صفحه اصلي > مطالب و مقالات / روانشناسی > تفاوت مراقبه، مدیتیشن و تمرکز

تفاوت مراقبه، مدیتیشن و تمرکز


30 مهر 1400. نويسنده: پریسا خاکی
تفاوت مراقبه، مدیتیشن و تمرکز

برگرفته از کتاب “چگونه سفر روح آموختم” نوشته ی تریل ویلسون:

آنطور که به نظر می رسد اصطلاح مدیتیشن انواع متفاوتی از تمرینات ذهنی را پوشش می دهد.

تعریف من از مدیتیشن به این صورت است:
مدیتیشن عبارت است از سعی برای بدست آوردن وضعیتی کاملاً آرام و کاملاً منفعل در بدن و ذهن. این وضعیت به طور ایده آل با ریلکس کردن کالبد فیزیکی تا حد امکان و سپس با خالی کردن ذهن از تمام افکار مربوط به کالبد و جهان فیزیکی به دست می آید.
برای فرد نسبتاً آرام و یا فردی که دارای استرس ذهنی بسیار است، برنامه ی روزانه ای از مدیتیشن در عرض چند روز یا چند هفته قطعاً باعث کاهش فوق العاده ای در تنش درونی می شود.
تفاوت مراقبه، مدیتیشن و تمرکز
تمرکز (Concentration) نقطه ی مقابل مدیتیشن است. تلاشی برای مجبور کردن شدید و سرسختانه ی ذهن است تا تصویر یا فکر خاصی را در خود نگه دارد، و در آن سعی می شود تا ذهن را چنان بر این تصویر یا فکر قفل کرد که از کالبد و محیط فیزیکی دور شود. دست یافتن به سطح کاملی از تمرکز، بی نهایت مشکل است ولی اگر فرد حتی برای یک لحظه نیز بتواند به چنین سطحی دست یابد، آنگاه جدا شدن از کالبد فیزیکی بسیار آسان خواهد بود.

“مراقبه”(Contemplation) حد وسطی شادی بخش میان مدیتیشن و تمرکز است که نه مانند مدیتیشن منفعل است و نه مانند تمرکز از نظر ذهنی و جسمی طاقت فرسا است. “مراقبه” جهت دادن آسان و راحت ذهن در جهتی خاص، و تفکر و پرداختن پیوسته و مداوم به نوعی احساس، فکر، یا ایده در حالتی تا حد امکان آرام و راحت است.

فرد در “مراقبه” سعی نمی کند ذهن را به شدت و سرسختانه به چیزی قفل کند بلکه در عوض به ذهن اجازه می دهد تا آزادانه فعالیت کند و هرگاه که ذهن دور افتاد و منحرف شد آن را به سادگی باز می گرداند.

برخلاف آنچه که به نظر می رسد، “مراقبه” آسان نیست. با وجود این در خارج شدن از کالبد فیزیکی، مراقبه دو مزیت مهم را در اختیار فرد قرار می دهد: سهولت و کارایی.

یادگیری “مراقبه” ماه ها و سال ها زمان نمی برد و مستلزم هیچ گونه قلق و یا ترفند خاص یا استعداد خدادادی نیست. هرکسی می تواند “مراقبه” کند. حتی فردی که سفر خروج از کالبد را هرگز تجربه نکرده است می تواند با استفاده از “مراقبه” این کار را انجام دهد. تنها نکته ای که فرد تازه کار در سفر روح باید به آن توجه داشته باشد این است که “مراقبه” باید صادقانه، از صمیم قلب و قاطعانه ( با عزم و اراده ) انجام گیرد…”

بازگشت