می کنم و ادرار را زیاد کرده و شکم را نرم می نمایم و اگر از زیاد از من مصرف کنید، خاصیت قی آور و مسهلی دارم.
 
برای رفع جوشهای صورت و تمام امراض کلیوی می توانید از من استفاده کنید. برای درمان اگزما و جرب بهتر است چهار تا بیست گرم گیاه کامل مرا در 250 گرم آب خیس کرده، و بگذارید دوازده ساعت خیس بخورد، بعد آن را با کمی شیر و قند مخلوط کرده، بجوشانید تا مقدار آن یک سوم می شود و این شربت صبح ناشتا میل نمایید.
 
گل من به صورت دمکرده و جوشانده 20 تا پنجاه در هزار مصرف می شود و چنانچه بخواهید از گیاه کامل من استفاده کنید، جوشانده 30 تا 60 در هزار به کار ببرید. شیره تازه گیاه من به مقدار پنجاه گرم در روز است. 
 
کتاب زبان خوراکی ها - جلد دوم
دکتر غیاث الدین جزایری


بازگشت