صفحه اصلي > مطالب و مقالات / تغذیه > سیر، پیاز و نان همیار قلب

سیر، پیاز و نان همیار قلب


4 بهمن 1397. نويسنده: maryam.pourmohammadi

براي پيشگيري از بيماري هاي قلبي سير، پياز و نان هاي سبوس دار بخوريد 
سیر و پیاز و نان دوستان قلب
برنامه غذايي نامناسب يکي از عوامل مهم در بروز بيماري هاي قلبي - عروقي است که تغييراتي در چربي خون را سبب مي شود و در ابتلا به تصلب شرايين و بيماري هاي قلبي - عروقي نقش بسيار مهمي دارد. 
به گزارش ايسنا، مطالعات نشان داده است جوامعي که از رژيم غذايي با کلسترول و چربي جامد کمتري برخوردارند، ميزان بروز بيماري هاي قلبي - عروقي کاهش يافته و به دنبال آن ميزان چربي خون آنها نيز کمتر مي شود. 
رژيم غذايي نامناسب مي تواند در ايجاد چاقي، افزايش چربي خون، ديابت و افزايش فشار خون موثر باشد. اين عوامل زمينه ساز بروز بيماري هاي قلبي - عروقي هستند... 

بيماري هاي قلبي - عروقي از مهم ترين عوامل مرگ و مير و از عمده ترين مشکلات بهداشتي در کشورهاي پيشرفته و در حال توسعه به شمار مي روند. در ايران نيز سالانه حدود 40 درصد مرگ و مير به بيماري هاي قلبي - عروقي مربوط مي شود.
برخي از عوامل ابتلا به بيماري هاي قلبي - عروقي را افزايش مي دهند که از آنها به عنوان عوامل خطر نام برده مي شود. فردي که حداقل داراي يکي از اين عوامل خطر باشد آمادگي بيشتري براي ابتلا به بيماري هاي قلبي - عروقي خواهد داشت.
بر اساس اعلام انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي کشور، تغذيه نامناسب، فشار خون بالا، چربي خون بالا (کلسترول و تري گليسريد)، استعمال سيگار، فشار روحي رواني، بي تحرکي، سن و جنس (مردان بالاي 45 سال، زنان بالاي 55 سال)، داشتن زمينه ارثي بيماري هاي قلبي - عروقي، چاقي و ديابت از جمله عوامل خطر بروز بيماري هاي قلبي به شمار مي روند.
براي پيشگيري از بروز بيماري هاي قلبي - عروقي توجه به عواملي مانند کاهش مصرف گوشت هاي قرمز و تاکيد بر مصرف گوشت هاي سفيد مانند مرغ و ماهي لازم است. همچنين توصيه مي شود تا حد امکان از غذاهاي سرخ شده و مصرف روغن هاي جامد، حيواني و نباتي خودداري شود.
گنجاندن روغن هاي مايع مانند زيتون، کانولا، در برنامه غذايي روزانه، مصرف انواع مغزها مانند گردو، بادام، پسته، فندق و ... به عنوان بخشي از چربي روزانه، کاهش مصرف نمک و فرآورده هاي غذايي شور، مصرف ماهي حداقل 2 بار در هفته، محدود کردن مصرف غذاهايي مانند مغز، قلوه، کله و پاچه، استفاده از سير و پياز به عنوان طعم دهنده غذاها، مصرف شير و فرآورده هاي کم چرب آن، استفاده از نان هاي سبوس دار و فرآورده هايي که از غلات سبوس دار تهيه مي شوند نيز در پيشگيري از بروز بيماري هاي قلبي -عروقي موثرند. همچنين دست کشيدن از غذا قبل از سيرشدن، افزايش مصرف سبزي و ميوه در برنامه غذايي روزانه، مراجعه به موقع به پزشک و متخصص تغذيه به منظور بررسي وضعيت سلامت و تغذيه و پيروي از يک برنامه غذايي صحيح با توجه به ويژگي هاي فردي هر شخص، ورزش منظم و فعاليت بدني روزانه و حفظ وزن بدن در حالت طبيعي در جلوگيري از بروز بيماري هاي قلبي بسيار موثر است.


به همت : زهرا سلیمانی


بازگشت