صفحه اصلي > مطالب و مقالات / گردشگری > جاذبه های گردشگری کشور اسلوونی

جاذبه های گردشگری کشور اسلوونی


25 دی 1399. نويسنده: marzie.kokabian
پایتخت: لیوبلیانا، زبان رسمی: اسلوونیایی، واحد پول: یورو، شهرهای مهم: ماریبور، سلیه، کرانیه، ولنیه

اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
جمهوري اسلوونی کشوري است واقع در مرکز اروپا، شرق ارتفاعات آلپ، جنوب اتریش، شمال کرواسی، غرب مجارستان و در حاشیه دریاي آدریاتیک. اسلوونی تنها داراي 46 کیلومتر خط ساحلی با دریاي آدریاتیک می باشد. غرب اسلوونی را نیز رشته کوههاي آلپ فرا گرفته است که البته قلل آن ارتقاع زیادي از سطح دریا ندارند. بلندترین نقطه اسلوونی، قله تریگلاو است که در غرب کشور واقع شده است.

جاذبه های گردشگری اسلوونی

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
ادیان و مذاهب:
دین 57 % اسلوونیایی ها، کاتولیک، 2 % مسلمان، 2 % ارتدکس و 10 % سایر مسیحیان می باشد.
اقتصاد:
از مهمترین صادرات اسلوونی می توان به ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی و خواروبار اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری
لیوبلیانا
این شهر نه فقط پایتخت کشور اسلوونی می باشد بلکه مرکز فرهنگی, علمی, اقتصادي و اداري کشور است و پر از موزه ها, مجسمه ها, گالري ها, کافه ها و عمارت هاي زیبا است. خرابه هاي رومی این شهر, پل هاي بی نظیر آن (پل سه تایی, پل اژدها....) و موزه هایی همچون موزه ملی و موزه باستان شناسی از بهترین دیدنی هاي شهر هستند.

جاذبه های گردشگری کشور اسلوونی

شهر زیباي پیران
این شهر از یک طرف با ایتالیا و از طرف دیگر با کرواسی هم مرز است. پیران سال ها جزء امپراتوري ونیز بوده و همین امروز نیز بخش عظیمی از مردم به ایتالیایی صحبت می کنند و این دلیل خوبی براي شباهت بسیار حال و هواي این شهر به ایتالیا است. پیران را نگین ساحلی اسلوونی می نامند و این شهر با حال و هواي مدیترانه اي و رستوران هاي ساحلی و معماري بی نظیر ونیزي به راستی که یادآور ساحل ایتالیا است. تنها فرق این شهر با شهرهاي ساحلی ایتالیا, خلوتی و آرامش بخش بودن آن است.

جاذبه های گردشگری کشور اسلوونی

قلعه پریجاما
این قلعه یک اثر معماری است که در دهانه یک غار صخره‌ای که بیش از ۱۲۰ متر ارتفاع دارد، ساخته شده است. این قلعه ۷۰۰ ساله است و در گذشته خانه یک شخصیت معروف اسلوونی به نام ارازم لوگر (Erazem Lueger) بود، یک شوالیه و بارون شریف است که از ثروتمندان دزدی کرده و آن را در اختیار فقرا قرار می‌داد و شخصیت رابین‌هودی را ایفا می‌کرد. در این قلعه اغلب نمایش‌هایی اجرا می‌شود مانند مسابقه قرون‌وسطایی.

جاذبه های گردشگری کشور اسلوونی

پارک ملی تریگلاو
این پارک ملی نام خود را از مرتفع‌ترین قله اسلوونی، تریگلاو (Triglav) گرفته و تنها پارک ملی کشور است که در منطقه شمال غربی جولیان آلپ قرار گرفته است. این پارک از ساختمان‌های دیگر مجزا شده تا زیبایی طبیعی منطقه، دریاچه‌های یخچالی تریگلاو و کوه تریگلاو، حفاظت شود.

جاذبه های گردشگری کشور اسلوونی

غارهاي اسلوونی
غارهاي اسلوونی از زیباترین غارهاي جهان هستند و بخشی از آن ها در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

دریاچه بلد، وگل، لاشکو، موزه فضای باز رگاتک، غار پستوینا، دره لوگارسکا دولینا، دره سوچا، شهر ماریبور، گذرگاه ورشیک، بلشکی وینتگار
وضعیت آب و هوایی:
اسلوونی داراي آب و هوایی مدیترانه اي در ساحل دریاي آدریاتیک و آب و هواي قاره اي با تابستانهاي معتدل و زمستان هایی سرد در دشت هاي مرکزي و فلات نواحی شرقی کشور می باشد.

منبع: اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم: رضا فریدون نژاد

بازگشت