صفحه اصلي > مطالب و مقالات / گردشگری > پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور


11 خرداد 1398. نويسنده: Negin Bagherani

پارک جنگلی نور


استان سرسبز مازندران که یکی از استان های شمالی و مملو از جاذبه های طبیعی است، زیبایی های بسیاری را در دل خود جای داده است و شهرهای مختلف در این استان همیشه و همه وقت میزبان گردشگران و طبیعت گردان از راه های دور و نزدیک هستند. در کنار بسیاری از نقاط دیدنی این استان که شامل ساحل دریا، آبشار ها، دریاچه ها و کوه ها می باشد، این بار به سراغ یکی از این جاذبه ها یعنی جنگل می رویم، جایی که با آن همه درخت سر به فلک کشیده خود، هوایی تازه و دلپذیر را تقدیم و امکانی مناسب را برای فرار از دغدغه های روزمره نصیب آدمی می کند. می خواهیم به یکی از همین پارک ها برویم که در جاده نور – محمودآباد واقع شده است.


سایه درختان و نسیمی که از لابه لای شاخ و برگ درختان می وزد، خاطره ای را در ذهن ثبت می کند که تا مدت ها از یاد نخواهد رفت، در این هوای دلپذیر استراحت کنید و خود را از تمام دغدغه ها رها سازید. بسیاری از مسیر در دل جنگل آسفالت است که موجب می گردد حتی رانندگی کردن هم تا رسیدن به گوشه از از جنگل برایتان خاطره انگیز باشد. کمی آن طرف تر می توانید خود را به ساحل برسانید و از جنگل و دریا توامان لذت ببرید.

پارک جنگلی نور

مسیر دسترسی
در مسیر نور به محمود آباد و در میانه راه تابلویی وجود دارد که شما را به پارک جنگلی نور هدایت می کند، این چارک جنگلی بکر که به پارک سعیدی آشتیانی نیز نام گذاری شده است، دارای مساحت ۳۶۰۰ هکتار است که به عقیده کارشناسان بزرگترین پارک جنگلی طبیعی در خاورمیانه است. در کیلومتر ۵ جاده اصلی نور به محمودآباد ورودی غربی این پارک واقع شده است و سردری سنگی با پوشش چوبی، ویژگی آن است. یکی از دلایلی که مورد استقبال بسیاری از گردشگران شده، این است که به جاده ساحلی نور دسترسی مناسبی دارد و به شهرهای رستم رود، محمودآباد، نور و آمل نیز بسیار نزدیک است.

این پارک در سال ۱۳۵۱ و با تلاش حسین سعیدی آشتیانی که بنیانگذار پارک‌های جنگلی در ایران نیز می باشد، طراحی و ساخته شد. در ابتدا و به دلیل اینکه به رستم رود نزدیک بود تا چند سال با نام پارک جنگلی رستم رود شناخته می شد، بعد ها به نام پارک جنگلی نور و در نهایت به نام تایسیس کننده آن تغییر نام پیدا کرد. این پارک نیز از آخرین باقیمانده جنگل‌های جلگه‌ای در ایران می باشد و نزدیکی به دریا و چشم اندازهای زیبا از ویژگی های پارک جنگلی نور می باشد.

پارک جنگلی نور

امکانات و خدمات
آسفالته بودن جاده های داخل این جنگل موجب می گردد تا علاوه بر سهولت پیدا کردن مسیر، شما از رانندگی در میان این درختان نیز لذت ببرید و  به راحتی مسیر مورد نظر را طی کیند. پس می توانید حتی از درون ماشین خود طبیعت دوست داستنی پارک جنگلی نور را حس کنید و از میان درختان سر به فلک کشیده عبور کنید و از این چشم اندازها و مناظر بی نهایت لذت ببرید.

الاچیق های موجود در پارک جنگلی نور شما را وا می دارد تا اتراق کنید و ساعاتی را با برپا کردن پیک نیک با دوستان و یا خانواده از لحظات خوش سفر لذت ببرید و در آغوش طبیعت و از صدای گاه و بیگاه پرندگان لذت ببرید. همچنین فرصت عکاسی با وجود درختان سر به فلک کشیده و کهنسال، جاده زیبا و… برای عکاسانی که همواره به دنبال سوژه هستند، مهیاست تا خاطرات شیرین خود را برای همیشه ثبت کنند.

در پارک جنگلی نور امکاناتی برای گردشگران در نظر گرفته شده است که از این میان می توان به آلاچیق های متعدد، رستوران و قهوه خانه که برای برطرف کردن نیاز های مهمانانش است، تا تجربه متفاوتی را برای آنها خلق کند، علاوه بر این سرویس بهداشتی و مسجد نیز برای استفاده مسافران تعبیه شده است.

در دو شهر محمودآباد و نور می توانید اقامت داشته باشید، این شهر ها دارای ویلاها و هتل ها و مهمانخانه های مختلفی هستند که می توانید شب را در آنجا به سر برسانید. اگر اهل کمپینگ هستید، آن هم از دیگر گزینه هاست که می توانید در پارک جنگلی نور آن را برپا کنید. در میان پارک جنگلی نور روستایی با نام سیاهکلا وجود دارد که در آنجا هم می توانید اقامت داشته باشید.

پارک جنگلی نور


بهترین زمان برای سفر 
معمولا سفر به طبیعت چون با سرسبزی و خنکی همراه است در تابستان و بهار حال هوای بهتری دارد که پارک جنگلی نور هم از این موضوع استثنا نیست، هر چند که در همه فصول حال و هوای خاص خودش را دارد.

فصل بهار: اگرچه در این اوایل این فصل هنوز از سرمای زمستان اثراتی موجود است اما هوای مطبوع و دوست داشتنی دارد.
فصل تابستان: در روز های گرم تابستان، مقصد ما در سرسبزترین حالت خود به سر کی برد، اما به دلیل بالا بودن میزان رطوبت ممکن است در برخی از روز ها شرجی بودن هوا کمی آزار دهنده باشد.
فصل پاییز: ویژگی پاییز در طبیعت رنگارنگ بودنش است که لباسی هزار رنگ بر تن درختان می کند. پارک جنگلی نور نیز با چهره خود در چندین رنگ دلربایی می کند.
فصل زمستان: طبیعت این جنگل سفید پوش شده و شاید بتوان گفت کمتر از سایر فصول مهمان دارد، اما باز هم زیبایی های خاص خودش را دارد.

پارک جنگلی نور
بازگشت